Pandeemia - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

Pandeemia

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Ühiskondlik hüve on see, kui vabas konkurentsis nõrgemad alla jäävad ja kapital allokeeritakse paremini. Ühiskondlik hüve ei ole see, kui tavaolukorras hästi toimiv majandusmudel erandolukorras hävitatakse, kusjuures on oht, et hävib kogu ökosüsteem (kvartalite kaupa äripindasid Vanalinnas jääb tühjaks, mis muudab selle kummituslinnaks, kuhu keegi ei taha tulla ega midagi ehitada; kaovad turistidele suunatud kästitöökojad jm kauplused jne). Kas ülejäänud ühiskond peaks selle klastri elus hoidmist kinni maksta on üks küsimus aga ma ei saa aru, mis vajadus on selle kõige juures parastada ja takka kiita? Et kuna keegi küsib Vanalinnas õlu eest 9 eurot, siis mingi tervikuna pankrotti?
  • ...loomulikult on selline ja sellisel põhjusel toimuv uste sulgemine traagiline. Samas see äri on õnneks üpris dünaamiline. Kohe, kui on kliente, on vana oskusteabe pealt uued kohad püsti. Iseasi, kui pärast kolmandat lockdown'i turism üüberluksus ei ole.
  • ...mis 9 EUR õltsi puudutab, siis ega ju sellist hinda ei oleks saanud küsida, kui keegi ostnud ei oleks... Turumajandus, vaadake, on ikkagi imeilus asi. Ainus aus, töötav ja seetõttu ka õiglane mehhanismus
  • "Karum6mm"
    ...mis 9 EUR õltsi puudutab, siis ega ju sellist hinda ei oleks saanud küsida, kui keegi ostnud ei oleks... Turumajandus, vaadake, on ikkagi imeilus asi. Ainus aus, töötav ja seetõttu ka õiglane mehhanismus


    jajah, ülimalt piiratud alal nagu raekoja plats seda on ja saades 80% soodukat rendihinnale linnalt (!), on küll see puhta turumajanduse parim näide. Pigem on tegu ikka väga manipuleeritud turuga, kus valitseb oligopol, sest location-location-location ja peamised tänavad ning vaatamisväärsused nii kohalikule kui turistile. Aus ja õiglane on ka muidugi huvitavad sõnad, kui vaadata kuidas ja kellele Tallinn rendilepinguid on teinud viimase paarikümne aasta jooksul.

    Ma ei parasta vanalinna restorane, nad ehitasid oma ärimudeli ülesse sellele, mis nad said. Maas vedelevat raha ei ole ükski edukas ärimees veel korjamata jätnud. Kuid ma saan väga hästi aru, miks tallinlased otsustavad pigem pippuripihvi asemel NOAs või mujal käia, kui menüüde hinnatase võrdne on...
  • 9-eurosest õllehinnast: 20 augustil oli kõik eufooriline, oli mulje et koroona on seljatatud ja endised ajad on turismi osas tasapisi tagasi tulemas. Ju siis oli neid kes 9-eurost õlut ostsid.
  • 9-eurone õllehind ei ole probleem. Probleem on see, kui 9 euroga õlu ei lähe ja arvatakse, et maksumaksja peab seda kompenseerima, sest et muidu enam äkki ei müüdagi ühel päeval 9 euroga õlut. Oh seda häda siis!
  • "Vanaema"
    "TNT"
    "Rage"
    "Draax"
    Mind jäi ka natuke häirima see üleskutse, et testima hakata kõiki kontaktseid (ka siis kui sümptomeid pole).
    Aga kuidas sa siis garanteerid, et viirus ei leviks märkamatult? Viimane statistika näitab, et 25% nakatunutest ei oma üldse sümptomeid, seega kui lähikontaktseid ei testi, siis varjatult saavad osad viirust edasi levitada.
    Vabandust aga milleks karta haigust millel igasugused sümptomid puuduvad? See pole ju haigus, Selles oles ongi jaburuse tipp, et kui keegi ei ole haige , siis milleks ja mille vastu ennast testida?
    Rage: Mulle on nagu meelde jäänud, et 80% neist, kel on kujunenud antikehad pole sümptomeid tundnud.
    TNT: endal sümptomeid pole, aga teise/teisi võid nakatada surmavalt.
    hah.. ma olen elanud vanades numbrites.. viimased uuringud näitavad tõesti et 60-85% nakatunutest on asümptomaatilised. Tõestatud on, et asümptomaatiline nakatunu on võimeline nakkust edasi andma, aga kahjuks ei ole vist kuigi lihtne selgitada välja kui paljud asümptomaatilistest tegelikult nakkusohtlikud on... aga nohh.. ümmarguselt 10% nakatunutest vajavad haiglaravi, kuidas neid ja meditsiinisüsteemi kaitsta?

  • "ivoalaska"
    20 august oli Saku kraaniõlu endiselt 9 eurot klaas. Ime ka et kohalikud ei käi.


    Nagu sealt artiklist lugeda saab, on vähemalt osadel juhtudel kõrgetes õlle ja toidu hindades süüdi kinnisvara omanikud, kes jauravad, et üüri hinda ei langeta, pigem tahaks tõsta?! See on üürile andjatelt imelik suhtumine, et mingu söögikoht kasvõi pankrotti ja jäägu pind tühjaks, aga tema üüri hinda ei alanda.
  • "sakuska"
    9-eurone õllehind ei ole probleem. Probleem on see, kui 9 euroga õlu ei lähe ja arvatakse, et maksumaksja peab seda kompenseerima, sest et muidu enam äkki ei müüdagi 9 euroga õlut.

    Eks see ongi mõttekoht, et kumbat pidi oma rahataotlus üles ehitada - näiteks suveniirimüüjate arvates võiks valitsus kompenseerida just seda, et ei müüdaks:
    Neile, keda häirivad matrjoškad Eesti suveniiripoe letis, on kaupluse juhatajal pakkuda välja kompromiss - kui Toompea härrad aitavad kinni maksta rendi, lõpetavad nemad ära matrjoškade müügi.

    https://www.err.ee/1148976/tallinna-vanalinna-suveniiripoed-panevad-uksteise-jarel-uksi-kinni
  • "Rage"
    "Vanaema"
    "TNT"
    "Rage"
    "Draax"
    Mind jäi ka natuke häirima see üleskutse, et testima hakata kõiki kontaktseid (ka siis kui sümptomeid pole).
    Aga kuidas sa siis garanteerid, et viirus ei leviks märkamatult? Viimane statistika näitab, et 25% nakatunutest ei oma üldse sümptomeid, seega kui lähikontaktseid ei testi, siis varjatult saavad osad viirust edasi levitada.
    Vabandust aga milleks karta haigust millel igasugused sümptomid puuduvad? See pole ju haigus, Selles oles ongi jaburuse tipp, et kui keegi ei ole haige , siis milleks ja mille vastu ennast testida?
    Rage: Mulle on nagu meelde jäänud, et 80% neist, kel on kujunenud antikehad pole sümptomeid tundnud.
    TNT: endal sümptomeid pole, aga teise/teisi võid nakatada surmavalt.
    hah.. ma olen elanud vanades numbrites.. viimased uuringud näitavad tõesti et 60-85% nakatunutest on asümptomaatilised. Tõestatud on, et asümptomaatiline nakatunu on võimeline nakkust edasi andma, aga kahjuks ei ole vist kuigi lihtne selgitada välja kui paljud asümptomaatilistest tegelikult nakkusohtlikud on... aga nohh.. ümmarguselt 10% nakatunutest vajavad haiglaravi, kuidas neid ja meditsiinisüsteemi kaitsta?



    ~10% nakatunutest vajavad hailglaravi- Rage sa paned ikka puusalt.

    Eestis on patsiendid keskmiselt 15 päeva haiglas, viimasel 15-l päeval on Eestis registreeritud 1041 nakatunut. Haiglas on 44 inimest, juhitaval hingamisel 2. Edasi võid ise arvutada. Sealt tuleb siis haiglaravi vajajate protsent registreeritud nakatunute hulgast. Sealt edasi võid hakata lisama tambovit, et palju on neid nakatunuid, keda ei testita ja siis hinnata, paljud nakatunutest vajavad haiglaravi. Tambov tamboviks, kuid haiglaravi vajajate protsent on julgelt, kordades alla 10-ne igal juhul.

    Siin on üks Tšehhi sait, kus haiglaravi vajajate protsent on hetkel ~4 - 4,5%
    https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
    Võttes arvesse, et ilmselt jääb seal suurem osa nakatunutest testimata, siis on see pigem lähemal 2-le või alla selle.
    Suvel kui ilmselt suurem osa nakatunuid saadi kätte oli haiglaravi vajajate protsent ~2,5%

  • "Stealth"
    antsukene, ega sul ometi mingit restorani/hotelli vanalinnas pole ? Kuidagi suht valulikult reageerisid mu arvamusele :)


    Ei, mul ei ole ei restorani, hotelli, kaubanduskeskust ega suveniiripoodi. Aga osade inimeste elutöö hävimisest on kahju.
    Lisaks pole mul mitte midagi selle vastu, kui kõrvuti on hiina, india, vene, itaalia, prantsuse ja kasvõi suahiili restoran. Ei ole liiga palju, rohkem võib alati olla.
    Aga vaata suuremat pilti.
    9-eurone õlts on maksjale ilmselt sobiv, lisaks jääb see 9 rutsi vähemalt mõneks ajaks maarjamaale tiirutama. Praegu aga ei too keegi ei 9-t, 8-t ega ka 1 raha siia majandusse lisaks..... Lisaks hulk töötukassa kliente, keda me kõik koos toetama peame.
    Muidugi, ettekandja võib ju homme mõnda "transfevaizi" progejaks minna, milles probleem, eks ole.....

  • "invictus"
    Ühiskondlik hüve on see, kui vabas konkurentsis nõrgemad alla jäävad ja kapital allokeeritakse paremini. Ühiskondlik hüve ei ole see, kui tavaolukorras hästi toimiv majandusmudel erandolukorras hävitatakse, kusjuures on oht, et hävib kogu ökosüsteem (kvartalite kaupa äripindasid Vanalinnas jääb tühjaks, mis muudab selle kummituslinnaks, kuhu keegi ei taha tulla ega midagi ehitada; kaovad turistidele suunatud kästitöökojad jm kauplused jne). Kas ülejäänud ühiskond peaks selle klastri elus hoidmist kinni maksta on üks küsimus aga ma ei saa aru, mis vajadus on selle kõige juures parastada ja takka kiita? Et kuna keegi küsib Vanalinnas õlu eest 9 eurot, siis mingi tervikuna pankrotti?


    Mina näiteks ei parastanud üldse, vaid imestasin, et päris ilmselges olukorras ei ole oma hindades korrektuure tehtud. Tasuks mõelda, ehk meelitaks rohkem uusi kliente ja ega need toetused ka lõpuni ei saa kesta.
  • Ma põeks tegelikult ainult mõne üksiku restorani pärast Vanalinnas, kus on üks omanik teinud tõesti 20-25 aaastat elutööd ja restorani üles ehitanud. Rõhuv enamus muid restorane on aja jooksul tulnud-läinud, tulnud-läinud jne. olles mitmendal ringil. Pakun, et kui turism taastub, taastuvad ka igasugused restoranid Vanalinnas välgukiirusega ja väga kalli õlle müügi äri läheb edasi nii nagu vahepeal poleks midagi juhtunud.

    Mis puutub kohalike klientide meelitamisse Vanalinna restoranidesse, siis ma pakun, et see saab olema läbikukkunud üritus, vaatamata võimalikule madalale hinnatasemele. Kui kohalikud inimesed on restoranidest aastaid tagasi ära peletatud, siis ühe talve jooksul neid tagasi ei too, nende protsesside ümber suunamine võtab aastaid aega.

    Turistidele suunatud suveniiripoed, kui sellised, põhjustavad oma poodide sulgemisega probleeme ainult selles, et töötute read paisuvad ning makstud maksud vähenevad. Seda sama matrjoškade ja (võlts)merevaigust kraami saab edasi müüa uus omanik uues asukohas, kunagi tulevikus siis kui turistid jälle Vanalinna vallutavad. Ega kaup ju vahepeal hapuks ei lähe!
  • Kodu ei saa kinni panna, töökohtadel saab ettevaatusabinõusid rakendada, õpetajate tube saab hajutada.

    Baarid saab kinni panna. Viiruse levik pidurdub. Kui ei pidurdu piisavalt, tuleb veel midagi kinni panna.
  • "mihkel48"

    ~10% nakatunutest vajavad hailglaravi- Rage sa paned ikka puusalt.

    Eestis on patsiendid keskmiselt 15 päeva haiglas, viimasel 15-l päeval on Eestis registreeritud 1041 nakatunut. Haiglas on 44 inimest, juhitaval hingamisel 2. Edasi võid ise arvutada. Sealt tuleb siis haiglaravi vajajate protsent registreeritud nakatunute hulgast. Sealt edasi võid hakata lisama tambovit, et palju on neid nakatunuid, keda ei testita ja siis hinnata, paljud nakatunutest vajavad haiglaravi. Tambov tamboviks, kuid haiglaravi vajajate protsent on julgelt, kordades alla 10-ne igal juhul.

