Aeg hakata taas tibusid lugema

Erko Rebane

9.10.2018 10:28

Shutterstock

Ühendriikide aktsiaturg on olnud tänavu klass omaette ning seda põhjusel, et riigi tugev sisenõudlus kompenseerib negatiivseid välisfaktoreid ning madalamad tulumaksu määrad jätavad ettevõtetele kätte rohkem raha, mida investeerida ja aktsionäridele jagada.  Kas taevas jääb sama pilvituks, selgub lähinädalatel USA ettevõtete kolmanda kvartali majandustulemustest ning väljavaadetest.

Allikas: Bloomberg

Kolmas kvartal suure tõenäosusega soodsat taganttuult väga ei muutnud, kui analüütikud prognoosivad S&P 500 ettevõtete müügitulu kasvuks 7,3%. Tempo on küll aeglasem võrreldes esimeses kvartalis registreeritud 8,5% ning teises neljandikus saavutatud 10,1%ga, kuid siin taga võivad olla eksporditurgude jahenemine, energiasektori baasefekti taandumine, dollari tugevnemine. Kui esimeses kvartalis alanes dollar valuutakorvi suhtes aastaga -10,6%, teises kvartalis -5,7%, siis kolmandas kvartalis on Ühendriikide valuuta olnud mullusest keskmiselt 1,6% tugevam.

Samuti tasub meeles pidada, et analüütikute ootused on jäänud tegelikest numbritest üldiselt madalamaks. Näiteks teise kvartali tulemuste eel prognoositi S&P 500 firmade müügitulu kasvuks 8,8%, ent tegelikult osutus see  1,3pp võrra kiiremaks.

Allikas: Factset

Tulumaksu langetamine, aktsiate tagasiostud ning energiasektori marginaalide paranemine võisid aidata S&P 500 ettevõtetel kasvatada kolmandas kvartalis oma aktsiakasumit müügitulust oluliselt kiiremini. Täpsemalt prognoosib Factseti konsensus kasvuks 19,2%, mis pole päris nõnda tempokas nagu kahel viimasel kvartalil, ent sellegipoolest kolmandaks kõrgeim tase alates 2011. aastast.

Erinevalt aasta esimesest poolest, mil ettevõtted ületasid kasumiprognoose vaatamata kõrgetele ootustele üsna lõdvakäeliselt, on kolmanda kvartali puhul õhus ohumärke, et nõnda kergelt ei pruugi lati ületamine enam tulla.  Esiteks on valemisse lisandunud tariifid, mis tõstavad kulusid ning surve marginaalidele võib lisaks avalduda ka madala tööpuudusega keskkonnas  läbi palgatõusu.

Kinnituseks sellele on kolmandaks kvartaliks kasumiprognoosi andnud 99st S&P 500 firmast 74 hoiatanud negatiivselt ning 25 positiivselt. Teisisõnu on negatiivsete kasumihoiatuste osakaal 75%, ületades viimase viie aasta keskmist (71%) ning 55% teise kvartali eel.

Allikas: Factet

Kolmanda kvartali tulemuste hooaja mitteametlikuks alguseks on 12. oktoober, mil avakäigu teevad suurpangad Citigroup, Wells Fargo ning JPMorgan.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse