Investeerimisõpik - Investeerimiskool - LHV finantsportaal

LHV finantsportaal

Investeerimiskool Investeerimisõpik



Investeerimisõpik

Aktsiad
Sisukord
  1. Investeerimine aktsiatesse
  2. Aktsiate liigitamine
  3. Kuidas valida aktsiaid?
  4. Aktsiatega kauplemine
  5. Korporatiivsed sündmused
  6. Lühikeseks müük
  7. Kuidas jälgida aktsiate hinnamuutusi?
  8. Balti aktsiahinnad reaalajas – Powertrader
  9. Lingid

1. Investeerimine aktsiatesse

Ajalugu on tõestanud, et parim viis rikkuse pikaajaliseks kasvatamiseks on investeerimine aktsiatesse. Aktsiate keskmine tootlus viimase 75 a. jooksul on olnud 12% aastas. Hoiuste tootlus vähem kui 6%. Investori eluea jooksul võib see tähendada saja tuhande euro suurust vahet. LHV võimaldab investeerida kümnetesse tuhandetesse erinevates riikides noteeritud aktsiatesse. Tehingute tegemine on lihtne ning investeerimist võib alustada ka väikeste summadega. Infotehnoloogia areng on muutnud keerulise kauplemisprotsessi väga lihtsaks ning arenenud riikides on aktsiakauplemisest kujunemas juba rahvuslik spordiala, mida harrastavad nii koduperenaised kui pensionärid. Tehingute tegemine on mugav ning ligipääs reaalajas hindadele ei ole enam valitud seltskonna jaoks. Igal börsil noteeritud ettevõttel on ka lühend ehk sümbol, näiteks Apple Computer sümbol USA turul on AAPL.

Aktsia esindab väikest osa ettevõttest ning on omandõigust tõendav väärtpaber. Olles ettevõtte aktsionär, on investor äriettevõtte kaasomanik ehk aktsionär. Aktsia ei ole fikseeritud tuluga finantsinstrument, kuid aktsionäril on õigus saada osa ettevõtte kasumist dividendide näol. Võrreldes võlakirjadega on aktsiad märksa riskantsemad väärtpaberid ja sobivad pigem riskialtimatele investoritele. Sõltuvalt aktsia liigist annab aktsia omamine investorile õiguse osaleda aktsionäride koosolekul ja kasumi või aktsiaseltsi lõpetamisel allesjäänud vara jaotamisel.

Sarnaselt võlakirjadega on ka igal aktsial nominaal ehk nimiväärtus. Nominaalväärtusega kajastatakse emiteeritud aktsiaid ettevõtte bilansi passivas aktsiakapitali real. Aktsiainvestori seiskohalt ei ole nominaalväärtusel suurt tähendust, sest tunduvalt olulisem on aktsia turuväärtus. Turuväärtust nimetatakse ka turukapitalisatsiooniks, mis leitakse ühe aktsia turuhinna ja aktsiate arvu korrutamise läbi.

Aktsia turuhind peegeldab ettevõtte omanike rikkust. Seetõttu on ettevõtte lõppeesmärk aktsionäride rikkuse maksimeerimine, kuid peamine ei ole mitte ainult ettevõtte raamatupidamislik kasum vaid omanikutulu, mis moodustub dividendidest ja aktsia väärtuse kasvust. Viimane ei sõltu mitte ainult headest müüginäitajatest vaid ka juhtkonna võimest ettevõtet ka tulevikus kasumlikuna hoida. Seetõttu peaksid ettevõtte kõik tegevused olema suunatud aktsia väärtuse kasvatamisele. Aktsia turuhinnast võivad olla huvitatud nii ettevõtte omanikud kui olemasolevad ja potentsiaalsed investorid. Ettevõtte investoriteks võivad olla nii eraisikud, juriidilised isikud, investeerimisfondid, varahaldusettevõtted, potentsiaalsed ülevõtjad jt.

Kui investorite arvates on aktsiate hind väärtpaberiturul ülehinnatud, siis ületab aktsia turuväärtus aktsia fundamentaalset väärtust, ehk õiglast hinda. Aktsia õiglast hinda on raske määratleda, kuid lisaks turuväärtusele on kasutusel ka ettevõtte bilansiline väärtus, mis leitakse omakapitali jagamisel aktsiate arvuga.

Ettevõtte varad toodavad kasumit ettevõttele, mis investeeritakse ettevõtte arengusse ja (või) jaotatakse ettevõtte aktsionäride vahel. Aktsionäridele jaotab ettevõte kasumit dividendide näol. Kui ettevõte on majanduslikult edukas, siis on suurem ka ettevõtte poolt teenitav kasum. Enamasti tõstab suur kasum ettevõtte väärtust, aga see võib kasvada (või kahaneda) muudelgi asjaoludel. Kasvanud ettevõtte väärtus suurendab omakorda ettevõtte aktsiate hinda.

Aktsiaseltsi kõrgeim juhtorgan on aktsionäride koosolek, kes valib nõukogu. Nõukogu omakorda kinnitab juhatuse. Ettevõtte juhatus tegeleb jooksvate küsimustega ettevõttes ning esitab nõukogule perioodiliselt aruandeid. Nõukogu teostab järelvalvet juhatuse tegevuse üle ning suhtleb aktsionäridega. Seega saavad aktsionärid kui ettevõtte osanikud oma valduses olevate aktsiatega ka hääleõiguse, et mõjutada juhtimist.

Nagu suurema osa asjadega, on ka aktsionäriks olemisel kaks poolt - aktsiaid ostes võtab aktsionär endale osa ettevõtte tegutsemisega seotud riskist. Kui asjad lähevad hästi ja kasum kasvab, siis võidakse maksta rohkem dividende ning tavaliselt suureneb ka aktsiate väärtus, kui aga olukord halveneb (olgu siis põhjuseks firma nõrk juhtimine, nõukogu valed otsused või ettevõttest sõltumatud tegurid nagu ebasoodne turuseis vm), siis võib aktsiate väärtus langeda ja firma pankroti korral võivad need koguni väärtusetuks muutuda.

2. Aktsiate liigitamine

Aktsionäridele antava hääleõiguse reguleerimiseks võib ettevõte välja lasta erineva klassi aktsiaid. Reeglina jagunevad need liht- ja eelisaktsiateks ning märgistatakse tähtedega (A-, B-, C-seeria aktsiad). Erineva klassi aktsiad annavad aktsionäridele erinevad õigused: näiteks A-seeria aktsia võib anda omanikule ühe hääle, B-seeria kolm häält, C-seeria eelisaktsia ühe hääle.

Lihtaktsia (Common Stock) on kõige tavalisem aktsia, mille omanik saab tulu aktsiahinna tõusust ja dividendidest. Lihtaktsia annab aktsionärile hääleõiguse aktsionäride üldkoosolekul, kuid kasumi jaotamisel ja ettevõtte likvideerimisel saavad lihtaktsiate omanikud oma osa alles viimasena.

Eelisaktsia (Preffered Stock) omanik saab lihtaktsia omanikega võrreldes erinevad õigused. Nimetus eelisaktsia tuleb sellest, et kasumi jaotamise ja ettevõtte pankroti korral tehakse nende omanikele väljamaksed enne tavalisi aktsionäre. Tavaliselt on neil fikseeritud dividendid ning seetõttu väiksem võiduvõimalus, kuid ka väiksem risk. Eelisaktsia ei anna aktsionärile hääleõigust, kuid tagab selle omanikule võrreldes lihtaktsiate omanikega eelisõiguse saada osa kasumist või ettevõtte tegevuse lõpetamisel osa alles jäävast varast enne lihtaktsionäre.

Ettevõtetteid liigitatakse ka turuväärtuse ehk kapitalitsiooni järgi. USAs loetakse ettevõtet turukapitalitsiooniga üle 10 miljardi dollari suurettevõtteks (large-cap), 2-10 miljardi dollari vahemikus keskmise suurusega ettevõtteks (mid-cap) ja alla 2 miljardi dollari väikeettevõtteks (small-cap).

3. Kuidas valida aktsiaid?

Aktsiaturul kauplemiseks on lisaks rahale vaja ka ideid. Oleme oma kodulehel pidevalt selgitanud väärtpaberiturgude telgitaguseid ning andnud ideid, kuidas edukalt investeerida ja kaubelda. Lisaks LHV meeskonna poolt koostatud sisule oleme uhked Eesti suurima investeerimiskogukonna üle – foorumid on parimaks näiteks, kuidas üksikud indiviidid koonduvad kollektiivseks ajuks. Alati tasub jälgida ka teiste investorite tegemisi ning seetõttu avaldame LHV klientide enimkaubeldud ja enimhoitud aktsiate nimekirjasid. Aitame Sul koostada sobiliku portfelli ning alati on võimalus nõu küsida meie maaklerite käest.

LHV võimaldab investeerida OMX, XETRA, NYSE, NASDAQ, ja teiste maailma börsidel noteeritud umbes 10 000 aktsiasse, mille seas on ligi 50 riigi juhtivad ettevõtted. Kaubeldavad aktsiad oleme koondanud ühte andmebaasi, mida saavad kasutada kõik. Kui Sinu poolt soovitud aktsia ei ole andmebaasis (põhjuseks võib olla esmane noteerimine, nimemuutus), siis võta ühendust maaklerite telefonil 6 800 420 või saada meil info@lhv.ee. Lühikeseks müüdavate aktsiate nimekiri on pidevas muutumises ning isegi päeva sees võib tulla ette olukord, kui lühikesteks müüdavate aktsiate nimekirja kantud aktsiat ei ole võimalik enam laenata ja seega ka lühikeseks müüa.

4. Aktsiatega kauplemine

Võrreldes investeerimisaktiivsust ja erinevate väärtpaberite populaarsust on tulemused riikide lõikes erinevad. Näiteks 2001. aastal omasid vaid 8,9% sakslastest aktsiaid, Suurbritannias oli sama näitaja 24%, samal ajal kui Austraallastest omasid aktsiaid ligikaudu 40%.

USAs on majapidamiste finantsvaradest mahu poolest suurima osakaaluga, meie mõistes kogumispension (retirement accounts) 32%, millele järgnevad aktsiad 17,6%, investeerimisfondide osakud (va rahaturufondid) 14,7% ning seejärel alles hoiused (transaction accounts) 13,2%.

Viimase kahe aastaga on Eesti residentide käes hoitavate väärtpaberite portfellimahud kasvanud üle kahe korra. Kasvu on tinginud eelkõige finantseerimisasutuste portfellimahtude suurenemine, kuid kasvanud on ka eraisikute ja valitsuse, ning vähesel määral ka äriühingute investeeringud.

Eestlased eelistavad investeerida Tallinna Börsil või siinsetel lähibörsidel noteeritud ettevõtete aktsiatesse. Eesti turul avalikult kaubeldavaid eelisaktsiaid praktiliselt pole ja seetõttu on Eesti investori huviorbiidis peamiselt lihtaktsiad.

Kui ettevõte on emiteerinud aktsiaid, võivad omanikud aktsiaid müüa või vahetada. Väärtpaberiturg jaguneb eelturuks ja järelturuks. Eelturul toimub väärtpaberite väljalaskmine ja esmaslevitamine. Esmaslevitamine tähendab väärtpaberite märkimist ja müümist esmasinvestoritele. Juba käibel olevate väärtpaberitega kaubeldakse järelturul. Järelturu võib jaotada börsiks ja börsiväliseks turuks. Börs on organiseeritud kauplemissüsteem, mis kehtestab kindlad reeglid ja tagatised emitentidele ja börsil kauplejatele. Eestis on üks väärtpaberibörs, kuid mõnedes välisriikides on ka üksteisega konkureerivaid erakapitalil põhinevaid börse näiteks Ameerika Ühendriigid, kus on nii NYSE, Nasdaq kui AMEX.

