Interactive Brokers võitmas regulatsioonidest - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Interactive Brokers võitmas regulatsioonidest

Vallo Lees

01.06.2016 10:34

Shutterstock

Interactive Brokers (IBKR) on Eesti kauplejatele mitte ainult tuttav nimi, vaid ka teenus, millega ollakse ilmselt ka kokku puututud. Kõik LHV Trader kontoomanikud kasutavad ettevõtte väljatöötatud kauplemisplatvormi. Interactive Brokers on üks kõige madalamate tasudega maaklerettevõtteid, kes on Barronsi maaklerite võrdluses 11 aastat järjest saavutanud esikoha soodsate tasude kriteeriumis.

Ettevõtte asutajaks ja tegevjuhiks on Thomas Peterffy. Tegu on Ungari sõjapõgenikuga, kes emigreerus vaesena New Yorki 1965. aastal oskamata inglise keelt. Nüüdseks on ta USA üks rikkamaid inimesi, kelle netoväärtus ulatub ligi $14 miljardini, mis pärineb just Interactive Brokersist.

Peterffy asus elektroonilise kauplemisega tegelema ammu enne seda kui börsid digitaalseks muutusid. Pärastpoole, kui konkurents turutegemise valdkonnas intensiivistus, siirdus ta maaklertegevuse ärisse. Peterffy on äärmiselt tähtsaks pidanud protsesside automatiseerimist. Ta on endiselt Interactive Brokersi suuromanik 75% osalusega. Tegu on juhiga, kes ei pea tähtsaks palganumbrit. Möödunud aastal oli ta kõige vähem teeninud juhatuse liige ($800 000 aastas), kusjuures tema maksimaalne palk on piiratud 0,2%-ga IB puhaskasumist. Seetõttu on Peterffy palk alates 2013. aastast langenud koguni $500 000 võrra aastas. Ühtlasi ei saa ta boonuseid ega aktsiakompensatsiooni.

Interactive Brokersil on kaks ärisuunda – maaklertegevus ja turutegemine (eelkõige aktsiaoptsioonidele). Nagu mainitud, siis turutegemise valdkond on muutunud konkurentsitihedaks ning seal on võimust võtnud HFT (high frequency trading) ettevõtted. Seetõttu on turutegemine IB jaoks kaotanud osatähtsust ning möödunud majandusaastal moodustas see viiendiku tuludest ning käesoleva aasta esimeses kvartalis vaid 8% ärikasumist. Siiski on see päris kasumlik tegevus, sest segmendi maksude eelne kasumimarginaal oli möödunud aastal 44%. Turutegemise segmendi tulemused on rohkem kõikuvamad kui maaklertegevuse puhul ning kasuks tuleb volatiilsus turgudel.

Kui tavaliselt arvatakse, et madalate kuludega teenusepakkuja suudab seda teha tänu madalatele marginaalidele, siis IB on võrreldes teiste online maaklerettevõtetega samaaegselt ka kõige kasumlikum. Selline olukord on võimalik tänu protsesside automatiseerimisele, millega ettevõte on tegelenud juba alates turutegemise algusaegadest. Kõik operatsioonid, mis vähegi võimalik arvutikoodi abil tööle panna, on IB arendajad juba programmeerinud. Mõned ütlevad, et IB on isegi rohkem tarkvara ettevõte kui finantsteenuste pakkuja. Osade investorite jaoks meenutab Interactive Brokers autokindlustuse ettevõtet GEICOt, kes suutis samuti kõrgete marginaalide juures pakkuda kliendile odavaimat teenust. Vahe on muidugi selles, et autokindlustus on kohustuslik, kuid väärtpaberikonto omamine ja tehingute tegemine mitte.

Allikas: Bloomberg

Interactive Brokersi maaklertegevuse äri on juba mõnda aega näidanud kasvavat trendi. Aprillikuu seisuga oli ettevõttel ligi 349 000 kontot ning klientide netovarasid kokku $72 miljardit. Nagu allolevatelt graafikutelt näha, siis mõlemad näitajad on olnud pidevas kasvutrendis. Üks olulisemaid näitajaid, mida jälgida on DART (daily average revenue trades) ehk keskmine päevane tehingute arv, mille pealt ettevõte teenustasusid teenib. Kuigi DART kasvumäär on hulga kõikuvam võrreldes kontode arvuga, siis pikaajaliselt on näitaja tõusnud 400 000 pealt tänaseks ca 700 000 juurde.

Allikas: Interactive Brokers

Ettevõtte suurimad kliendirühma moodustavad jaekliendid 55%-ga, kes genereerivad ettevõttele 50% teenustasudest. Kõige kasumlikumad kliendid on aga riskifondid, kes moodustavad küll kõigest 4% klientidest, kuid 23% klientide varadest ning 26% teenustasudest. Lisaks on klientideks finantsnõustajad, kes haldavad eraisikute kontosid ning tehingute vahendajad (introducing brokers).

Allikas: Interactive Brokers

Finantskriisi järgsed arengud finantssektoris on mõjumas soodsa taganttuulena IB kliendibaasile, eriti just fondide osas. Tulenevalt rangematest regulatsioonidest on suuremad investeerimispangad loobumas väiksematest institutsionaalsetest klientidest, mistõttu IB oma soodsate hindadega võib oodata uute fondidest klientide lisandumist. Viimastel aastatel ongi suurenenud jaeklientide arvelt institutsionaalsete klientide osakaal, kuigi ka eraisikute kontode arv jätkab absoluutmahtudes kasvamist.

Kuid ka maaklerid on järelevalve ametite poolt reguleeritud, näiteks on nõue hoida reservis vähemalt 3% klientide deposiitidest. Sarnaselt pankadele on siingi suund karmimate reeglite suunas. See aga oleks isegi vesi IB veskile, kuna ettevõttel on rohkem kui küll kapitali, mis kataks karmimad nõuded. Praegu on IB poolt nõutav regulatiivne kapital $513 miljonit, kuid ettevõttel oli möödunud kvartali seisuga koguni $3,7 miljardit kvalifitseeruvat kapitali ehk üle 7 korra rohkem kui seaduses sätestatud.

Allikas: Interactive Brokers

Interactive Brokers hoiab riskide hajutamise eesmärgil omakapitali 16 valuutas, mistõttu kaasnevad kvartalitulemustega valuutaefektid, mis ei ole seotud ettevõtte äritegevusega. Viimase 12-kuu jooksul on ettevõtte kohandatud maksueelne kasum olnud $855 miljonit. Ettevõtte turukapitalisatsioon on $16,3 miljardit ehk hetkel kaupleb IB üsna kallil 19 kordsel maksude eelsel kasumil.

Teisalt on maaklertegevus viimase 12-kuu jooksul teinud $720 miljonit ärikasumit ning üksuse omakapital on $3,7 miljardit. Arvestades, et segmendil on ca $2,4 miljardit rohkem omakapitali, kui regulaatorite poolt nõutud, võib arvata, et üksus on ülekapitaliseeritud. Seega, omakapitali tootluse arvutamiseks, tuleks arvestada, et ilmselt on maaklertegevuses nö seisvat raha, mida tegelikult äritegevuses vaja ei lähe ja mis seega näitab üksuse ROEd madalamana kui ta tegelikult on. Kui võtta pool üleliigsest omakapitalist maha (järele jääb endiselt $1,2 mld üle regulaatorite poolt nõutava normi), siis oleks maaklertegevuse üksuse omakapitali tootluseks ligi 30%.

Interactive Brokers saab kasu ka Fedi intressitõstmistest. Detsembri intressitõstmise tagajärjel ootab ettevõte annualiseeritult $57 miljoni võrra kõrgemat intressitulu ning täiendava 25 baaspunktise kergitamise korral peaks see tulu tõusma veel $48 miljoni võrra aastas. Sellest järgnevad intressitõsted on aga väiksema kasuteguriga, kuna IB poolt klientidele makstav intress on seotud Fedi intressidega ehk täiendavad intressitõstmised läheksid klientidele edasi.

Palju on spekuleeritud ka selle üle, et Interactive Brokers võiks teenuste hindasid tõsta, ilma, et peaks kartma klientide kaotust, sest võrreldes konkurentidega on hinnad kordades madalamad. Kuigi Peterffy ütleb, et ta mõtleb hindade tõstmisele iga päev, siis iga kord jõuab ta järeldusele, et ta ei kavatse seda mitte kunagi teha.

Thomas Peterffy arvates on turul sadu maaklereid, kes teevad sarnase tehnoloogiaga sarnaseid asju. Üha rangemate regulatsioonide tingimustes on tema arvates ebatõenäoline, et need sajad maaklerid suudaksid konkurentsivõimeliselt oma süsteeme uute nõuetega vastavusse viia. Seega peaks lõpuks võidutsema parim platvorm, kelle käes on väga suur osa turust. Mitte just üllatuslikult arvab ta, et see platvorm saab olema Interactive Brokers.

Interactive Brokersi aktsiagraafik:

Allikas: Bloomberg

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.




Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon