USA börsifirmadel tuleb ületada kõrge takistus

Erko Rebane

10.04.2018 11:08

Shutterstock

Ajal, mil USA ja Hiina testivad tariifide võiduplaneerimisega teineteise valulävi ning Föderaalreserv kaalub võimaluse korral intressimäära kiiremat tõstmist, igatsevad investorid juba pikemat aega info järele, mis tooks rahu tagasi aktsiaturule. Abi oodatakse ettevõtete esimese kvartali tulemutest, kuid selleks tuleb ületada võrdlemisi kõrge latt.

Lihtne on jääda negatiivsete uudiste lummusesse ning siin peaks lähenev esimese kvartali tulemuste hooaeg Ühendriikides tuletama investoritele meelde, et aktsiaturu peamine tugisammas ehk ettevõtete käibe ja kasumi kasv püsib tänavu tugevana. S&P 500 ettevõtete esimese kvartali müügitulu kasv peaks ulatuma 7,3%ni, mis jääks mõnevõrra tagasihoidlikumaks neljandas kvartalis saavutatud 8,2% järel, ent seda ebasoodsama võrdlusbaasi juures (Q4 2016 4,8% vs Q1 2017 7,3%).

Allikas: Factset

Kasumite tasandil ootavad analüütikud Factseti andmetel keskmiselt 17,1% kasvu, mis oleks kiireim tempo alates 2011. aastast.  Harilikult liiguvad prognoosid paar kuud enne tulemuste hooaja algust allapoole, muutes nende ületamise ettevõtete jaoks lihtsamaks, kuid sarnaselt eelmise aasta neljandale kvartalile on ootusi seekord ülespoole kruvitud (aasta alguses prognoositi kasvuks 11,3%) ning seda ajal, mil globaalne majandus on näidanud jahenemise märke. Kogu kasv pole siiski orgaaniline, kui ligi kolmandikku võib sellest Credit Suisse’i arvates kirjutada madalama tulumaksu arvele.

Allikas: Factset

Analüütikute kõrged ootused loovad paratamatult ka riski, et ettevõtted ei pruugi nendeni küündida ning tagajärjena saaks esimese kvartali tulemustest hoopis täiendav põhjus aktsia müümiseks. Siin aga võib kindlust otsida ettevõtete enda väljavaadetest, mis on olnud väga positiivsed.

6. aprilli seisuga oli esimese kvartali prognoosi väljastanud 105 S&P 500 ettevõtet, kellest 52 kuulutas häid uudiseid ning 53 firmat saatis negatiivse sõnumi. Kunagi varem pole positiivsete prognooside arv nõnda kõrge olnud ning kui vaadata kasumihoiatuste osakaalu, siis esimese kvartali 50% jääb alla viimase viie aasta keskmisele (74%).

Üheks teguriks on aasta alguses vastu võetud maksureform, mis vähendab ettevõtete tulumaksu, kuid põhjuseks on ka kiirem müügitulu kasv. Näiteks informatsioonitehnoloogia sektoris on esimeseks kvartaliks positiivse müügitulu prognoosi andnud 28 ettevõtet, mis ületab viimase viie aasta keskmist (17).

Vaadates esimesest kvartalist kaugemale, siis S&P 500 ettevõtete kasumite kasv peaks lähiajal veelgi kiirenema, küündides analüütikute arvates 19%ni teises kvartalis, 21%ni kolmandas kvartalis ning 17%ni neljandas kvartalis. Juhul kui ettevõtted ei peaks ootusteni ulatuma, võib kukkumist aidata pehmendada aktsiaturgude valuatsioon, mis on järgneva 12 kuu kasumiprognoosi baasil tulnud jaanuarikuu 18x pealt 16,2x peale.

S&P 500 (valge) ning järgmise 12 kuu oodataval kasumil põhinev P/E suhe

Allikas: Bloomberg

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse