LHV
Sander Pikkel käis hundina lambanahas USA-s uurimas, mida räägitakse ühel juhtival väärtpaberiturgude järelevalvele pühendatud konverentsil ja milliste pettusetrendide pärast maailmas enim südant valutatakse.
Konverents oli kõrgetasemeline, sest nii esinejate kui ka osalejate seas olid oma ala maailmatipud. Oma kohaoleku ja arvamusega austas üritust ka Nasdaqi juht Adena Friedman. Üsna palju oli esinejate ja külaliste seas inimesi, kelle tiitliks oli „asepresident”, „direktor” või vähemalt „järelevalvejuht”. Olin seal justkui hunt lambanahas, sest maaklerina olen ise peamiselt järelevalve objektiks.
Üldine osalejate arvamus oli tõhusat järelevalvet pooldav, kuid leiti ka, et 2008. aasta finantskriisi järel on regulatsioone vahest ehk liiga karmiks tehtud. Nasdaqit esindav Edward Knight tõi välja, et tema arvates aitavad regulatsioonid investoreid kaitsta, samas kui uued ja reguleerimata tehnoloogiad (ta viitas siinkohal krüptorahadele ja dark pool’idele) eraldavad inimesi nende rahast. Tõhus järelevalve suurendab usaldust kapitaliturgude vastu. Kui väikeinvestorile võib tunduda börsidel toimuv niigi keeruline, siis võimalikud pettusejuhtumid võivad ta sealt hoopis eemale peletada.
Suurt rolli mängib poliitika
Siiski leidus ka minuga sarnase taustaga inimesi, sest külalistega suheldes ja esinejate biograafiaid lugedes selgus, et järelevalve eest vastutajaks saamise teel oli kõige populaarsem alustada kauplejana, et saada asjadest sisuliselt aru. Hiljem õpiti juurde juurat, et üha täienevate regulatsioonide maailmas edukalt orienteeruda.
Iga osaleja laual oli personaalseks kasutamiseks iPad, kust sai reaalajas jälgida suurtele ekraanidele kuvatud presentatsiooni, ajakava, esinejate biograafiaid ja lisamaterjale. Nii avasõnade ajal osalejatelt küsitud ootuste sõnapilv kui ka esinemiste käigus küsitud küsimuste vastused olid suurel ekraanil reaalajas näha. Selline kohest tagasisidet andev lahendus tegi konverentsi jälgimise interaktiivsemaks ja huvitavamaks.
Kuna ürituse fookus oli pigem suunatud tulevikku, siis keskenduti turujärelevalve aspektist lähtudes turgu enim mõjutavatele arengutele. Need on peamiselt poliitilised, nagu tõid välja Nasdaqit esindav Edward Knight ja Andy Busch USA futuuride järelevalve ametist (Commodity Futures Trading Commission) – USA-s on suurim mõjutaja president Trumpi tegevus seoses regulatiivse ja maksureformiga ning Euroopas Brexit. Ka otsivad turuosalised üha enam regulatiivse arbitraaži võimalusi. Tulevikku suunatud pilk käib lisaks poliitikale käsikäes tehnoloogia arenguga, mis on võimaldanud koguda üha rohkem andmeid. Näiteks Nasdaqil on kõigi oma turgude peale päevas rohkem andmeid tehingute kohta kui kaardimaksete vahendajatel VISA-l ja Mastercardil kokku.
Kui börsil on toimunud mõni kahtlustäratav tehing, soovivad regulaatorid ära kasutada kõikvõimalikke olemasolevaid tehnoloogilisi võimalusi, et saada aru, miks ja kuidas see toimus. Selle tarbeks hakatakse peatselt koguma infot maakleritele ja kauplejatele suunatud elektroonilistest jututubadest ja e-kirjadest ning kõnesünteesi abil ka telefonivestlustest. Kogutud andmete analüüsi tulemusena soovitakse välja jõuda selleni, et tekib arusaam, miks ja kuidas konkreetne tehing aset leidis, kellega otsuse tegija suhtles ja mis või kes võis teda tehingu tegemisel mõjutada.
2018. aasta alguses jõustuva MiFID II direktiivi järgselt on tänu ettevõtete LEI-koodide kohustuslikuks muutmisele viidud järelevalve kliendi tasandile. Tänu pilveandmetöötlusele, kvantarvutitele ja masinõppele muutub info kättesaamine tohututest andmemassiividest lihtsamaks. Samas ei nähta masinõpet või tehisintelligentsi veel automaatset järelevalvet tegemas. Inimlik element peab kindlasti sisse jääma.
Praktilised näited
Börsipoolsed järelevalveametnikud näitasid reaalselt toimunud turumanipulatsiooni juhtumeid tarkvara SMARTS abil. Keskenduti sellele, kuidas tarkvara abil juhtumitele jälile jõuti ja mida teised saaksid neist õppida. Enam levinud juhtumid, mis on kohtutesse jõudnud, sisaldavad endas peamiselt kahesuguseid ebaausaid kauplemisvõtteid. Esiteks, siseinfo kasutamine tehingute tegemiseks, ja teiseks, täitmiseks mittemõeldud korralduste edastamine börsile sooviga hinda mõjutada, et ise vastupidise tehingu tegemisel paremat hinda saada.
Manipulatiivse käitumise puhul on peamine motivaator ahnus, täpsemalt soov kiirelt rikastuda. Samas tunnetavad ülejäänud turuosalised, et mäng ei ole aus, ning ei soovi sellest enam osa võtta. See tähendab, et halveneb tehingute tegemise võimalus turul ja hinnavahed on suuremad. Üks hiljutine näide USA-s läbiviidud uurimusest: turule edastati suure rahalise väärtusega ostuorderid, mis andis teistele turuosalistele signaali suurest nõudlusest ning nad korrigeerisid oma ostu- ja müügiordereid vastavalt kõrgemale. Manipulaator müüs kõrgemale tasemele ostuorderite edastajale oma aktsiad ja tühistas suured ostukorraldused. Ta teenis sellega umbes 525 000 dollarit kasumit, kuid turujärelevalve uurimise järel mindi kokkuleppele, mille kohaselt ta maksis umbes miljon dollarit uurimise lõpetamiseks kohtuvälise kokkuleppe raames.
Minu jaoks oli konverentsil osalemine väga huvitav kogemus, sest nägin seal, millise kirega üle maailma turujärelevalvet tehakse. Järelevalveametnike kasutada olev tipptasemel tehnoloogia teeb manipulatiivsete tehingute avastamise lihtsamaks. Oma igapäevatöös saan kuuldud info ja jagatud kogemuste najal olla abiks meie järelevalve eest vastutavale osakonnale just sisulise poole pealt. Kokkuvõttes võidavad läbipaistvamatest ja usaldusväärsematest turgudest kõik nende osalised. See omakorda tagab kapitali efektiivsema jaotuse majanduses.
Juhtum „Börsihailt”
Aktsiamängu „Börsihai 2008” üldtingimuste kohaselt teostati virtuaalseid tehinguid võimalikult reaalsetele turutingimustele vastavalt, võttes aluseks tehinguhetkel Tallinna börsil reaalselt kehtinud ostu- ja müügipakkumiste hinnad. Pakkumiste puudumisel jäi virtuaalportfelli tehingukorraldus päeva lõpuni ootele. Osaleja edastas endale kuuluvate osaühingute kaudu reaalseid väärtpaberikontosid kasutades Tallinna börsile 12 väikesemahulist eksitavat tehingukorraldust, mis olid väärtpaberite varasemast parimast pakkumis- või ostuhinnast erineva hinnaga.
Vastavalt mängu hetkel kehtinud väärtpaberituru seadusele (§ 188 lg 15 p 1.1) loeti turumanipulatsiooniks „finantsinstrumendi pakkumise, nõudluse või hinna suhtes eksitusse viivad või tõenäoliselt eksitusse viivad tehingud ja tehingukorraldused, kui tehingu või tehingukorralduse teinud isikul puuduvad õigustatud põhjendused oma tehtud tehingule või tehingukorraldusele ning kui selline tehing või tehingukorraldus ei vasta turu tunnustatud tavale”. Karistuseks oli 9000 krooni (575 eurot) rahatrahvi ja mainekahju.
Konverentsist
5.–7. septembrini peeti Chicagos Park Hyatti hotellikompleksis SMARTS-i turujärelevalve konverents (The SMARTS Surveillance Conference 2017). Konverentsil osales 127 turujärelevalvespetsialisti, kes esindasid 64 ettevõtet ja 20 riiki. Üle vaadati viimase aja olulisemad tegurid, mis maailma börsidel toimuvat mõjutavad, peamised arengud turujärelevalves ja näidati praktiliselt turujärelevalve tarkvara SMARTS kasutamist.
Tarkvara SMARTS
SMARTS Trader Surveillance on Nasdaqi poolt pakutav tarkvara turujärelevalve teostamiseks. LHV Pangale kui tehingute vahendajale on see kohustus antud Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu turukuritarvituse määrusega.
SMARTS-i tarkvara kasutavad nii turujärelevalveasutused (finantsinspektsioonid), kohalikud börsid kui ka börsiliikmed. Programmi eesmärk on tuvastada, uurida ja dokumenteerida ebaausat käitumist, näiteks turumanipulatsiooni, siseinfo kasutamist, orderi täitmise reeglite rikkumist maaklerite poolt, keeluperioodi rikkumist, ebatavalist hinnastamist ja palju muud.
Sander Pikkel
LHV maaklertegevuse juht
* Artikkel ilmus LHV ajakirjas Investeeri 4/2017
Tweet