Kuidas deklareerida investeerimistulu lapse nimel? - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Kuidas deklareerida investeerimistulu lapse nimel?

LHV

22.02.2019 15:29

iStock.com

Kui oled teinud oma lapse nimel väärtpaberitehinguid ja teeninud tulu, soovib Maksu- ja Tolliamet (MTA) sellest teada saada.

Vaatame praktilise juhendi abil, kuidas saada LHV internetipangast deklareerimiseks vajalikud andmed.

Tavaline süsteem – maksuaruande saab kätte nii laps ise kui ka lapsevanem. Nii on see juhul, kui lapsevanem on loginud internetipangas sisse oma kontole ja valib seal lapse rolli. Maksuaruanne avaneb jaotises „Varad ja kohustused“ -> „Maksuaruanne“. Tavalise süsteemi puhul võib tuludeklaratsiooni esitada ka juhul, kui väärtpaberite müügist on tekkinud kahjum ja soovid kanda selle edasi järgmisse aastasse, et tasaarveldada tulevikus tekkivat kasumit.

Investeerimiskonto süsteem – investeerimiskonto aruande saab edastada ainult laps. Lapsevanemale tähendab see vajadust siseneda internetipanka lapse ID-kaardi või parooliga. Lapsele saab parooli teha lapsevanem jaotises „Info ja seaded“ -> „Paroolid“. Kui see valik puudub, soovitame võtta ühendust LHV klienditoega, et need õigused saada. Lapse kasutajanimi asub jaotises „Info ja seaded“ -> „Andmed“.

Investeerimiskonto aruande leiad lapse internetipanga jaotisest „Varad ja kohustused“ -> „Investeerimiskonto aruanne“. Kui kõik on õige, edasta aruanne nupu „Edasta EMTA-sse“ abil.

Kui lapsel on ID-kaart, siis saab laps oma tuludeklaratsiooni esitada e-maksuametis ise. Juhul kui lapsel ID-kaart puudub, siis saab lapsevanem esindajana e-MTAs oma keskkonna kaudu lapse deklaratsiooni esitada.

Deklaratsiooni saab hiljem parandada kuni kolme aasta vältel. Arvesta siiski, et kui selle käigus tekib lapsele maksukohustus, arvestatakse sellelt summalt tagantjärele intressi.

Tuludeklaratsiooni esitamiseks on e-MTA koostanud vastava juhendi.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest. Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised. Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.

LHV Pank on Maksuaruannete koostamisel rakendanud oma parimat teadmist ja mõistlikku hoolt vältimaks vigade ja puuduste esinemist, ent ei vastuta selliste vigade või puuduste esinemise eest. Tuludeklaratsiooni jaoks andmete kogumise kohustus, õigsuse kontrollimine ja deklaratsioonile kandmise kohustus lasub maksumaksjal.
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon