Krüptovaluuta, mis ei kaota väärtust

Erko Rebane

11.03.2019 10:43

iStockpphoto

Pärast seda, kui populaarsemate krüptovaluutade hinnamull 2018.a lõhkes, vajus tagaplaanile ka arvamus, et virtuaalsetest müntidest võiks kunagi saada stabiilne ja laialtkasutatav maksevahend. Viimase aasta jooksul on endale nišši hakanud uuristama uus grupp krüptovaluutasid, mille üheks eesmärgiks on hinnakõikumine praktiliselt likvideerida.

Stablecoin’id annavad põhjuse käsitleda krüptovaluutat millegi enama kui lihtsalt spekulatiivse vahendina, sest tänu madala volatiilsuse omapärale  saab rääkida vara väärtuse säilitamisest. Üks esimesi ja kõige levinumaid stablecoin’e on tether, mis saavutab oma stabiilsuse tänu sellele, et igat token’it tagab üks USA dollar Tetheri firma pangakontol.  Bitcoin’i kõrval on tether’i hinnaliikumine sisuliselt olematu, ent siiski ei saa siinkohal väita, et vara oleks täielikult kaitstud, sest tether’i väljastaja ei võta juriidilist kohustust konverteerida igat oma coin’i ühe dollari vastu, mistõttu puudub kindlus, et krüptovaluuta loojal on tagatisena täpselt nõnda palju dollareid kontol nagu peaks olema.

Sammukese edasi astuvad stablecoin’id, mis põhinevad teistel krüptovaluutadel. Üheks selliseks on MakerDao poolt  2017. aasta lõpus lansseeritud dai. Siingi võrdub üks dai ühe dollariga, ent erinevalt tether’ist , mis on tsentraliseeritud, ei ole dai sõltuvuses ühestki asutusest ning tagatisena kasutatakse valuuta asemel ethereum’i.

Kui omanikul on piisavas mahus ethereum’i, võib ta selle MakerDao süsteemis lukustada tagatisega võlalepingusse (Collateralized Debt Position) ning selle baasil lasta emiteerida dai krüptoraha. Panditud ethereum’i baasil on võimalik välja võtta kuni 60% väärtuses  dai’d, mis jätab alusvara puhvri dai ja dollari pariteedi tagamisel. Juhul kui ethereum’i väärtus langeb ning võlasuhe liigub üle 60%, hakatakse võlalepingu omanikke karistama, motiveerides neid lunastama oma tagatisvara ning tühistades süsteemist riskantsemad võlalepingud.

Siiani on süsteem ennast edukalt tõestanud, sest dai väärtus on püsinud ühe dollari lähedal vaatamata sellele, et alusvarana kasutatud ethereum’i väärtus on 2018.a jaaanuari tipust alla tulnud -90%.

Dai hind

Allikas: www.coingecko.com

Idee poolest on dai näol tegemist ethereum’i põhise võimenduslaenuga, kus turu nõudlus ja pakkumine aitavad hoida dai hinda alati ühe dollari lähedal.  Lukustades näiteks 1000 dollari väärtuses ethereum’i laenulepingusse ning võttes selle tagatisel välja 500 dai’d, on saadud 500 dollarit laenu. Kui dai väärtus peaks juhtumisi langema 0,98 dollari peale, on laenajad motiveeritud dai’d tagastama ning võlalepingu tühistama, kuna 500 dai ostmiseks kuluks 500*0,98=490 dollarit ning kogu protsess toob laenajale 10 dollarit tulu.  Võlalepingu tühistamisega kustutatakse süsteemist emiteeritud dai’d, mis vähendab pakkumist kuniks nõudlus viib hinna tagasi ühele dollarile. Kui aga dai hind peaks kerkima üle ühe dollari, hakatakse krüptovaluutat nõudluse rahuldamiseks juurde looma.

Plokiahela läbipaistvus annab võimaluse kõikidel huvilistel reaalajas jälgida,  kui palju ja millises mahus laenulepinguid on parasjagu sõlmitud (https://mkr.tools). Viimastel andmetel oli Makeri võlalepingutesse lukustatud 2,16 miljonit ethereum’i koguväärtuses 293 miljonit dollarit ning selle tagatisel antud välja 91,9 miljonit dai’d ehk ligikaudu 92 miljonit dollarit.

Dai pakkumine (tükki)


Allikas: MakerDao

Dai krüptovaluutal võiks oma koht finantssüstemis olla seetõttu, et laenu antakse keskmiselt 1-2% aastase intressimääraga  (intressi arvestatakse Makeri enda token’ites, tühistades neid laenulepingu lõppemisel vastavas mahus käibelt ning vähendades nõnda aja jooksul antud token’i pakkumist ), mis asetab MakerDao platvormi konkurentsi traditsioonilise panganduse ja teiste fintech firmadega. Neile, kel pole huvi ise dai’d luua, võib suuremat väärtust pakkuda järelturg, kus stabiilne hind annab võimaluse kasutada seda maksevahendina ilma kolmanda osapooleta või teha kiireid ning tasuta ülekandeid.

Esialgu on dai seotud dollariga ning tagatiseks saab panna vaid ethereum’i, ent Makeri asutaja sõnul on tulevikuplaanid oluliselt mastaapsemad.  Tõenäoliselt eksisteerivad kunagi ka teiste valuutadega seotud krüptorahad ning tagatisvara võimalusi mitmekesistades loodetakse lõpuks jõuda äri- ning hüpoteeklaenude turule. Vaimusilmas nähakse, kuidas laenu sooviv ettevõte võib luua oma mis tahes vara baasil token’i, lukustada see laenulepingusse ning võtta välja soovitud mahus raha.  Sealt pole enam kauge tee ka kinnisvaraturule, kus tagatiseks läheb eluase ning nõu laenuvõtja tuleviku sissetulekute vastu.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse