Börsinädal: Muski säuts, Bitcoini tagasilöök, Apple Indias

Gert Siniloo

10.08.2018 10:45

pixabay.com

Sel nädalal olid uudiste keskmes Elon Muski säuts ning nõrgenev Türgi liir.

Elon Musk tõestas teisipäeva hilisõhtul ilmekalt, kuidas mõni säuts on erilisem kui teised: tema Twitteris edastatud 61-tähemärgiline teade Tesla TSLA võimalikust börsilt lahkumisest saatis firma aktsia 11% suurusele tõusule. Siin avab Musk oma mõtteid lähemalt.

Päev hiljem saime teada, et Tesla nõukogu arutab plaani. Huvi on hakanud tundma ka USA järelevalveorgan. Praegu tundub aga, et Musk otseselt reegleid ei rikkunud. Ent nii ametnikud kui ka investorid tahaksid teada: kust võiks tulla Muski lubatud raha, et kavatsus ellu viia? Väidetavalt oli Teslast eelmisel aastal huvitatud jaapanlaste Softbank. Potentsiaalsete huvilistena on veel nimetatud Hiina firmat Tencent TCEHY või Muski sõpru Silicon Valley’st. Ning lisaks üks arvamus, miks Tesla peaks börsilt ära minema: Musk räägib liiga palju.

Tesla aktsia sulgemishind oli 9. augusti seisuga 352,45 dollarit (päevane muutus: -4,83%).

Ühe lausega


USA väärtpaberiturujärelevalve (SEC) – seesama, kes tunneb huvi Muski vastu – otsustas teisipäeval lükata edasi Bitcoini-põhise börsil kaubeldava fondi (ETF) turule lubamise; lõplik otsus peaks langema 30. septembril.

Hiina kommunistliku partei häälekandjas ilmunud loos anti mõista, et Google GOOGL on Hiinasse tagasi oodatud – niikaua, kuni firma kohalike reeglite järgi mängib.

Maailmas laiemalt


Pühapäeva keskööst jõustas USA taas sanktsioonid Iraanile, mis ei luba riigil enam soetada USA pangatähti ning müüa või osta väärtuslikke metalle. Lisaks läks sanktsioonide alla autotööstus ning Pärsia vaipade ja pistaatsiapähklite import Ühendriikidesse. Sanktsioonide vahetust mõjust saab lugeda siit. Sellest, kuidas sanktsioonid Iraani majandust mõjutavad, on ülevaated siin ja siin.

Türgi liir on tänaseks nõrgenenud USA dollari suhtes 12%, alates ajast, mil USA kinnipeetud pastori Andrew Brunsoni tõttu riigile sanktsioonid kehtestas. Valuuta langemine tuleb aga ajal, mil Türgi majandusel läheb niigi kehvemini: inflatsioon rallib 15% juures ning investorite ebakindlus suureneb. Kuidas Türgi president olukorda lahendada kavatseb ning miks see õnnestuda ei pruugi, saab lugeda siit.

Nädalavahetusel hindas üks Briti valitsuse liige, et 60%-se tõenäosusega lahkub Suurbritannia EList ilma leppeta. Sellele järgnes kergemat sorti paanika mõlemal pool La Manche’i väina ja kaugemalgi. Briti peaminister paistab olukorra lahendamiseks aga lootvat ootamatule abilisele – Donald Trumpile.

Nädalavahetuse lugemist


Uued turud. Apple AAPL üritab läbi lüüa maailma kõige kiiremini kasvaval mobiiliturul – Indias. Olulise teetähiseni Indias jõudis ka teine suurfirma: pärast 12 aastat pingutusi avas Ikea riigis oma esimese poe.

Oluline ametnik. Brexit on kahtlemata seotud majandusega. Sestap on oluline teada, kuidas näeb asju Briti valitsuse peamine majandusnõunik.

Mina, robot. Jutt, et robotid tulevad ja võtavad meie töö ära, on teada-tuntud hirm. Hiljutine uurimus näitab aga, et parimad tulemused saavutatakse siis, kui inimesed ja masinad töötavad kõrvuti. (Vihje: ka siin on juttu Teslast).