Aasia sessiooni olulisemaks sündmuseks oli Austraalia töötururaporti avaldamine, mille kohaselt lisandus oktoobris oodatud 20 tuhande asemel 29,7 tuhat uut töökohta, samas kui eelmisel kuul lisandus 49,6 tuhat töökohta. Samal ajal tõusis töötusmäär ootamatult 5,1% pealt 5,4% juurde, mis on tingitud varem tööturult eemal olnud inimeste naasmisest turule. Kui raportit detailsemalt vaadata, siis täistööajaga töökohtades toimus hoopis langus 14,1 tuhande inimese võrra, kuid osalise tööajaga töökohtade osas lisandus 43,8 tuhat uut kohta. Austraalia dollar reageeris uudistele vägagi volatiilselt: kõigepealt sai AUD tuge, tõustes $1,0098 tasemeni, kuid kukkus seejärel kiiresti sada punkti allapoole. Hetkel kaupleb AUD/USD 0,2% madalaml $1,0030 juures.
Teistest Aasia sessioonil avaldatud andmetest ilmusid Jaapani tehase tellimuste näidud, mille kohaselt tellimused langesid septembris oodatud 9,5% asemel 10,3% ning aastases lõikes jäi kasv oodatust madalamaks. USD/JPY on öö jooksul olnud võrdlemisi stabiilne, kaubeldes vahemikus 82,02 kuni 82,30. Viimase kahe päevaga on samas dollar jeeni vastu tugevnenud üle 2% ning oodatakse edasist tõusu.
Tänane Euroopa ja USA makrokalender on praktiliselt tühi. Euroopa sessioonil ilmub ainsana Euroopa keskpanga igakuine raport. Kui alles eelmisel nädalal oli peamiseks teemaks Föderaalreservi uus stiimulpakett, siis kogu tähelepanu on sisuliselt pöördunud taaskord Euroopa võlakriisile, mille eesotsas ilutsevad Iirimaa, Kreeka ning Portugal. Kreeka ja Saksamaa 10-aastase võlakirjade tulususte vahe laienes eile 900 baaspunktini. EUR/USD langes eile allapoole 1,3700 taset, kuid leidis sealt tugeva toetustaseme ning põrkas tagasi 1,3800 juurde. Hetkel on EUR/USD 0,15% madalamal 1,3760 taseme juures.
Eilse ja tänase päeva olulisemaks sündmuseks on Seoulis peetav G20 kohtumine, kus nii mõnegi riigi esindajad on jagamas kriitikat USA stiimulprogrammi suunas. Fedi uue stiimulprogrammi mõjul võib liigne kapital leida oma tee arenevatele turgudele, põhjustades sellega teatud varaklassides mullide tekkimist. Hiina teatas juba eile selle kaitseks meetmete rakendamisest. Teiste hulgas on vastavaid meetmeid rakendanud ka Brasiilia ja Mehhiko. USA president Obama kaitses Fedi programmi, öeldes, et „halvim, mis maailma majandusele saab juhtuda, on madal või olematu USA majanduse kasv.“ USA monetaarpoliitika suurim kritiseerija on viimastel nädalatel olnud Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schaeuble, kelle sõnul tekitab Fedi käitumine ebakindlust ja õõnestab USA jalgealust.
Valuutapaarid kell 10.25:
Risto Sverdlik
Tweet