    Siin on üks Tšehhi sait, kus haiglaravi vajajate protsent on hetkel ~4 - 4,5%
    https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
    Võttes arvesse, et ilmselt jääb seal suurem osa nakatunutest testimata, siis on see pigem lähemal 2-le või alla selle.
    Suvel kui ilmselt suurem osa nakatunuid saadi kätte oli haiglaravi vajajate protsent ~2,5%

    Tunnistan süüd... hoian edaspidi suu kinni, pole tükk aega teemaga kursis ennast hoidnud..
    Aga ei suutnud kuskilt leida ajakohast informatsiooni kus oleks välja toodud nakatunute suhtarv haiglaravi kohta, ikka leian infot populatsiooni võrdlusesse.. suutsin leida, et Los Angelese regiooni surmarate oli oktoobris 2,5%, ma eeldan, et hospitaliseerimise rate on oluliselt kõrgem? Aga see on tugevas korelatsioonis vanusega.

    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/covid-data/covidview/index.html
    The overall cumulative hospitalization rate was 199.8 per 100,000 population.

  • "Vanaema"
    Kodu ei saa kinni panna, töökohtadel saab ettevaatusabinõusid rakendada, õpetajate tube saab hajutada.

    Mina oleks tahtnud näha, et riik loob karantiinihotellid mida nakatunud inimesed saaksid kasutada selle asemel, et nakkus kodudesse kanda ja seeläbi nakkuskordajat tõsta.
    Aga selle asemel, et sisuliselt ette valmistuda laineks, mis pidi kindlalt saabuma, lasti sitt järjekordselt ventikasse ja nüüd kukutakse rapsima.
  • "fjot"
    "Vanaema"
    Kodu ei saa kinni panna, töökohtadel saab ettevaatusabinõusid rakendada, õpetajate tube saab hajutada.

    Mina oleks tahtnud näha, et riik loob karantiinihotellid mida nakatunud inimesed saaksid kasutada selle asemel, et nakkus kodudesse kanda ja seeläbi nakkuskordajat tõsta.
    Aga selle asemel, et sisuliselt ette valmistuda laineks, mis pidi kindlalt saabuma, lasti sitt järjekordselt ventikasse ja nüüd kukutakse rapsima.


    Kes siis ennast veel testiks? Positiivse tulemusega saad ka tuusiku karantiinihotelli.
  • "Vanaema"
    Kodu ei saa kinni panna, töökohtadel saab ettevaatusabinõusid rakendada, õpetajate tube saab hajutada.

    Baarid saab kinni panna. Viiruse levik pidurdub. Kui ei pidurdu piisavalt, tuleb veel midagi kinni panna.


    Kurjategijad on keeruline, lausavõimatu ennetavalt ühiskonnast isoleerida. Isoleerime nende potentsiaalseid ohvreid, nad on seaduskuulekamad! Kuridetegude levik pidurdub, kui ei aita paneme vanaema kinni...
  • - Doktor, oskate öelda millal saabub teine laine?
    - Ei, ma pole politiik.

    Ärgake ülesse, krt. Kogemus selle viirusega nyyd olemas, kylmetust kardan rohkem
  • "neri"
    - Doktor, oskate öelda millal saabub teine laine?
    - Ei, ma pole politiik.

    Ärgake ülesse, krt. Kogemus selle viirusega nyyd olemas, kylmetust kardan rohkem


    Milline külmetus varem haiglaid ülekoormanud on? Sh ka soojemates kliimavööndites? Oleks ehk aeg ise üles ärgata. Eestis olles võib petlik mulje jääda küll, et mida tõmmelda ja põdeda aga vaata mis maailmas toimub. Riigid keeravad üha rangemaid piiranguid peale, kuna haiglates hakkab ruum otsa saama!
  • "svennu21"
    "neri"
    - Doktor, oskate öelda millal saabub teine laine?
    - Ei, ma pole politiik.

    Ärgake ülesse, krt. Kogemus selle viirusega nyyd olemas, kylmetust kardan rohkem


    Milline külmetus varem haiglaid ülekoormanud on? Sh ka soojemates kliimavööndites? Oleks ehk aeg ise üles ärgata. Eestis olles võib petlik mulje jääda küll, et mida tõmmelda ja põdeda aga vaata mis maailmas toimub. Riigid keeravad üha rangemaid piiranguid peale, kuna haiglates hakkab ruum otsa saama!


    Mina ei ole sotsiaaldarvinist. Küll aga ma tean ühte sellist, kes elab UKs. Tema sõnul on ICU-voodid seal täis 85seid ja vanemaid ning ta ei pea õigeks seda, et sellepärast ühiskond seisab.
  • "svennu21"
    "neri"
    - Doktor, oskate öelda millal saabub teine laine?
    - Ei, ma pole politiik.

    Ärgake ülesse, krt. Kogemus selle viirusega nyyd olemas, kylmetust kardan rohkem


    Milline külmetus varem haiglaid ülekoormanud on? Sh ka soojemates kliimavööndites? Oleks ehk aeg ise üles ärgata. Eestis olles võib petlik mulje jääda küll, et mida tõmmelda ja põdeda aga vaata mis maailmas toimub. Riigid keeravad üha rangemaid piiranguid peale, kuna haiglates hakkab ruum otsa saama!


    Tõele au andes, siis haiglates pole seni kusagil ruum otsa saanud. Probleem on kohati olnud ICU-kohtade arvus, kuid isegi neid on suudetud käigult juurde tekitada. Sisuline ja terav probleem on meditsiinipersonali puudujäägis, kui (1) ICU kohti tehakse juurde; (2) paljud arstid-õed haigestuvad; ja (3) vanemaid arste-õdesid tuleb kaitsta. Selles suhtes on see nendest võimalikest probleemidest kõige tõsisem, kuna meditsiinipersonali ei saa juurde tekitada kaugeltki nii kiirelt kui voodikohti või hingamisaparaate.
  • Saksamaa tippadvokaat dr Reiner Fuellmich: Aajaloo suurim inimkonnavastane kuritegu

    https://www.youtube.com/watch?v=yUXrtsjyiVE&fbclid=IwAR1J_NqxYYdb1BpGGIG6GvQBTWTnZ2kCIEky16y_rxuLNdDwNjaysCWwxNc
  • "mutionu"
    Saksamaa tippadvokaat dr Reiner Fuellmich: Aajaloo suurim inimkonnavastane kuritegu

    https://www.youtube.com/watch?v=yUXrtsjyiVE&fbclid=IwAR1J_NqxYYdb1BpGGIG6GvQBTWTnZ2kCIEky16y_rxuLNdDwNjaysCWwxNc

    Klikkasin huvi pärast sellel lingil. See Telegrami uudiskirja tellijate panus on vist küll käesoleva teema new low:
  • "Karum6mm"
    Mina ei ole sotsiaaldarvinist. Küll aga ma tean ühte sellist, kes elab UKs. Tema sõnul on ICU-voodid seal täis 85seid ja vanemaid ning ta ei pea õigeks seda, et sellepärast ühiskond seisab.

    Võibolla sa ei tea, aga ICU ei ole loodud koroona pärast ja seda läheb ka muudel aegadel vaja. Need muud ajad ei ole kuskile kadunud ja suhteliselt jama, kui ICU on koroonapatsiente täis. Ükskõik, mis vanuses.
  • "fjot"
    "Karum6mm"
    Mina ei ole sotsiaaldarvinist. Küll aga ma tean ühte sellist, kes elab UKs. Tema sõnul on ICU-voodid seal täis 85seid ja vanemaid ning ta ei pea õigeks seda, et sellepärast ühiskond seisab.

    Võibolla sa ei tea, aga ICU ei ole loodud koroona pärast ja seda läheb ka muudel aegadel vaja. Need muud ajad ei ole kuskile kadunud ja suhteliselt jama, kui ICU on koroonapatsiente täis. Ükskõik, mis vanuses.


    Mille pärast siis ICU loodud on? Ma saan aru, et COVID on tõstetud kõikidest haigustest eraldi seisma. On normaalsed haigused ja on COVID.
  • "fjot"
    "Karum6mm"
    Mina ei ole sotsiaaldarvinist. Küll aga ma tean ühte sellist, kes elab UKs. Tema sõnul on ICU-voodid seal täis 85seid ja vanemaid ning ta ei pea õigeks seda, et sellepärast ühiskond seisab.

    Võibolla sa ei tea, aga ICU ei ole loodud koroona pärast ja seda läheb ka muudel aegadel vaja. Need muud ajad ei ole kuskile kadunud ja suhteliselt jama, kui ICU on koroonapatsiente täis. Ükskõik, mis vanuses.


    Ma tean seda väga hästi. Mainitud sotsiaaldarvinisti idee oligi, et 85ste ja vanemate elushoidmine on ICU-ressursi raiskamine. Tema arvates tuleks neile võimaldada tavapärast ravi - kui tuleb välja, on viispluss, kui ei tule, siis on lihtsalt nii.

    Kuigi ma pean tunnistama, et ma saan sellest loogikast aru, on mul seda seisukohta väärtuspõhiselt raske jagada. Asjadel on kombeks lappama minna. Kui me täna otsustame, et 85+ inimelu on vähem väärt, siis homme vaatame me, et mis me sellest kuuekümbisestki enam elustame - või mis mõttes see pliks vajab kuuekümne tonni eest ravi...
  • Sõjameditsiin nii toimibki.
    Heal ajal proovitakse kõik ellu putitada.
  • Piiratud ressursside olukorras toimib ka tsiviilis. Lihtsalt Eestil oli laenuresurssi ja otsustati, et hoolime vanadest. Noored said endale selle eest 5 miljardit laenu pärandiks.
  • 208, tundub et hiljemalt mõne nädala pärast oleme jälle kõik koduarestis.
  • Eks siis saavad noored pärandiks järgmise 5 miljardit.
  • "TNT"
    208, tundub et hiljemalt mõne nädala pärast oleme jälle kõik koduarestis.


    Samal ajal - haiglast välja kirjutatud 3 inimest, sissse - mitte kedagi.
    Ma tean, et need protsessid toimuvad viitajaga, aga samas tundub see palju olulisem number. Viimase kahe nädala jooksul on saanud positiivse diagnoosi 1200+ inimest, aga see ei ole kuidagi sinna haigla statistikasse jõudnud.

    Mis värk sellega on? Kõik on tõesti nii noored? Suurem % on sümptomiteta?
  • Noored saavad selle viis jardi pärandiks forever negatiivsete reaalintressidega valuutas, mis on teel strukturaalse nõrkuse poole keskkonnas, kus mitte kedagi ei huvita ega hakkagi enam huvitama mingid distsiplineerivad eelarvereeglid.

    ...kolmandaks lockdown'iks aga majanduse struktuur arenenud maailmas piisavalt pekkis, et mingit oodatud naasmist tavaellu ei tule ka siis, kui tervisekriis faktiliselt kontrolli alla saadakse. Nagu ma maininud olen - kõik hakkame mööda nööri käima; poest seda ostma, mida tohib ning reisimine saab olema väheste, valitute ja eriti just lojaalsete privileeg. Näeme oma elus ka veel selle ehtsa sotsialismi ka ära, kus suur osa inimestest istubki kodus UBI peal ning isegi pussu ei või lasta, kui mõni ametnik pole selleks propuskit väljastanud. Gentlemen, the good times came and went and we did not even notice.
  • "TNT"
    208, tundub et hiljemalt mõne nädala pärast oleme jälle kõik koduarestis.


    Ja seda enam on mind kevadest saadik painanud küsimus, kellel oli see ebamaine ilmutus, et justnimelt nakatumiskordajad 16 või 25 on need maagilised piirid "rahva tervise" seisukohast, et terve suve mingit tsirkust teha.
    Täpselt nagu praegu see 200+ nakatunut Eestis või 800+ nakatunud Leedus on erakordselt tõsised numbrid. Aga miks mitte 1800 või 4200 nakatunut ööpäevas?
  • Võimalik, et põhjalikum kontaktijälitamine - varjatud levik arvati juba kevadel olevat 3-5 (mõnel juhul 10) korda suurem kui registreeritud; praegu jõutakse suurem protsent kontaktidest üles leida ja testimisele saata.
  • "zuckerblaum"
    Võimalik, et põhjalikum kontaktijälitamine - varjatud levik arvati juba kevadel olevat 3-5 (mõnel juhul 10) korda suurem kui registreeritud; praegu jõutakse suurem protsent kontaktidest üles leida ja testimisele saata.


    Tänane pressikonverents: 70% nakatunutest on lähikontaksed, aga 30% puhul ei ole teada. Kui tänast numbrit Tallinnas vaadata, siis 100st inimesest 23 on teada.
  • "zuckerblaum"
    Võimalik, et põhjalikum kontaktijälitamine - varjatud levik arvati juba kevadel olevat 3-5 (mõnel juhul 10) korda suurem kui registreeritud; praegu jõutakse suurem protsent kontaktidest üles leida ja testimisele saata.


    Tõenäoline on just vastupidine. Mida rohkem inimesi, seda rohkem vaja jälgida ja seda suurem hulk (absoluutnumbris) levitajaid jääb "radari alla".
    Ka see asümptomaatiliste ring on praegu selline, mis võib levikut mõjutada. Nt. lähikontaktse lähedased võivad vabalt liikuda (tööl, koolis käia), samas võivad nad ise olla asümptomaatilised edasikandjad. Mida enam tuleb lähikontaktseid, seda enam neid asümptomaatilisi viiruse kandjaid ringi liigub.

    Aga siiski - kui ongi sümptomiteta ja haiglasse jõuavad väga vähesed, pole üleriiklikult tarvis ikkagi üle muretseda, tundub mulle nii.
  • "Karum6mm"
    Näeme oma elus ka veel selle ehtsa sotsialismi ka ära, kus suur osa inimestest istubki kodus UBI peal ning isegi pussu ei või lasta, kui mõni ametnik pole selleks propuskit väljastanud.


    Eks seda hoolekandeühiskonda on rikastes riikides juba enne koroonat pikaajaliselt juurutatud. Juba tükk aega on seis selline, et igas olukorras peab ametniku suust kuldmune sadama, enne kui tead, mis edasi teha.

    Igihaljas Runnel:
    [...]
    Orirahvas jäi hoopis lõata,
    nõutult peksupingile nõatas,
    ei leidnud otsa, kust alata.

    Oli opman - see ikka teadis,
    kubjas kallis sind otsale seadis...
    Priipõlv on sandim, mis salata.
  • "toonik"
    "zuckerblaum"
    Võimalik, et põhjalikum kontaktijälitamine - varjatud levik arvati juba kevadel olevat 3-5 (mõnel juhul 10) korda suurem kui registreeritud; praegu jõutakse suurem protsent kontaktidest üles leida ja testimisele saata.


    Tänane pressikonverents: 70% nakatunutest on lähikontaksed, aga 30% puhul ei ole teada. Kui tänast numbrit Tallinnas vaadata, siis 100st inimesest 23 on teada.


    ei olnud nii paljugi aega, et lugeda pressikonverentsi stenogrammis paar rida edasi?

    70% nakatunutest on lähikontaksed, aga 30% puhul ei ole teada. Kui tänast numbrit Tallinnas vaadata, siis 100st inimesest 23 on teada.

    Härma: me pole veel jõudnud kõiki välja selgitada. Täpsemad numbrid tulevad alati eelmise päeva kokkuvõttes. Tõepoolest Tallinnas väljaspool lähikontaktsete nakatunute osakaal oluliselt suurem.
  • "Draax"


    Samal ajal - haiglast välja kirjutatud 3 inimest, sissse - mitte kedagi.
    Ma tean, et need protsessid toimuvad viitajaga, aga samas tundub see palju olulisem number. Viimase kahe nädala jooksul on saanud positiivse diagnoosi 1200+ inimest, aga see ei ole kuidagi sinna haigla statistikasse jõudnud.

    Mis värk sellega on? Kõik on tõesti nii noored? Suurem % on sümptomiteta?


    Võib-olla sellel Reiner Fuellmich-il on õigus. Tegemist ei ole COVID 19 pandeemiaga vaid PCR testimise pandeemiaga. Kui teste ei tehtaks, elaksime kõik tavapärast elu. Paljud nakatuksid ühte hooajalisse koroonaviirusesse, mida põeksid kergelt ja mille raskete juhtude protsent on väiksem kui gripil ja muidu ka tavaline sügis.
  • "mutionu"
    Paljud nakatuksid ühte hooajalisse koroonaviirusesse, mida põeksid kergelt ja mille raskete juhtude protsent on väiksem kui gripil ja muidu ka tavaline sügis.
    Sellele väitele sooviks faktikontrolli.

  • "SideKick"
    Piiratud ressursside olukorras toimib ka tsiviilis. Lihtsalt Eestil oli laenuresurssi ja otsustati, et hoolime vanadest. Noored said endale selle eest 5 miljardit laenu pärandiks.


    Valitsuse arutu rahaloopimise (sh oma sõpradele) ja vanadest hoolimise vahel on suhteliselt raske mingit seost näha.
  • mutionu, sa mõnda arsti tunned? Memmed-taadid, kes hinge vaakudes ICUsse satuvad on siiski täitsa päris.
  • Väidetavalt ei tee test vahet elusal haigestumist põhjustavak viirsel ja surnud viiruse RNA jupil. Kui oled koos mingi desoauruga sisse hinganud surnud viiruse osakese, siis test näitab positiivset.
  • ...ja need memmed-taadid vaaguvad hinge surnud viirusejupi pärast? Ja Wuhanis ja Bergamos toimus mis?
  • "Karum6mm"
    mutionu, sa mõnda arsti tunned? Memmed-taadid, kes hinge vaakudes ICUsse satuvad on siiski täitsa päris.


    Memmed-taadid satuvad ja on enne sattunud hinge vaakudes ICU-desse ka muudel põhjustel ku COVID, aga need juhtumid ei ole hetkel populaarsed. Ei viitsi andmeid otsida, aga jooksis läbi kuskilt, et närts-mai oli Eestis üld surmade arv väiksem kui 2019
  • "Karum6mm"
    ...ja need memmed-taadid vaaguvad hinge surnud viirusejupi pärast? Ja Wuhanis ja Bergamos toimus mis?


    Ära hakka demagoogitsema. Surnud viirusejupid vale-näitavad lihtsalt ebaloomulikult kõrget nakatumist ja seega põhjustavad asjatut paanikat.
    Nii mõnigi memm ja taat ja ka noorem inimene satub hinge vaakuma ka tõesti päriselt rskelt kulgeva Covid nakkuse pärast. See on tavapärane elu. Mõni kriimustab pisut näppu ja sureb veremürgitusse. Selle pärast ei pea veel AK-s hakkama näpukriimustmise graafikut iga päev näitama.
  • "Draax"
    "TNT"
    208, tundub et hiljemalt mõne nädala pärast oleme jälle kõik koduarestis.


    Samal ajal - haiglast välja kirjutatud 3 inimest, sissse - mitte kedagi.
    Ma tean, et need protsessid toimuvad viitajaga, aga samas tundub see palju olulisem number. Viimase kahe nädala jooksul on saanud positiivse diagnoosi 1200+ inimest, aga see ei ole kuidagi sinna haigla statistikasse jõudnud.

    Mis värk sellega on? Kõik on tõesti nii noored? Suurem % on sümptomiteta?



    Vabandust, pean iseendale faktikontrolli tegema. Haiglast kirjutati viimasel ööpäeval välja 3 inimest, haiglasse lisandus samuti 3. Kogunumber (44) jäi samaks.

    Proovisin erinevate riikide andmeid selles osas ka natuke võrrelda.
    Haiglaravi vajavad praegu Eestis umbes 3,7% aktiivsetest nakatunutest (tamboviga võtke siis juurde, kui palju on neid keda ei ole tuvastatud - see langetab seda protsenti).
    Leedus on see protsent umbes 5% (Leedu rahvaarv on 2x suurem ja aktiivseid teadaolevaid haigusjuhte umbes 6x rohkem).

    Objektiivne asjaolu, mis seda % oluliselt mõjutada võiks, on levik riskirühmade seas, aga mida suurem on nakatunute hulk, seda rohkem peaks see välja taanduma.
    Teine oletus võiks olla, et viirus on Leedus ikka täpselt sama tõsine kui Eestis, lihtsalt suurema leviku korral on suurem hulk nakatunuid teadmata (nt. tegelikult on aktiivseid juhtumeid 10 000, mitte 7000). Siis numbrid klapiksid.

    Absoluutnumbrid on ka tähtsad. Siin seab piiri haiglate võimekus patsiente vastu võtta. Eestis on 44 inimest haiglas, Leedus ca 370. Veidi teised suurusjärgud.

    Negatiivse rõhuga nö. "tavaolukorra" COVID-19 patsientide haiglakohti on Eestis 163 (kriis.ee). Intensiivravikohti 500 (saab juurde luua, aga tuleb arvestada ka mitte-COVID patsientidega). Tegelikult muidugi ei ole kõik COVID-haiglapatsiendid intensiivravi patsiendid. Hingamisaparaate on piisavalt (nende vajadus pärast kevadet ka madalam)
    Nende numbrite pealt kõhutundega hinnates läheb Eestis ikka päris tõsiseks kriisiks olukorras kui haiglaravi vajajate arv on 300-400. Ilmselt med personal tunneks tõsist survet juba 100-200 patsiendi puhul (aprillikuisel tippajal oli vist korraga 125, aga siis oli põhirõhk Saaremaal).

    See 300-400 inimest haiglas tähendaks, et korraga on aktiivsete haigusjuhtude arv umbes 10000 inimest (st. 14 päeva keskmine suhtarv oleks umbes 700, arvestades 3,5%-ga).


    Disclaimer: oman 0 AP meditsiinilist haridust, kasutan avalikult kättesaadavaid andmeid, et enda jaoks konteksti luua, mis olukorras me päriselt nn. rahvatervise või meditsiinisüsteemi võimekust arvestades oleme.

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon