Drastiline kukkumine kasumiootustes

Erko Rebane

10.10.2017 10:14

Pixabay

Ajal, mil aktsiaturgudel peetakse pidu, on S&P 500 ettevõtete kolmanda kvartali aktsiakasumi ootusest miljardeid dollareid maha lihvitud. Kui suve keskel prognoositi septembris lõppeva kvartali aktsiakasumi kasvuks 7,5%, siis 6. oktoobri seisuga oldi valmis leppima vaevalise 2,8% tõusuga. Ebasoodsama võrdlusbaasi tõttu ei oleks tempo aeglustumine pärast esimese poolaasta üle 10% kasvu üllatus, aga nõnda tagasihoidlik ootus võib tekitada küsimusi, eriti ajal, kui globaalne majandus demonstreerib tugevat ja stabiilset  kasvu.

S&P 500 indeks (sinine) ja indeksisse kuuluvate firmade kolmanda kvartali summeeritud aktsiakasumi ootuse muutus (must)

Allikas: Factset

Detailsemas vaates näeme, et ootusi on viimase kolme kuuga kärbitud praktiliselt kõigis 11 sektoris. Kuid silma paistab eriti energiasektor, mille kolmanda kvartali aktsiakasum peaks tänu soodsale võrdlusbaasile kerkima 111%, olles siiski üksjagu madalam suvel oodatud 155%st.

Tunduvalt pessimistlikumaks muutus hiljuti ka finantssektori väljavaade. Kui juuni lõpus usuti, et antud vallas tegutsevad firmad suudavad kolmandas kvartalis kasvatada oma kasumit ligi viie protsendi jagu, siis värskeimate prognooside järgi peaks sektori kolme kuu kasum langema mullusega võrreldes ligi -8% võrra.

Siinkohal tuleb aga märkida, et pidurit vajutavad eelkõige kindlustusettevõtted, kes on sunnitud orkaanide tekitatud kahjude korvamiseks maksma välja miljardeid dollareid. Septembri alguses arvati, et S&P 500 indeksisse kuuluvad kindlustusettevõtted võiksid teenida kolmandas kvartalis kokku ligi 10 miljardit dollarit kasumit, 6. oktoobriks oli aga prognoos langenud poole võrra. Kindlustusettevõtteid arvestamata kerkiks S&P 500 indeksi ülejäänud kümne sektori firmade aktsiakasumi kasvu ootus Factseti andmetel 2,8% pealt 4,9%le.

Allikas: Factset

Koos kolmanda kvartali kasumiootustega on tulnud allapoole ka kogu 2017.a prognoos, kuid seda siiski suhteliselt marginaalselt, sest neljandas kvartalis ootavad analüütikud jätkuvalt kasvu olulist kiirenemist 11%ni ning seda tugevneva baasi pealt (Q3 2016 EPSi kasv 3,6%; Q4 2016 5,3%).

Allikas: Factset

Arvestades seda, kui lihtsasti ületasid firmad esimesel poolaastal kasumiootusi, siis tõenäoliselt jäävad liiga madalaks ka kolmanda kvartali prognoosid, kuid ettevõtted võivad kasutada varu kogu majandusaastaks seatud sihtide täitmiseks. Rekordeid purustav aktsiaturg näib aga olevat veendunud, et ettevõtted mitte ainult ei suuda täita majandusaasta prognoosi, vaid kavatsevad latti  tõsta.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse