Vahendame sügise põnevat tulemuste hooaega III

Erko Rebane

6.11.2018 11:48

Shutterstock

Ettevõtete tulemuste hooaeg Ühendriikides on kokkuvõttes osutunud arvatust edukamaks, ent õhku jääb endiselt küsimus, mis saab edasi?

Kui kalendris jõudis kätte 30. september ning paljude ettevõtete jaoks sai sellega läbi fiskaalaasta järjekordne kvartal, lootsid analüütikud S&P 500 firmade puhul antud kolme kuu lõikes näha aktsiakasumi keskmiselt 19,3% kasvu võrreldes aastatagusega. Nüüd, kui 74% antud indeksisse kuuluvatest ettevõtetest on oma tulemused avalikustanud, on reaalsuses vastu vaatamas 24,9% kasv, märkides teiseks parimat tulemust alates 2010. aastast.

Ka müügitulu tasandil on pilt muutunud aruannete laekudes paremaks.  Kolmanda kvartali tulemuste hooaja alguses prognoositud 7,8% asemel küündis S&P 500 firmade tegelik müügitulu kasv 2. novembri seisuga 8,5%le, jäädes alates 2011. aastast alla vaid käesoleva aasta kahele eelnevale kvartalile, mil ettevõtted nautisid vastavalt käibe 8,5% ning 10,1% kasvu.

USA ettevõtete kasumikasv on olnud müügitulust tänavu kordades kiirem peaasjalikult tänu madalamale tulumaksumäärale aga ka marginaalidele, mis vaatamata kerkivatele intressimääradele ning tõusvatele tooraine-, tööjõu ja teistele kuludele jätkavad uute rekordite purustamist.  Allolevalt Evercore ISI jooniselt võib näha, et teatud aja ongi S&P 500 firmade kasumlikkus koos palgakasvu kiirenemisega kõrgemale liikunud, kuna tarbijate kulutused suurenevad ning firmadel on võimalik hindasid tõsta.

Ühel hetkel seos katkeb, kui majanduskasv aeglustub, ent kulude kasv jätkub endises või kiirenevas tempos ning tagajärjeks on hoop marginaalidele ja kasumile.  Praegu usuvad analüütikud, et S&P 500 ettevõtted suudavad oma ärikasumi marginaali edasi pressida (2019.a käibe kasvu ootus 5,4%, aktsiakasumi kasvu ootus 9,4%). Aktsiaturgude oktoobrikuu langusest on aga võimalik välja lugeda, et investorid pole selles sugugi nõnda kindlad, kuna FED jätkab piduri vajutamist, fiskaalne stiimul väheneb ning  tagatipuks ähvardavad kaubandustariifid tervet globaalset majandust tagasi hoida.

Allikas: Evercore ISI

Käesoleval nädalal avaldab oma tulemused 77 S&P 500 ettevõtet, teiste seas järgmised firmad:

Allikas: Briefing

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse