LHV Pensionifond Roheline

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

 • Eile, 17.03.2020, alustas tegevust Eesti esimene roheline pensionifond - loe pikemalt siit. Fond on nüüdsest kõigile soovijatele avatud ning ka esimesed rahapaigutused on juba tehtud. Sellega saab täidetud oluline tühimik Eesti pensionifonditurul.

  Miks me sellise fondi turule toome? 2019. aastal alustas Euroopas tegevust 360 uut jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvat fondi, millest 50 teeb ainult selliseid investeeringuid, mis on suunatud kliima probleemide lahendamisele. Möödunud aastal liikus sellistesse fondidesse Euroopas rekordilised €120 miljardit, tõstes nende fondide kogumahu €670 miljardini. Rohelised väärtused investeerimismaailmas pole ajutine moeröögatus, vaid tugev ja väga kiiresti kasvav trend.

  Usume, et sarnaselt muule Euroopale on tänaseks ka Eestis piisavalt roheliselt mõtlevaid inimesi, kes tahaksid, et nende pensioniraha järgiks jätkusuutliku ja rohelise mõttemaailma printsiipe. LHV Pensionifond Roheline on mõeldud kõigile, kellele roheline mõtlemine pisutki korda läheb ja kes usuvad, et raha paigutamine peab küll olema pikaajaliselt tootlik, kuid kindlasti ka keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik. Valimatult pensioniraha võimalikult odavatesse indeksitesse suunamine neid eesmärke ei täida.

  On tähelepanuväärne, kuidas 2020. aasta koroonaviirus on tänaseks maailma justkui seisma pannud - viiruse levikut selline pensionifond ära ei hoia, kuid antud olukord ilmestab hästi, milliseks pikas plaanis maailm muutuda võib, kui me juba täna ei mõtle sellele, kuidas tagada pikaajaliselt jätkusuutlikud ja rohelised mõtteviisid ja investeeringud.

  Fondi aktsiarisk jääb alati 75% ja 100% vahele, minimaalselt pool portfellist on investeeritud jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse või keskkonnaalastesse temaatilistesse investeerimisfondidesse ja tehtavad üksikinvesteeringud on keskkonnaalased investeeringud (taastuvenergia, energiaefektiivsus, veetehnoloogia, reostuse vähendamine, ümberkäitlemine, keskkonna toetustegevused, vastutustundlik metsa- ja põllumajandus). Fondi prospektijärgne tasu on 0,49% aastas, efektiivne valitsemistasu 0,41%.
 • See on tükiks ajaks LHV Pensionifond Punane.
 • Roheline pensionifond on moodustamise järgselt oma portfelli tänaseks sisuliselt ära investeerinud ning ca viiendik sellest on otseseselt seotud tuuleenergiaga. Finantsportaalis täna avaldatud loost saab lugeda pikemalt.
 • Kas tegemist aktiivselt juhitud fondiga?
 • havoc
  Kas tegemist aktiivselt juhitud fondiga?


  On see passiivne või aktiivne fond? Mõlemat. Sisuliselt on tegu hübriidfondiga passiivsest indeksfondist ja aktiivselt juhitud fondist. Vähemasti pool fondist on alati investeeritud jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse või keskkonnaalastesse temaatilistesse investeerimisfondidesse. Teise poole fondi osas on fondijuhil suurem otsustusõigus, kas paigutada see raha investeerimisfondidesse, üksikinstrumentidesse või muudesse investeeringutesse, mis on kooskõlas fondi investeerimispoliitikaga. Fondiga võetav aktsiarisk jääb sõltumata fondijuhi nägemusest alati 75% ja 100% vahele.
 • II või III samba väliselt (nagu tavalist ETF-i) või teiste pankade vahendusel seda osta ei saa?
 • tauts,

  Hetkel sellist varianti ei ole. Aga sõltuvalt Eesti roheinvesteerimise populaarsuse kasvust kindlasti kaalume ka muude sarnaste instrumentide loomist, mis oleks siis ka II samba fondide väliselt kättesaadavad.

  Kuid oma II samba pensionifondi saavad rohelise fondi vastu vahetada kõik II samba süsteemiga liitunud - sõltumata sellest, kas täna kogutakse oma pensionit LHV, Swedbanki, SEB, Luminori või Tuleva fondis.
 • Pealtnäha ei tohiks Neste ja Roheline pensionifond justkui kuidagi kokku sobida, kuid pärast põhjalikku läbikaalumist oleme selle siiski fondiportfelli kaasanud. Miks? Tegu on loomulikult suure erandiga, kuid need põhjused, kuidas me selle järelduseni jõudsime, on pikemalt välja toodud meie täna avaldatud Finantsportaali loos - ka Neste võib olla roheline investeering.

Teemade nimekirja