Eilne Föderaalreservi intressimäära otsus ei valmistanud üllatusi ning keskpank jättis senise monetaarpoliitika muutmata: intressimäärad jäeti vahemikku 0-0,25% ja $600 miljardilise stiimulprogrammiga jätkatakse vastavalt esialgsetele plaanidele. Küll aga sattus USA dollar müügisurve alla, kuna vastuvõetud otsus oli täielikult üksmeelne ehk hetkel ei ole Fedis kedagi, kes keskpanga poliitika tagajärgede üle muret tunneks. Ja miks ka peaks? DJIA saavutas eile 12 000 punkti piiri ja S&P500 jäi paari punkti kaugusele 1300 tasemest.
Tunduvalt suurema reaktsiooni – ja seekord dollarit toetava – tõi endaga kaasa täna hommikul S&P poolt Jaapani reitingu alandamine ühe pügala võrra AA- peale. S&P hinnangul jääb Jaapani eelarve puudujääki kuni 2020. aastani ja defitsiidid jäävad püsima kõrgeks veel lähiaastateks. Jaapani jeen sattus uudise peale koheselt tugeva surve alla, olles praeguseks hetkeks kukkunud USA dollari vastu 0,86%, euro vastu 0,38% ja naelsterlingi vastu 0,63%.
Tänastest makronäitajatest on avaldamisel Saksamaa tarbijahinnaindeks, mis peaks jaanuaris näitama 2% kasvu (Y/Y), võrreldes detsembrikuu 1,7 protsendiga. Lisaks avaldatakse eurotsooni ärikliima ja tarbijausalduse indeksid ja kummaltki oodatakse marginaalset paranemist eelmise kuu näidu suhtes. Euro oli täna kauplemas uuel kahe kuu tipul $1,3728 taseme juures, kuid Jaapani reitingu alandamisele järgnenud üldine dollari tugevus on euro praeguseks hetkeks toonud 0,37% miinuspoolele ja kaubeldakse $1,3660 juures.
Euroopa sessioonil avaldatakse veel Suurbritannia CBI müügiraport. Naelsterling on teisipäevasest põhjast $1,5750 tasemelt taastunud ja hetkel kaubeldakse juba uuesti ülevalpool $1,5900 piiri.
USA sessioonil ilmuvad Chicago Fedi aktiivsusindeks, detsembrikuu kestvuskaupade tellimuste andmed, töötuabiraha taotlejate andmed ja pooleliolevate kodumüükide näidud. Dollar indeks on hetkel 0,15% plussis ja kaupleb 78,15 taseme juures.
Risto Sverdlik
Tweet