10k EUR - mida sellega peale hakata? - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

10k EUR - mida sellega peale hakata?

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

  • Tere!

    Selline küsimus, et mida peaks üks 20'ndates noormees tegema 10k euroga, mis potsatab lihtsalt kontole? N-ö sugulaste poolt kingituseks. Noormehel on enda korter olema, mille laenumaksmisega (siiani) veel saab kenasti hakkama, tlnas.

    Kas tasaub see raha nt III pensionifondi panna? Kas kohalikku balti turgu? Mõni väljamaa investeering?

    Kinnisvara (sissemaksu näol) lisaks võtta praeguse euribori kasvu ajal vist pole enam nii ahvatlev variant?

    Ehk siis kui eelnev kogemus puudub raha kasvatamisega, siis mida teha muud, et ei tolkneks lihtsalt kontol ja eeldatavasti kaotaks om väärtust?:)

    Aitäh
  • III samba puhul saad tulumaksusoodustust 15% aasta brutosissetulekust, aga mitte rohkem kui 6000 eurot.
    Seega, kui plaan on kogu 10 000 eurot III sambasse raha pista, peaksid maksed jaotama mitme aasta peale, et kasutada ära kogu maksusoodustus.

    Kuna kohustused on peal, siis oleks mõistlik alustada ehk mustade päevade reserviga. Näiteks kolme kuu elamiskulud - lastakse lahti või koondatakse, pesumasin läheb katki või teeb mundrimees trahvi, siis on kohe hea võtta.
  • Praeguses inflatsiooni, laenuturu ja fondide tootluse olukorras võib olla kasulik ka korter kiiremini ära maksta.
  • "raulir"
    Praeguses inflatsiooni, laenuturu ja fondide tootluse olukorras võib olla kasulik ka korter kiiremini ära maksta.


    mina olen aru saanud, et infla korral tasub võimalikult palju võlgu olla
  • Eks targemad varsti avaldavad arvamust, aga ma ise mõtleks, et kui oluline see raha mulle on, ehk palju riski tahaks võtta. Juhul, kui palju riski ei soovi võtta ja eesmärk on raha säilitada, siis ma paneks kulla ETF-i või Coca-Cola, Apple ja Disney aktsiasse võrdsete osakaaludega või Berkshire Hathaway aktsiasse.

    Kui raha nii oluline ei ole ja selle osaline vähenemine ei ole suur tragöödia, siis paneks LHV, Tallinna Sadam ja näiteks Enefit aktsiatesse võrdsetes osades.
  • "yanek"
    "raulir"
    Praeguses inflatsiooni, laenuturu ja fondide tootluse olukorras võib olla kasulik ka korter kiiremini ära maksta.

    mina olen aru saanud, et infla korral tasub võimalikult palju võlgu olla

    Sõltub kuhu tal seda raha panna on. Kontol see kahaneb, ka fondis. 10k on ka liiga vähe, et sellega veel seda alla inflatsioonimäära kinnisvaralaenu saada.
  • Ma annaks hoopis sõpradele laenu ja saad hea õppetunni!
  • Osta INTC aktsiat kogu kama eest. Naudi 4.2% divikat ja 5a horisondiga megatõusu.
  • no praegusel hetkel ongi keeruline .. ma ilmselt lükkaks pool paari tüsedamasse indeksisse (vwrl, vusa...) ja ülejäänud poole, mis ongi umbes kolme kuu keskmise sissetuleku varu, jätaks ootamate juhtumite reserviks näiteks holm panga hoiusele, või mujale, kust kiiresti kätte saab, tiksuma. antakse lootust, et ülejärgmisel aastal rahuneb ehk inflatsioon veids maha . ise olen suht sama probleemi ees, kuna ülehomme liigub kontole sellest kümme korda suurem summa ja praegusest portfellist on juba kaks kolmandikku börsidel ja kolmandik cashis. kuigi investeerimises saad suures pildis usaldada vaid enda otsuseid,teeks kasti paremat barolot välja eksperdile, kes annab sellele parima tulemusega idee :)
  • Suuresti sõltub ka mida see 20 aastates noor on varasemalt oma elus teinud ja mida täna oma igapäevaelus teeb. Soovitaks selle raha kulutada enese täiendamiseks oma erialal. Pole võimatu, et selle tulemusel oma sissetulekute suurendamine lööb pikemas plaanis kõik muud investeermised üle.
  • "iffkillla"
    Suuresti sõltub ka mida see 20 aastates noor on varasemalt oma elus teinud ja mida täna oma igapäevaelus teeb. Soovitaks selle raha kulutada enese täiendamiseks oma erialal. Pole võimatu, et selle tulemusel oma sissetulekute suurendamine lööb pikemas plaanis kõik muud investeermised üle.

    Täpselt ka minu soovitus, lisaks soovitaks investeerida hea naise leidmisesse. Aktsiatesse ja kinnisvarasse jõuab investeerida ka 40lt.
  • "decibel"
    "iffkillla"
    Suuresti sõltub ka mida see 20 aastates noor on varasemalt oma elus teinud ja mida täna oma igapäevaelus teeb. Soovitaks selle raha kulutada enese täiendamiseks oma erialal. Pole võimatu, et selle tulemusel oma sissetulekute suurendamine lööb pikemas plaanis kõik muud investeermised üle.

    Täpselt ka minu soovitus, lisaks soovitaks investeerida hea naise leidmisesse. Aktsiatesse ja kinnisvarasse jõuab investeerida ka 40lt.

    Tõepoolest, oleks võinud kandideerida saatesse "Vallaline kaunitar".
  • "Mustade päevade" raha võiks olla kiiresti kättesaadav. Investeerimisel ei tasu alahinda tehingutasude ja maksude suurust. Tasub korralikult läbi mõelda investeeringute suurused, kulud jne. Nt Balti börsil LHV-s tehingutasud puuduvad, kuid USA jne börsidega teised lood. A'la oled aktiivsem investor, siis võib juhtuda, et arvestatava summa oled kulutanud lihtsalt tehingutasude peale (eriti väikese nt 6000 eurot portfelli osas, kus tehingutasude miinimumhinnad omavad suuremat mõju proprotsioonis portfelli suurusele). Edu!
  • On jäänud silma Tuleva III fond. Viimasel ajal nad teatanu, et portfelli välja võtnud ettevõtted, mis ei vasta nende nn kskkonna filtri nõuetele. <- ma nüüd ei tea, kui hästi see end ära mängib pikemas perspektiivis.

    Lisaks see III fondi tulumaksutagastus. Kas EMTA jaoks ühekordne 10k laekumine arvele vastab ka tulule? Kui nt tahad selle hajutades panna sinna, kas siis loeb see 15%/6k EUR reegel vaid põhipalga pealt või ka see ühekordne laekumine tuleb arvesse võtta?

  • Üks kräsupeaga poiss, Sykes`i Tim on vist nimi. Vot tema alustas ka sarnase summa ja vanus oli vist ka sinna kanti nagu teemaalgatajal ja nüüd miljuneer ja sendiaktsiate guru. Et kui huvi siis õpi ja uuri aga ole ettevaatlik, sest tünnimeistreid on kaikse ilm täis. Ja ära kunagi unusta, et 90+% kauplejatest kaotab raha. A` need va etfid, see on vandenõu, sest sulle ei kuulu midagi aga sa oled õnnelik :)
    Kõigepealt pane paika eesmärk, siis leia tee selleni ja tee endale selgeks kellelt kavatsed raha ää võtta (olgu siis läbi kauplemise või investeerimise).
  • "decibel"
    ... lisaks soovitaks investeerida hea naise leidmisesse. Aktsiatesse ja kinnisvarasse jõuab investeerida ka 40lt.


    tänuväärne ettepanek.. võimalusel paluks täpsustust.. kas mõeldud on, et 10000 puhul jagub investeeringut piisavalt kauaks et naine hea oleks... või on see nn investeeringupiir millest head naised jutule võtavad.. jagatud isiklik kogemus oleks tänuväärt, aitäh ette...
  • "vipvalve"
    "decibel"

    ... lisaks soovitaks investeerida hea naise leidmisesse. Aktsiatesse ja kinnisvarasse jõuab investeerida ka 40lt.


    tänuväärne ettepanek.. võimalusel paluks täpsustust.. kas mõeldud on, et 10000 puhul jagub investeeringut piisavalt kauaks et naine hea oleks... või on see nn investeeringupiir millest head naised jutule võtavad.. jagatud isiklik kogemus oleks tänuväärt, aitäh ette...


    Siit leiad kõik vastused!
    p.s kuulamine omal vastutusel.
  • "vipvalve"
    "decibel"
    ... lisaks soovitaks investeerida hea naise leidmisesse. Aktsiatesse ja kinnisvarasse jõuab investeerida ka 40lt.


    tänuväärne ettepanek.. võimalusel paluks täpsustust.. kas mõeldud on, et 10000 puhul jagub investeeringut piisavalt kauaks et naine hea oleks... või on see nn investeeringupiir millest head naised jutule võtavad.. jagatud isiklik kogemus oleks tänuväärt, aitäh ette...

    Kui sinu hea naise kriteerium on näiteks 1/1000st, siis:
    1. Tuleb keskeltläbi 1000de naisega ka kohtuda, kodus stokki treidides see võimalus puudub.
    2. Tuleb sellele 1le muljet avaldada, 10k euriga pensioni III sambas ei avalda ühelegi naisele muljet.
    Hea partii on alati rohkem väärt kui mistahes aktsiainvesteering. Nii lihtne see ongi.
  • Pane kõik ethereumi. Paari nädala pärast toimub the merge, kus minnakse üle proof of stake verifitseerimisele, selle tulemusel on steigitud eth (ca 10% kogu emiteeritud ethist) lukus järgmised pool aastat, pluss merge tulemusel väheneb ethi emissioon ca 10 korda, mis tähendab, et eth kogus turul tõmbub kokku. Aga mis juhtub hinnaga, kui pakkumine väheneb?

    P.s. riskid väga suured, eriti lühiajaliselt, ei ole investeerimissoovitus.
  • Paljud siinsed tähtsamad postitajad on otseselt rahandusega seotud ja seepärast konkreetseid soovitusi anda ei tohi. Sellest siis need naisevõtu jutud.

    Mida mina teeksin?

    1. Meelerahufond.
    Hoia üks kolmandik kuni pool sellest summast lihtsalt pangakontol. Tee selle jaoks eraldi arve, et see raha koguaeg nina all ei oleks ja kiusatusi ei tekitaks. See on mõeldud õnnetuste ja töökaotuse puhul, kui on vajalik mingi aeg ilma sissetulekuta hakkama saada. Ja selline asi võib juhtuda kiiremini, kui arvad.
    Vaata näiteks septembris oma augustikuu elektriarvet ja korruta see kahega - niipalju hakkad talvel elektri eest maksma. Kuidas sa seda töötuna maksta mõtleksid?
    Infalatsiooni pärast ära muretse. Hoia seda rahavaru vähemalt 2-3 aastat kuni majanduses olukord paraneb.
    Selline summa paneb muidugi südame veritsema ja tekitab tahtmise see ära investeerida. Reegel on paraku, et vajadus raha järele tekib siis, kui investeeringud on punases. Ise tead kas tahad seda riski võtta. Börsil aktsiaid müües laekub raha 2-3 päevaga. Kui tekib kohene rahavajadus, siis pole muud varianti, kui pangakonto. Kui sinu endaga mingi õnnetus juhtub, siis pole sinust ka võibolla müügiorderite ülesse panijat ja ülekannete tegijat. Võibolla oleks see meelerahufond mõistlik teha hoopis isa või ema nimel või vähemalt võimaldada nendele sellele arvele ligipääs? Mõtle selle peale.

    2. III pensionisammas.
    Absoluutselt kohustuslik. Paremat diili on lihtsal inimesel raske saada. Kolmandasse sambasse saad panna 15% oma brutopalgast, st summast mille pealt on tasutud sotsiaalmaksu. Muud sissetulekud arvesse ei lähe. Kui laenumaksete kõrvalt palk vähegi võimaldab siis tee igakuine püsikorraldus valitud fondile või fondidele. Mina pahustan võrdselt LHV Indeks Pluss ja Tuleva III Samba fondi - nii saad enam-vähem keskmise tootluse.

    3. LHV kasvukonto.
    Ideaalne alustavale investorile. Lai valik fonde ja nüüd ka tuntumaid USA aktsiaid.
    Minul on 50% SXR8, 50% EXXT väga ei maksa hajutada sest müügitehingutel on korralik teenustasu.
    Kui hing ihaldab Applet või Teslat või Amazoni siis osta siit. Päris USA börsile ei ole mõtet paari tuhande euroga ronida. Teenustasud on liiga kallid.

    4. Börs.
    Kui eelnevast veel midagi järgi jäi siis võib vaadata balti börsile. Kaugemate börside jaoks on summad liiga väikesed. LHV praegu teenustasu ei võta, nii et võid kasvõi igast aktsiast endale ühe mälestuseks osta. Siis on hea vaadata millised hiljem rallima hakkavad ja millised ei tulegi mudast välja.

    Üldiselt on praegu ideaalne aeg alustamisek - veri on tänavatel ja inimesed paanikas.
  • III samba puhul läheb ikkagi arvesse kõik tulumaksuga maksustatav tulu.
  • Niisiis, ma saan aru, et kui 10k laekub noormehele arvele kui kingitus, mis ei ole maksustatav, siis seda ei saa III fondi tulumaksutagastuse kontekstis arvesse võtta? Kui panna sellest esimene aasta 6000 nt. St võid küll panna, aga siis see summa ei loe enam soodustuse vaates?

    Vaid pead arvestama vaid EMTA lehel toodud sissetulekut?
  • 10k on nii väike summa, et ma investeeriks inimestesse.
    a)Teed Tinderisse konto. Saad seal naisterahvastega kokku. Raha kulubki peaasjalikult restode, kinkide , meelelahutuse peale, aga äkki teed hea picki, mis pole halb invetseering! Selle asemel, et komistada pidevalat mitme luua otsa!
    b)Kasvatad networki, saad inimestega kokku. Teed neile nt lõuna välja, paned nendega koos pidu...näitad, et sa pole kuivik. Vaadatakse, et sa oled huvitav tegelane võetakse kuskile punti, kus hakkavad ilusad asjad juhtuma.

    Inimkapitali sageli alahinnatakse ja võetakse seda kui isennesestmõistetavat asja...
  • Miks peaks üks midagigi väärt olev naisterahvas Tinderist omale meest otsima? Mu väheldane praktiline kogemus väidab, et kusagil ripakil on naised, kes on kas koledad kui kelder, või on kusagil pea sees midagi väheke nihkes. See viimane probleem ei pruugi päris kohe muidugi avalduda ka.

    Paned pidu, pole kuivik... paljukest sellest kümnesttonnist ikka fleximiseks jagub? Dom Perigon kuskil klubis pole vist väga odav ja Sovetskojega muljet ei avalda.
  • Ma soovitaks täiesti tasuta alustada LHV "Alustava investori baaskursusest". Selle läbimise järgselt saad aimu mis instrumente üldse väärtpaberite maailmas on ja kuidas nad võiksid sulle sobida.
  • Ma soovitaks ülikoolide suvekursuseid. Näiteks Harvard, Yale jne. Kaks kuud õppimist, tutvuseid ja ka diplom mida ehk tulevikus saad seinapeale riputada.(Mõned muidugi hiljem ainult oma Harvardi suvekursuse paberit riputavadki). 10k ehk tuleb välja.
  • Mina vaataksin DeFi maailma, võib-olla veel ootaksin sisenemisega näiteks jaanuari/veerbuarini kui energiahinnad ja muud makro probleemid vere korralikult tänavatele löövad.. sinnani loeksin ja õpiks ja teeksin selgeks mis on mis ja kuidas tehnoloogia töötabv ja millised on jätkusuutlikud projektid.. ja siis ostaks nendesse sisse, kindlasti hajutaks riske erinevate võrkude ja projektide vahel..

    Aga... nõuab väga palju enda aja investeerimist ja tehnoloogiast aru saamist ja palju õppimist... liaks VÄGA suured riskid.. smart contractid ise on ohtlikud ja hacke/ruge täis.. suunatud hacke ja pishingut on kõik kohad täis... väga palju peab tähelepanu pöörama security'le, projektide security'le ja dokumentatsioonile ja meeskondade võimekusele/usaldusväärsustele ja tokenomicsi peale.. lisaks mõnede projektide tiimid väsivad või lagunevad või mingid koostööd teiste projektidega lagunevad jne.. rääkimata sellest, et turg on ka väga ettearvamatu.. võtaks pigem pikaajalise sihi.
  • "Rage"
    liaks VÄGA suured riskid

    Ehk siis teenida tuleks 30% ja üle, et sellise riski söömise õigustamist kuidagigi alustadagi? Kellelt tuleb tootlus? Miks peaks mõni ettevõte või eraisik õppima krüpto ära ja võtma suure xx% eest kuskil sogases DeFi vees laentsi, kui Keskpang küsib 0, kodulaen on 2, Päikeselaen 15, ja kõige kõrilõikajalikum ühisahastuskontor annab suvalise parmu ID-kaardi & PIN'i peale ka ~35?
  • Ma ütlesin, mida mina teeks :-) oleks pidanud vist NFA ja DYOR juurde märkima.

    Aga ilma detailidesse minemata (jäägu see teise topicusse) oleks mu vastus küsimusele miks sogases DeFi maailmas opereerida:
    DeFi on alles elutsükli alguses, tehnoloogiat ja lahendusi ja teenuseid alles leiutatakse/arendatakse, see on ka põhjuseks miks asi on sogane ja miks riskantne ja turvalisuse probleeme täis, aga peale vigade tegemisi ja õppetunde saavad probleemid lahendatud. Aga lõpuks on tehnoloogilised uuendused ikkagi võidus olnud ja suurimad võitjad need, kes on algjärgus muudatusega kaasas käinud.

    Ja pigem võtaks positiivsena seda, et selgelt toon välja ka riskiastme ja keerukuse mitte lihtsalt ei kilju sisuturunduse juttu kuidas õigetesse koera-tokenitesse investeerides ootavad Florida puhkusereisid.

    p.s. tean vähemalt ühte inimest kes on juba DeFis laenu võtnud, et oma kinnisvaras remonti teha, kui õigesti mäletan oli ~0% intress.
  • "Jyrttoo"
    Osta INTC aktsiat kogu kama eest. Naudi 4.2% divikat ja 5a horisondiga megatõusu.


    Kas mingit argumentatsiooni ka on pakkuda sellele soovitusele?
    M1 protsessorit vist Intel ei tooda.
  • võib teha nelja aktsia portfelli - autod, soft, pank, toit - F, U, C, K
  • Sõltub veidi sellest, kas investeerimisega on plaanis tegeleda järgmised 50 a ja kas on põhjust arvata, et mõne aja pärast saab täiendavalt panustada.

    1. Hakka pihta. Nagunii tuleb ette vigu, tuleb maksta kooliraha, aga kogemused tulevad paremini, kui reaalne raha mängus. Mõnel võib muidugi ka virtuaalportfelliga harjutamisest kasu olla.
    2. Mina väga riskantsete asjadega (Funderbeam nt) ei alustaks, eelistaks klassikalist aktsiabörsi, aga kõvemini riskides võib vahel vedada muidugi. Loterii.
    3. Kuna praegu on ebaselge, kas ees on langus või tõus, siis võiks ju hajutada, investeerida nt neljas osas paarikuuliste vahedega.
    4. Minul on viimasel ajal läinud hästi n-ö aktuaalsete asjadega - ravimitööstus, relvatööstus, nafta/gaas - aga igal pool olen olnud liiga pikatoimeline ja oleks pidanud varem kohale jõudma.
    5. Kuna summa on piiratud tuleks esialgu alustada vist Balti turul, kuigi tehingutasud on aastatega alla tulnud üldiselt.
    6. LHV õppematerjale, seminare (kui need sügisel taas algavad jms) soovitan igati.
    7. Kui tahad passiivsemalt investeerida, siis võiks leida mõne indeksaktsia, kui tahad edaspidi (need järgmised 50 a) aktiivsemalt investeerimismaailmas kaasa lüüa, siis võiks hajutada nt nelja aktsia vahel eri valdkondadest.
    8. Eks see katse indekseid lüüa ei pruugi õnnetuda, võib-olla enamusel ei õnnestu, aga huvitav peab ka olema. Sel aastal olen ise küll seda teinud, indekseid oluliselt löönud, aga muidugi pole alati nii.
    9. Alternatiiv - mõni indeksfond - raha sinna ja vaata kuidas muru kasvab. Väha põnev ei ole, aga headel aastate muudkui kasvab ja saab niita.
  • Hea on õpetada, kui enda nahk mängus ei ole. Aga tegelikult ei ole 10 000€ nii suur summa, et sellega rikkaks saab, küll aga võib sellest saada väärt seeme rikkuse kasvatamiseks.
    Mida mina teeksin, olen teinud ja teen tulevikuski?
    Põhimõtteliselt sama, mis siin varem räägitud on.
    ● Loeksin paar investeerimisteemalist raamatut. Rahaedu põhimõtted jne. Ka LHV enda materjalid on head.
    ● Kõigepealt pensionisambad maksuefektiivselt täis(täpselt samuti investeerimine, aga riiklike maksusoodustustega).
    ● mis üle jääb, läheks laiapõhjalisse ideksfondi. LHV Kasvukonto, või Swed Roburfondid, olemuselt on üsna sarnased.
    ● Nüüd tuleks igakuisest sissetulekust juurde panema hakata!
    ● Kas kodu on juba olemas?
  • "drmsh"
    "Jyrttoo"
    Osta INTC aktsiat kogu kama eest. Naudi 4.2% divikat ja 5a horisondiga megatõusu.


    Kas mingit argumentatsiooni ka on pakkuda sellele soovitusele?
    M1 protsessorit vist Intel ei tooda.


    Intel investeerib 100 miljardit tootmisse. Turgudele meeldib fast money ja profit, aga Intel seda hetkel pole. Raha suunatakse investeeringutes jämedalt ja võib vaid ette kujutada, kui need factorid lõpuks raha tootma hakkavad. Lisaks USA valitsus hakkab nende kiipe kasutama. M1 on hetkel väheoluline, 5a pärast on Intel taas tuhast tõusnud.

    Teiseks ekstreemne pessimism Inteli suhtes, ideaalne aeg investeerimiseks.

    Kolmandaks, Inteli 4%+ div on ajalooliselt olnud alati parim ostukoht.

    Pakun 5a hinnasihiks Intelile 235usd ja triljonilist valuatsiooni, ca 7x tootlust vähemalt. Reinvesteeri dividendid. Kukkudes praeguselt tasemelt allapoole lisada pidevalt julge käega.
  • Siin järjest soovitatakse ka pensionifondi panna, aga ma olen mitu korda üritanud küsida, et kas 3. fondi kingitud rahaga saab maksusoodustust? Või peab vaid EMTA vaates maksustatud tulult see olema?
  • "vanaema

    3. Kuna praegu on ebaselge, kas ees on langus või tõus, siis võiks ju hajutada, investeerida nt neljas osas paarikuuliste vahedega."

    nii muuseas küsin, et kas on aegu ka, kui on selge, kuhu poole turud liiguvad?
  • "simmerway"
    Siin järjest soovitatakse ka pensionifondi panna, aga ma olen mitu korda üritanud küsida, et kas 3. fondi kingitud rahaga saab maksusoodustust? Või peab vaid EMTA vaates maksustatud tulult see olema?


    Siin selle kohta üsna hea ja põhjalik artikkel: https://tuleva.ee/soovitused/kui-palju-raha-kolmas-sammas/

Teemade nimekirja

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon