Hiina tõstis täna pankade kohustusliku reservmäära 50 baaspunkti võrra, mis on ühtlasi teine reservmäära kergitamine viimase kahe nädala jooksul. Hiina üritab sellega vähendada inflatsioonisurve tekkimist Hiina majandusele. Aktsiaturud võtsid uudise peale suuna allapoole, samas kui USA dollarile tuli otsus kasuks.
EUR/USD tõusis Euroopa sessioonil enne Hiina otsuse teatavaks tegemist 1,3730 tasemeni, kuid on viimase paari tunniga kaotanud enamus oma päevasest võidust ja kaupleb hetkel avanemistaseme 1,3650 lähedal. Eurole annab täna tooni ka Euroopa keskpanga konverents, kus teiste hulgas võtsid sõna Trichet, Bernanke ja IMFi juht Strauss-Kahn. Viimane kiitis Kreeka valitsust tema otsustavate sammude pärast (ei maksa samas unustada, et alles nädalal alguses selgus Kreeka tegelik 2009. aasta defitsiit, mis ulatus üle 15% SKTst, samal ajal kui valitsus oli korduvalt proovinud numbrit väiksemana näidata). Strauss-Kahn lisas veel, et Euroopa majanduse kasv on väga madal.
Föderaalreservi juht Ben Bernanke kaitses oma kõnes Fedi stiimulprogrammi laiendamist ($600 miljardi „trükkimist“), tuues põhjendusena välja selle, et see aitab lisaks USA majandusele ka globaalset majandust. Vastukaaluks enda aadressil saabunud kriitikale süüdistas Bernanke omakorda Hiinat, et viimane hoiab oma valuutat kunstlikult madalamal. Bernanke sõnul võivad need riigid, mis valuutakursse manipuleerivad, kasvu lõpuks inhibeerida.
Hommikul tõusuga alustanud naelsterling on terve päeva tugeva müügisurve all olnud. Hommikul 1,6090 tasemeni jõudnud GBP/USD on ära andnud üle 100 pipsi ning kaupleb avanemistaseme suhtes 0,44% madalamal 1,5970 juures. Hoolimata tänasest langusest oodatakse naelsterlingile lähiajal tõusu, tingituna oodatust parematest makronäitajatest ning seetõttu ka edasi lükatud keskpanga stiimuli laiendamisest.
Valuutapaarid kell 16.15:
Risto Sverdlik
Tweet