Võrreldes väärtpaberibörsiga ei ole börsivälisel ehk OTC (over-the-counter) turul väärtpaberitega kauplemine nii rangelt reguleeritud. Seejuures puudub ka ühine kauplemiskoht ning tihti kaubeldakse börsiväliselt riskantsemate ja vähemlikviidsemate väärtpaberitega.

Eraisikust investorile on aktsiad ühed parimad investeerimisvahendid, sest nende omanikuks võib saada igaüks.

Aktsiate ostmise kõige lihtsam viis on võtta ühendust maakleriga. Selleks võib kasutada pankade poolt pakutavaid lahendusi või muude maakleriteenuseid osutavate firmade vahendust. Maakleriga suhtlemine koos tehnoloogia arenguga on muutunud lihtsamaks, kui varem oli vaja minna kontorisse või sinna helistada, siis nüüd on järjest enam hakatud praktiseerima orderi edastamist online ehk interneti teel.

Et investorid saaksid aktsiaturu kohta ülevaatliku pildi, koostavad börsid reeglina aktsiaturu indeksi. Aktsiaturu indeks on indeks, mis iseloomustab aktsiate kursi muutumist mingi eelmise ajavahemikuga võrreldes. Eestis kasutusel olevate indeksitega saad tutvuda NASDAQ-i veebilehel.

Aktsiatega kauplemisel on oluline määratleda oma sihid ning kindlasti eelnevalt kindlaks määrata oma riskijulgus. Vastavalt sellele tuleks valida edasine strateegia, kindlasti ei tohiks kogu portfelli paigutada ühe aktsia alla, ning ainult ühe varaklassi soetamine on tihti liiga riskantne, parima valiku leidmisel on alati nõus aitama meie spetsialistid.

Väga oluline aktsiatega kauplemisel on hoida kinni varem paika seatud strateegiast, distsipliin on edu alus. Selles osas saab kasutada kõikidel turgudel limiithinnaga ordereid, mõnedel turgudel on võimalik kasutada ka keerukamaid orderitüüpe nagu stopp orderid.

Stopp order aitab kaitsta kahjumi eest ning see realiseeritakse, kui hind on liikunud teatud tasemeni. Kasutata saab seda ainult USA aktsiate puhul.

Väärtpaberite tähistamiseks on kasutusel erinevad sümbolid ja vale sümboli kasutus võib põhjustada soovitust erineva aktsia ostu. Kasutatava sümboli õigsuses saab LHV klient veenduda sisestatava orderi eelvaates toodud ettevõtte nime alusel.

Tihti kaubeldakse ühte aktsiat erinevatel börsidel, seetõttu tuleks kontrollida börsi, enne valitud orderi sisestamist. Börsi valik orderil saab võimalikuks vaid siis, kui orderi sisestamisel ilmub veateade, mille kohaselt sisestatud sümbol leiti mitmelt börsilt.

5. Korporatiivsed sündmused

Aktsiatesse investeerimisel tuleb arvestada ka teatud erisustega, ehk võimalustega, mille korral makstakse ettevõtte aktsia kohta dividende, tehakse fondiemissioon, split või aktsiad tühistatakse.

Aktsiasplit on aktsiate arvu suurendamine, samal ajal aktsia nimiväärtust vähendades. Spliti tulemusena muutub aktsia hind turul ning aktsiate arv. Spliti eesmärgiks on aktsiaga kauplemise aktiivsemaks muutmine ning likviidsuse tõstmine. Üldjuhul toimub split kiiresti arenevates ettevõtetes. Spliti põhjuseks on tavaliselt kõrge aktsia hind, mida tahetakse investori jaoks sobivamaks teha. Võib toimuda ka tagurpidi split, (reverse split), mille puhul aktsia hind suureneb.

