Tänane traagilisim sündmus toimus Uus-Meremaal, kus Christchurch’i linna tabas hävitav maavärin, mis tõi endaga kahjuks kaasa ka inimkaotusi. Christchurch on Uus-Meremaa finantskeskus ja riigi suuruselt teine linn, mida alles viis kuud tagasi tabas samuti maavärin, mis tookord tekitas kahju ligi $3 miljardi eest, kuid õnneks ilma inimkaotusteta. Uus-Meremaa majanduse taastumine on olnud niigi habras ja riigi krediidireiting võeti eelmise aasta lõpus negatiivse vaatluse alla tänu kasvavale võlakoormale. Uus-Meremaa dollar on täna tugeva surve all, kaubeldes USA dollari vastu üle 2% madalamal.
Geopoliitilised pinged Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas on ka täna kujundamas üldist sentimenti ja mille tagajärjel on toornafta futuurid kauplemas 8,5% kõrgemal. Pingetest on kasu lõikamas ka USA dollar, Jaapani jeen ja Šveitsi frank, samas kui Aasia aktsiaindeksid lõpetasid tugevas miinuses ja Euroopa ja USA indeksite futuurid on viitamas samuti tugevale languspäevale.
Euro on täna olnud väga tugeva surve all, tingituna osaliselt riskisentimendi taandumisest, kuid osaliselt ka Saksamaa kantsleri Angela Merkeli partei oodatust suurem valimiskaotus. Merkeli juhitav CDU partei kaotas Hamburgis võimu esimest korda 10 aasta jooksul. Merkel soovib võlakriisis vaevlevatele perifeeriariikidele karmimaid sanktsioone ja on vastu Euroopa kriisifondi suurendamisele, kuid Hamburgis võimule tulnud sotsiaaldemokraadid soovivad vastupidiselt eurovõlakirjade väljastamist ja kriisifondi suurendamist. Euro kaupleb hetkel 0,9% madalamal $1,3550 taseme juures.
Moody’s teatas täna, et nad alandavad Jaapani väljavaated Aa2 pealt negatiivse peale. Jeen oli küll Aasia sessioonil kauplemas miinuspoolel, kuid asub hetkel USA dollari suhtes 0,26% kõrgemal 82,91 taseme juures.
Valuutapaarid kell 11.05:
Risto Sverdlik
Tweet