Ettevõtete tulemuste hooaja uus staar

Erko Rebane

12.04.2017 11:41

Shutterstock

USA rahapoliitika normaliseerimise,  oodatust aeglasema majanduskasvu ning Donald Trumpi põrunud tervishoiureformi taustal on aktsiaturg viimased poolteist kuud puudust tundnud positiivsematest uudistest, mida loodetakse kuulda peagi algavast ettevõtete tulemuste hooajast.

Kuigi ligi 5% S&P 500 ettevõtetest on äsja lõppenud kvartali numbrid juba avaldanud, võtab tulemuste karussell tõsisemad pöörded sisse alates selle nädala teisest poolest, mil oma numbrid raporteerivad USA suurpangad Citigroup, Wells Fargo ning JPMorgan Chase.

Finantssektori aktsiad on olnud presidendivalimiste järgselt tõusjate tabelis esirinnas tänu ootusele, et tugevama majanduse, kõrgemate intressimäärade ning regulatsioonide lõdvendamise läbi stimuleeritakse müügitulu ning marginaale. Donald Trumpi administratsiooni tagasilöökide ning oodatust pehmemaks kujunenud esimese kvartali konjunktuuri tõttu on see rong alates märtsi algusest auru kaotanud, mistõttu otsivad investorid vastuseid, kas ootused võivad olla liiga kõrged.

Factseti andmetel prognoosivad analüütikud S&P 500 firmade esimese kvartali keskmiseks kasvuks 7,1% ning aktsiakasumi paranemist aastaga 8,9% võrra. Toetavaks faktoriks viimaste aastate kiireima kasvuga kasuminumbrite saavutamisel on naftahinna taastumine ning selle mõju energiasektori äritegevusele.

Kui mullu teenis energiasektor esimeses kvartalis -1,5 miljardit dollarit kahjumit, siis tänavu oodatakse käibe 35%lise suurenemise baasil 7,7 miljardit dollarit kasumit. Energiatööstust arvestamata piirduks S&P 500 firmade müügitulu ja aktsiakasumi kasv mulluse baasil 5,1%ga. Hoogsamate kasvunumbritega paistavad silma veel finantssektor (kasumi 14,3% kasv), materjalitööstus (13,4%) ning infotehnoloogia (13,1%).

Allikas: Factset (energiasektori kasumikasv pole välja toodud negatiivse võrreldava näitaja tõttu)

Lisaks Ühendriikide ettevõtete tervisele võiks lühendatud töönädalal huvi pälvida ka USA tarbijate olukord, millest annab aimu märtsi jaemüük. Veebruaris soojade ilmade ning maksutagastuste hilinemise tõttu kannatanud müük võis märtsis analüütikute arvates uuesti elumärke näidata ning tõestada teise kvartalisse suundudes, et reaalse tarbimise kasvu poolest viimaste aastate üks kesisemaid kvartaleid osutub ajutiseks komistuseks ning et madal tööpuudus ja kõrge kindlustunne toetavad oluliselt tugevamat majanduskasvu väljavaadet teiseks neljandikuks.

Käesoleva nädala tähtsamad majandusuudised ning -sündmused koos Bloombergi küsitletud analüütikute ootustega:

Kolmapäev, 12. aprill

  • Suurbritannia tööturu statistika (veebruar/märts): töötuse määr püsib 4,7% peal
  • Kanada keskpanga intressimäära otsus: püsib 0,5% peal
  • Brasiilia keskpanga intressimäära otsus: langetatakse 100bp võrra 11,25%le
  • Ettevõtete tulemused: Delta Air Lines

Neljapäev, 13. aprill

  • Hiina kaubandusstatistika (märts): eksport YoY 3,5% (veebruaris -1,3%), import 16,0% (veebruaris 38,1%)
  • USA esmased töötu abiraha taotlused: 245 tuhat vs 234 tuhat nädal varem
  • USA Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks (aprill): -0,4punktine langus 96,5 punktile
  • Ettevõtete majandustulemused: Citigroup, JPMorgan Chase, PNC, Wells Fargo

Reede, 14. aprill

  • USA inflatsioon (märts): toitu ja kütust arvestamata YoY 2,3% vs 2,2% veebruaris
  • USA jaemüük (märts): autosid ja kütust arvestamata MoM 0,3% pärast 0,2% kasvu veebruaris

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse