Börsinädal: Apple uut kasvu otsimas, 10 aastat kriisist, Ray Dalio mõõdikud

Gert Siniloo

14.09.2018 10:55

Shutterstock

Apple'i väljakutse on leida uut kasvu olukorras, kus telefonide müük on üle maailma stagneerunud.

Warren Buffett ütles hiljuti, et Apple’i AAPL seadmed on tegelikult üsna odavad, arvestades, mida nende eest teha saab. Tundub, et ettevõte võttis seda kuulda ning kergitas iPhone’i hinda 100 dollari võrra: võimsaima jõudlusega ja suurema mäluga uue mudeli iPhone XS Max soodsaima variandi eest tuleb välja käia 1099 dollarit (945 eurot). Samas tegi Apple kavala lükke, pakkudes uut tehnoloogiat ka soodsama otsa, n-ö entry-level’i telefonis iPhone XR, mille hind algab 749 dollarist. See võib aidata Apple’il müüa rohkem telefone neile, kellel iPhone’i veel pole või pole mudelit vahetanud, ja hoida samas kasumit – sest üldist hinnataset Apple siiski kergitas ja kaotas tootevalikust soodsa iPhone SE. Seega näitas kolmapäevane esitlus, et Apple’i strateegia on tõsta sisenemishinda – ehk kui sa pole veel iPhone’i kasutaja, kuid soovid olla, tuleb selle eest varasemast rohkem maksta.

Vaatamata uute toodete lisandumisele, on nutitelefonid Apple’i jaoks siiski tähtsaim  äri, andes kaks kolmandikku käibest. Küsimus on aga, kuidas seal uut kasvu saavutada. Telefonide müük üle maailma on viimasel kolmel aastal püsinud sisuliselt samal tasemel ning võib tänavu hoopis veidi langeda. Selle aasta teises kvartalis jäi Apple’i turuosa esimest korda pärast kaheksat aastat kahe suurima seast välja ning firmast läks mööda ka Huawei. Saab näha, kas Apple üllatab uue kasvuga ning kuidas seda mõjutavad järjest kõrgemad hinnad ja uutele turgudele, näiteks Indiasse, laienemine. Analüütikute hinnangul võib soodsam XR mudel vedada kasvu tänu neile inimestele, kes on seni hoidunud kõrge hinna tõttu mudelit vahetamast. Lisaks oodatakse uut kasvu Apple Watch’i müügist. 

Ülevaate kõigist uuendustest koos arvukate piltidega leiab siit ja siit. Lisaks üks huvitav vaade, kuidas iPhone’ist on kõrge hinna juures saanud luksusese, mida inimesed vahetavad aga sama tihti või mõtlematult kui teksasid või botaseid – ja see trend ei näi peatuvat.

Apple'i aktsia kukkus esitluse järel päeva lõpuks -1,24%, kuid tõusis eilse päeva lõpuks +2,42%. Apple’i edasivaatav hinna/kasumi kordaja (Forward P/E) on 13. septembri sulgemishinna juures 16,68.

Meenutades finantskriisi

Sel laupäeval, 15. septembril saab 10 aastat Lehman Brothers’i pankrotist, mida peetakse järgnenud finants- ja majanduskriisi käivitajaks. Suureks Surutiseks (Great Recession) nimetatud kriis tundub olevat paljudel veel värskelt meeles ning 10. aastapäeva kokkuvõtted on ka tulevikku vaatavad: kuidas mitte korrata tehtud vigu. Bloomberg on kokku pannud hulga graafikuid, mis näitavad, kuidas tunnetame kriisi tagajärgi veel praegugi. Hea ülevaade lugudest üksikisiku vaatepunktist on leitav siin. Lisaks analüüsib kriisiaegne USA keskpanga president Ben Bernanke seost krediidi ja reaalmajanduslike tagajärgede vahel, mille kriis kaasa tõi.

Ühe lausega


Hiina suurim e-kaubandusfirma Alibaba BABA ja Vene internetiteenuste pakkuja Mail.ru MAIL.IL sõlmisid teisipäeval lepingu, et luua ühisettevõte Venemaal ja SRÜ riikides ühise kaubanduskeskkonna AliExpress Russia turuletoomiseks.

Volkswagen VOW3.DE teatas, et firma ambitsioonikas plaan pakkuda igast mudelist ka elektriauto versiooni läheb ilmselt kallimaks kui varem ennustatud 20 miljardit eurot.

Nädalavahetuse lugemist


Facebooki muutuv roll. Pikem profiililugu Facebooki FB asutajast Mark Zuckerbergist ning tema ees seisvatest katsumustest.

Investori arvamus. Suurinvestor Ray Dalio’l on seitse mõõdikut, et aru saada, kas hetkel on majanduses mull või ei.

Vähem on rohkem... või siiski? USAs on kõneaineks ettevõtete kvartaliaruannete nõude tühistamine. Siin on analüüs sellest, mida see endaga kaasa võiks tuua.

Graafikute andmed: IDC, Bloomberg Intelligence, Yahoo Finance.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse