LHV Pensionifond Roheline - Investeerimine - Foorum - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Foorum Investeerimine

LHV Pensionifond Roheline

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Eile, 17.03.2020, alustas tegevust Eesti esimene roheline pensionifond - loe pikemalt siit. Fond on nüüdsest kõigile soovijatele avatud ning ka esimesed rahapaigutused on juba tehtud. Sellega saab täidetud oluline tühimik Eesti pensionifonditurul.

  Miks me sellise fondi turule toome? 2019. aastal alustas Euroopas tegevust 360 uut jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvat fondi, millest 50 teeb ainult selliseid investeeringuid, mis on suunatud kliima probleemide lahendamisele. Möödunud aastal liikus sellistesse fondidesse Euroopas rekordilised €120 miljardit, tõstes nende fondide kogumahu €670 miljardini. Rohelised väärtused investeerimismaailmas pole ajutine moeröögatus, vaid tugev ja väga kiiresti kasvav trend.

  Usume, et sarnaselt muule Euroopale on tänaseks ka Eestis piisavalt roheliselt mõtlevaid inimesi, kes tahaksid, et nende pensioniraha järgiks jätkusuutliku ja rohelise mõttemaailma printsiipe. LHV Pensionifond Roheline on mõeldud kõigile, kellele roheline mõtlemine pisutki korda läheb ja kes usuvad, et raha paigutamine peab küll olema pikaajaliselt tootlik, kuid kindlasti ka keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik. Valimatult pensioniraha võimalikult odavatesse indeksitesse suunamine neid eesmärke ei täida.

  On tähelepanuväärne, kuidas 2020. aasta koroonaviirus on tänaseks maailma justkui seisma pannud - viiruse levikut selline pensionifond ära ei hoia, kuid antud olukord ilmestab hästi, milliseks pikas plaanis maailm muutuda võib, kui me juba täna ei mõtle sellele, kuidas tagada pikaajaliselt jätkusuutlikud ja rohelised mõtteviisid ja investeeringud.

  Fondi aktsiarisk jääb alati 75% ja 100% vahele, minimaalselt pool portfellist on investeeritud jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse või keskkonnaalastesse temaatilistesse investeerimisfondidesse ja tehtavad üksikinvesteeringud on keskkonnaalased investeeringud (taastuvenergia, energiaefektiivsus, veetehnoloogia, reostuse vähendamine, ümberkäitlemine, keskkonna toetustegevused, vastutustundlik metsa- ja põllumajandus). Fondi prospektijärgne tasu on 0,49% aastas, efektiivne valitsemistasu 0,41%.
 • See on tükiks ajaks LHV Pensionifond Punane.
 • Roheline pensionifond on moodustamise järgselt oma portfelli tänaseks sisuliselt ära investeerinud ning ca viiendik sellest on otseseselt seotud tuuleenergiaga. Finantsportaalis täna avaldatud loost saab lugeda pikemalt.
 • Kas tegemist aktiivselt juhitud fondiga?
 • havoc
  Kas tegemist aktiivselt juhitud fondiga?


  On see passiivne või aktiivne fond? Mõlemat. Sisuliselt on tegu hübriidfondiga passiivsest indeksfondist ja aktiivselt juhitud fondist. Vähemasti pool fondist on alati investeeritud jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse või keskkonnaalastesse temaatilistesse investeerimisfondidesse. Teise poole fondi osas on fondijuhil suurem otsustusõigus, kas paigutada see raha investeerimisfondidesse, üksikinstrumentidesse või muudesse investeeringutesse, mis on kooskõlas fondi investeerimispoliitikaga. Fondiga võetav aktsiarisk jääb sõltumata fondijuhi nägemusest alati 75% ja 100% vahele.
 • II või III samba väliselt (nagu tavalist ETF-i) või teiste pankade vahendusel seda osta ei saa?
 • tauts,

  Hetkel sellist varianti ei ole. Aga sõltuvalt Eesti roheinvesteerimise populaarsuse kasvust kindlasti kaalume ka muude sarnaste instrumentide loomist, mis oleks siis ka II samba fondide väliselt kättesaadavad.

  Kuid oma II samba pensionifondi saavad rohelise fondi vastu vahetada kõik II samba süsteemiga liitunud - sõltumata sellest, kas täna kogutakse oma pensionit LHV, Swedbanki, SEB, Luminori või Tuleva fondis.
 • Pealtnäha ei tohiks Neste ja Roheline pensionifond justkui kuidagi kokku sobida, kuid pärast põhjalikku läbikaalumist oleme selle siiski fondiportfelli kaasanud. Miks? Tegu on loomulikult suure erandiga, kuid need põhjused, kuidas me selle järelduseni jõudsime, on pikemalt välja toodud meie täna avaldatud Finantsportaali loos - ka Neste võib olla roheline investeering.
 • Olin oma II sammast likvideerimas, et Global Water ja Global Clean Energy ETF-i osalusi kasvatada, aga see on suurepärane alternatiiv.
  Soovitan ka kõikidele tuttavatele ja roheliselt mõtlejatele, tuult tiibadesse.
 • Risto
  Olin oma II sammast likvideerimas, et Global Water ja Global Clean Energy ETF-i osalusi kasvatada, aga see on suurepärane alternatiiv.
  Soovitan ka kõikidele tuttavatele ja roheliselt mõtlejatele, tuult tiibadesse.


  Tofu rahvusloomaks!
 • Kuidas Eesti enda roheliste ettevõtete väljavaated on - kas mõni portfelli osaline tegutseb ka Eestis taastuvenergia arendamisega?

  Fondi põhimõtetega sobiks ehk kokku ka vähemalt väikses ulatuses Eesti kohaliku tööstuse toetamine, kuna milleiganes impordi vähendamine on samuti otseselt seotud ressursisäästlikusega.
 • Risto
  Fondi põhimõtetega sobiks ehk kokku ka vähemalt väikses ulatuses Eesti kohaliku tööstuse toetamine, kuna milleiganes impordi vähendamine on samuti otseselt seotud ressursisäästlikusega.

  Olgu tegu kohaliku tööstuse või põllumajandusega, toetusi maksab ikka riik. Kui üks eraõiguslik pensionifond hakkab mingit sektorit toetama, sõltumata sellest, kui eetiline see ka ei tunduks, siis ma karjun osakuomanikele kõva häälega SELL ja soovitan joosta nii kiiresti kui jaksad tagasi vaatamata.

 • Risto, Velikij

  Pensionifondide rahaga toetusi kindlasti jagada ei saa, selle eesmärk on ikka pensioniraha kasvatada ja Rohelise pensionifondi puhul võimalikult roheliselt kasvatada. Aga me oleme vaadanud ka Eesti suunalisi rohelisi investeeringuid ja olen kindel, et selle aastanumbri sees teeme ka kohalikke rahapaigutusi.
 • Taani vähendab järgmise kümne aastaga süsiniku emissioone 70% (!) - Denmark Strikes Historic Climate Deal to Slash Emissions.

  Maailm muutub ja kiiresti, eriti meile lähedalt Skandinaaviast, ning roheliselt mõtlevad ettevõtted ja investorid on selle muutuse suurimad võitjad.
 • Taolise surve jätkudes ei pruugi roheliste fondide keskpikk tootlus üldse mitte halb tulla. https://www.politico.com/news/2020/06/19/pension-funds-face-pressure-from-all-sides-over-going-green-329181

  Ehk LHV käik esimesena roheturule tulla oli hea. Ajastus sattus küll suts ebamugav - enne kui koguja jõudis atra säädmagi hakata, oli osaku NAV juba veerandi võrra üles kihutanud.
 • Huvitav, mis hinnaga esimesed osakud väljastati pensikogujatele?
 • Ryan Jack,

  Taustafoon tundub olevat roheteemade puhul hetkel tõesti soodne ja pigem pikaajaline ja kestev trend, mitte lühiajaline mööduv nähtus.

  upser,

  Alustasime 17. märtsil ja esimese nädalaga oli paarkümmend esimest klienti tee Rohelisse fondi leidnud. Tänaseks on esimese 3 kuuga juba üle 300 kliendi endale rohelise pensionifondi valinud. Usun, et see jätkab kasvamist ja heas tempos.
 • CFA Instituudi blogis on huvitav artikkel "ESG at a Tipping Point" - lugu sellest, kuidas 2020. aasta 1. kvartalis võeti tavafondidest mitme miljardi eest raha välja, kuid ESG fondidesse tehti netosissemakseid kogunisti $46 miljardi eest. Jätkusuutlikult hallatavatest varadest ca 80% on jätkuvalt Euroopas, kuid tundub, et ka USAs on teema üha rohkem hoogu kogumas. 2019. aasta 4. kvartalis tehti USAs rekordilised sissemaksed jätkusuutlikesse fondidesse ning 2020. aasta 1. kvartalis tehti omakorda uus rekord sissemaksetes.

Teemade nimekirja