Fondiemissioon on aktsiakapitali suurendamine selliselt, et lastakse käibesse tasuta aktsiaid, mis jaotatakse aktsionäride vahel proportsionaalselt neile varem kuulunud aktsiatega. Selle tulemusena siirdatakse osa ettevõtte vabast omakapitalist aktsiakapitali täiendamiseks. Fondiemissiooni tulemusena suureneb aktsiakäive ning seda kasutatakse aktsia turuhinna alandamiseks.

Aktsiate tühistamise tagajärjel muutub noteeritud aktsiate arv ja seega ka aktsiate hind, kuid samuti ei muutu investori rikkus. Aktsiaid tühistatakse näiteks tekkinud kahjumite mahakandmisel bilansist.

Ettevõtete ühinemine ja ülevõtmine (mergers and acquisiton, M&A) tähendab firma omandamist teise firma poolt või siis kahe ettevõtte ühinemist. Firma omandamine teise ettevõtte poolt on käik, kus ettevõte ostab ära teise ettevõtte. Suurim põhjus selleks on tulevase konkurentsi vähendamine. Enamasti mõjutab väiksema ettevõtte ära ostmine suurema poolt väiksema ettevõtte aktsiat positiivselt. Ettevõtete ühinemise käigus otsustavad kaks ettevõttet liituda. Ühinemise käigus on võimalik saavutada konkurentsieelis, tõsta turuosa, ettevõtte kasvu kiirendada ja kulusid kokku hoida tänu mastaabiefektile.

Oma aktsiate tagasiost (buyback) nimetatakse tegevust, kus ettevõte ostab turult mingi osa oma aktsiatest tagasi. Tagasiostudega üritatakse luua täiendav nõudlus, mis aitab aktsiahinnale tuge pakkuda. Tagasiostu perioodil üldjuhul ettevõtte aktsia hind lühiajaliselt tugevneb.

Dividendid - ettevõtted maksavad lähtuvalt oma eelmise aasta majandustulemustest oma aktsionäridele dividende. Kiires arengufaasis ettevõtted pigem investeerivad oma tulud ning seetõttu on näiteks tehnoloogiasektori ettevõtetele iseloomulik väga madal dividendimäär ning tihti ei tehta seda üldse. Dividende maksavad Euroopa sh. Eesti ettevõtted enamasti korra aastas, USA ettevõtetele on iseloomulikud kvartaalsed dividendid. Aktsia millel veel on dividendiõigus kannab ladinakeelset märget cum dividend ning muutub peale dividendi jaotamist dividendiõiguseta aktsiaks ning saab märke ex dividend, aktsia hind muutub enamasti dividendi võrra väiksemaks. Dividendid ei laeku kontole koheselt, tihti on dividendiõigusliku aktsia kauplemise lõpu ja dividendi väljamaksmise vahel kuu pikkune ajavahemik. Dividendide ja lühikeseks müügi puhul tekib USA turul kohustus dividende maksta.

Saksamaa aktsiaturul kehtib iseäralik reegel lühikeseks müügi osas: aktsiad ei ole lühikeseks müügiks kättesaadavad alates 10 börsipäevast enne cumdividendi (viimane päev, mil aktsia kaupleb dividendiõiguslikuna) ja 7 börsipäeval enne cumdividendi on kauplejad kohustatud varem võetud lühikese positsiooni antud aktsias sulgema. Tähtajaks kaupleja poolt likvideerimata lühike positsioon suletakse automaatselt. Aktsiad on lühikeseks müügiks taas kättesaadavad esimesel börsipäeval peale cumdividendi.

Märkimisõiguste emiteerimine (Rights offering)- ettevõte võib olemasolevatele aktsionäridele emiteerida märkimisõigusi, mis võimaldavad märkida kindla hinna pealt uusi aktsiaid. Enamasti võimaldavad  emiteeritavad õigused uusi aktsiaid märkida madalama hinnaga, kui aktsia kaupleb turul. Märkimisperiood on piiratud ning tihti on märkimisõigused vabalt võõrandatavad, st neid on võimalik börsil osta ja müüa.

Näiteks: ettevõte A on emiteerinud märkimisõigused, mis võimaldavad  osta  aktsiaid 5 euro eest, samal ajal, kui aktsia turuhind on 6 eurot. Kui märkimisõiguste suhe on  näiteks 3:1, siis saab investor iga varasmealt hoitud aktsia eest ühe märkimisõiguse, millega ta saab osta ühe uue aktsia hinnaga 5 eurot.

6. Lühikeseks müük


Väärtpaberite lühikeseks müük võimaldab kasu saada väärtpaberite hinna langusest. Lühikeseks müües, laenab investor maaklerilt väärtpabereid väikese tasu eest, mida ta reaalselt ei oma, kohustusega väärtpaberid kokku lepitud ajal omanikule tagastada. Seejärel investor müüb laenatud väärtpaberid, ning müügist laekub raha reaalselt müüa kontole. Kui investor tahab lühikese positsiooni sulgeda, ostab ta müüdud väärtpaberid tagasi. Hiljem tagastatakse laenatud väärtpaberid omanikule. Kui hind langeb algsest hinnast madalamale, teenib investor kasumit, kui aga hind tõuseb, teenib kahjumit.

Näide: Investor usub, et Apple’i (AAPL) aktsiahind on liialt kõrge ning müüb 100 aktsiat lühikeseks hinnaga 100 USD. Aktsia langeb 90 USD-ni, investor ostab aktsiad tagasi ehk sulgeb lühikese positsiooni ning teenib 1000 dollarit kasumit. Väärtpaberite lühikeseks müümine sobib ka pikaajalisele investorile, kes soovib oma portfelli kindlustada languse vastu, kuid ei soovi oma pikaajalisi investeeringuid müüa.

Lühikeseks müüki saab praktiseerida LHV tasuta demokontol www.lhv/trader. LHV kaudu on võimalik "lühikeseks müügi" tehinguid teostada USA turgudel noteeritud ning lühikeseks müüdavate väärtpaberite nimekirjas olevatele väärtpaberitele.

Maksimaalse lühikese positsiooni summa sõltub Sinu investeerimiskontol hoitavate tagatisvarade turuväärtusest ja LHV poolt määratud üldisest limiidist. Hetkel on võimalik saada laenu LHV portaali vahendusel ilma täiendava LHV poolse aktsepteeringuta kuni 100 000 EUR või selle ekvivalent välisvaluutas. Kui laenuvajadus ületab nimetatud summat, tuleb pöörduda LHV klienditoe poole Tartu mnt. 2, Tallinn või info@lhv.ee. Lühikese positsiooni tagatiseks sobivad reguleeritud turul kaubeldavad aktsiad ning fondiosakud. Vaata tagatisena aktsepteeritavate finantsinstrumentide nimekiri. Laenu tagatisvara vähenemisel alla lubatud piirmäära, teavitab LHV Sind e-posti teel tagatisvara suurendamise vajadusest. Väärtpaberite lühikeseks müümine tähendab võimenduse kasutamist. Võimendusega tehingud on vajalikud aktiivsele investorile, kuid on seotud ka riskidega (vt. riskide kirjeldus). Laenu võtmise eel tuleb tutvuda "Laenu ja võimendusega tehingute eritingimustega " ning need aktsepteerida.

7. Kuidas jälgida aktsiate hinnamuutusi?


Balti aktsiaturgude jälgimiseks oleme arendanud spetsiaalse programmi POWERTRADER, mis on Javal põhinev reaalajas infoedastussüsteem. Aktsiate hindade muutumise jälgimiseks oleme loonud USA, Skandinaavia, Saksamaa ja Balti aktsiaturgude alamlehed, kus on kajastatud enimkaubeldud aktsiate hinnad ning indeksite muutused. Kasulike linkide sektsioonist leiad viited teistele populaarsetele finantsportaalidele. Professionaalsele kasutajale on mõeldud LHV Trader, see on kauplemisplatvorm, kus on võimalik näha reaalajas aktsiahindasid, graafikuid ning kaubelda erinevatel väärtpaberiturgudel.
Balti aktsiad LHV lehelOMX lehel
USA aktsiad LHV lehelYahooFinance
Kanada aktsiad Canadian Stock Market
Saksamaa aktsiad YahooFinance
Skandinaavia aktsiad OMX lehel
Venemaa aktsiad MICEX lehel
Poola aktsiad WSE lehel
Tðehhi aktsiad PSE lehel
Ungari aktsiad BSE lehel
Horvaatia aktsiad CROBEX lehel

8. Balti aktsiahinnad reaalajas - Powertrader

POWERTRADER on LHV poolt välja töötatud programm, millega saab jälgida Baltikumis noteeritud väärtpaberite reaalajas hindasid. Powertraderit saavad TASUTA kasutada  investeerimisteenuse lepingu sõlminud LHV kliendid.

Käesoleval hetkel on Powertrader Eestis parim reaalajas börsiinfo jälgimise võimalus. Erinevalt reaalajas info edastamisele veebilehe vahendusel, puudub Powertraderi kasutajal seega vajadus kasutada info uuendamiseks refresh nuppu.

Ainult aktsiate ostu- ja müüginoteeringud ei anna investeerimishuvilisele veel piisavalt informatsiooni turul toimuva kohta. Powertraderis kuvatakse aktsia tellimusraamatut reaalajas täpselt samal kujul kui seda näeb ka börsi liikme juures töötav ja börsile ordereid edastav maakler. Seega omab Powertraderi kasutaja oma otsuste tegemisel võrdselt informatsiooni suurte turuosalistega.

Powertrader võimaldab LHV klientidel reaalajas esitatud informatsiooni põhjal koheselt sisestada korraldusi aktsiate ostuks või müügiks ja veenduda nende edastamises börsile ning võimalikus täitmises. Lehe paremal pool asub jälgimisnimekiri ja lehe vasakul pool turusügavuse info. Jälgimisnimekirjas on kuvatud väärtpaberite sümbolid, mida Te soovite jälgida. Sümboli lisamiseks jälgimisnimekirja tuleb klikkida sinisele ringile, mille tulemusena avaneb Baltikumi börsil noteeritud väärtpaberite nimekiri. Väärtpaberi eemaldamiseks vajutage JÄLGIMISNIMEKIRJAS samas reas asuvale sinisele ringile. Jälgimisnimekirjast vasakul pool asub turusügavuse aken, kus on võimalik näha  OSTU ja MÜÜGI ordereid.  Veerus Hind näeb orderite hindu ning veerus Kogus näete ostetavat/müüdavat kogust.

9. Lingid


Yahoo Finance http://finance.yahoo.com/
Universaalne turuinfo ning detailne info ettevõtete kohta
Äriuudised, analüüsid, börsi andmed
Tehniline, fundamentaalne analüüs, saab jälgida ettevõtte jaoks olulisi kalendrisündmusi
Analüüsid, insiderite osakaal ettevõttes, analüütikute keskmine ostusoovitus
MSN Money Central http://money.msn.com
MSNi lihtsustatud töövahend ettevõtte analüüsimiseks
Analüüsid, olulised kalendripäevad
Olulised turu uudised, investeerimisideed, investeerimisstrateegiad jpm.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon