Kõik müüvad aktsiaid, üks grupp aga ostab

Erko Rebane

6.04.2018 13:12

Shutterstock

Kui ettevõtetel pole vajadust või häid mõtteid oma kasumi reinvesteerimiseks, jagatakse seda investoritele läbi dividendide ning omaaktsiaid tagasi ostes. Ei ole saladus, et tänu viimasele on aktiivselt turul kätt all hoidnud just USA ettevõtted ning see rahasadu saab olema eriti tihe tänavu, mil maksureform vabastab välisriikide tütarfirmadest sadu miljardeid dollareid. Aga kas sellest piisab, et päästa aktsiaturgu?

Finantskriisi järgselt on S&P 500 ettevõtted ostnud tagasi üle 4 triljoni dollari väärtuses oma firma aktsiad.  Et saada antud üüratust mahust paremat pilti, siis võrdlusena ulatub S&P 500 ettevõtete turukapitalisatsioon kokku ligikaudu 23 triljoni dollarini.

Alates 2016.a teisest poolest S&P 500 ettevõtete entusiasm kapitali tagastamisel mõnevõrra vaibus, mis tähendas näiteks terve eelmise aasta peale aktsiate tagasiostude vähenemist -3,2% võrra 519,4 miljardile dollarile.  Raharattad pannakse aga tänavu taas hoogsamalt käima, kui Goldman Sachsi arvates aitab tugevam kasumikasv ning USA maksureform S&P 500 firmade kulutusi suurendada 15% võrra 2,5 triljoni dollarini. 54% rahast investeeritakse tagasi ettevõttesse edasise kasvu tagamiseks, 46% ehk 1,2 triljonit tagastatakse aga investoritele, millest 650 miljardit dollarit peaks jõudma läbi aktsiate tagasiostude (kerkides 2017. aastaga võrreldes 25% võrra).

Allikas: Yardeni Research, Standard & Poor’s Corporation.

Seega ajal, mil paljud turuosalised veebruaris ja märtsis oma aktsiaid müüsid, tegutses ka võrdlemisi arvestatav ostja. Goldman Sachsi sõnul kasutavad ettevõtted aktsiate tagasiostmisel turu volatiilsust ära, kuna madalamate hindade juures on ettenähtud summade eest võimalik kätte saada rohkem aktsiaid ning toetada sellega efektiivsemalt aktsiakasumi tõstmise eesmärki.

Kuna Goldman Sachs teostab aktsiate tagasiostusid paljude ettevõtete nimel, teavad nad omast käest öelda, et veebruarikuu languse ajal muutusid firmad turul palju agressiivsemaks. Täpsemalt kujunes 5-9. veebruar Goldmani korporatiivseid tehinguid vahendava üksuse jaoks ajaloo kõige kiiremaks perioodiks, kui nädala käive ületas 4,5 korda 2017. aasta keskmist näitajat.  Aga sellest hoolimata kukkus S&P 500 indeks antud viie tööpäeva jooksul -5,2%.

Allikas: Bloomberg

Teisisõnu, kui müügiorderite laviin muutub nõnda suureks ja ostupoolele jäävad alles vaid ettevõtted, siis paraku ei suuda ka firmad hoida ära oma aktsiate sügavaid langusi. Võimalik, et kukkumine oleks kujunenud ilma ettevõtete ostuhuvita veelgi hullemaks aga seda saame tagantjärele vaid spekuleerida. Samuti võime oletada, et kui lähinädalatel laekuvate esimese kvartali tulemuste järel lõppeb tehingute tegemise keeluperiood ning ettevõtted saavad tagasiostude programmid uuesti käivitada, võivad stabiliseerunud turul firmade aktsiaostud aidata hindadel kiiremini taastuda.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse