Nädala viimane kauplemispäev algas paraku kurva noodiga: Jaapanit tabas 8,9-magnituudiline maavärin, mille epitsenter asus Tokyost umbes 370 km põhja suunas, tekitades kuni 10-meetriseid tsunamisid, mis tabasid Tokyost põhjapoole jäävaid rannikuid. Maavärin toimus 24 km sügavusel ning on ühtlasi viimase kuue aasta tugevaim maavärin, mis on maailma tabanud. Inimohvrite kohta veel andmeid ei ole, kuid rannikut tabanud hiidlained on tekitanud tulekahjusid ning hulgaliselt materiaalset kahju. Jaapani aktsiaturgudel peatati vahetult enne sulgumist ka kauplemine. Jaapani jeen sattus esialgu tugeva surve alla, kuid on praeguseks hetkeks hakanud tugevnema, kaubeldes USA dollari suhtes 0,38% kõrgemal.
Aasia sessioonil avaldati Hiina tarbija- ning tootjahinnaindeksid, mis tulid aastasel baasil vastavalt 4,9% ja 7,2%, ületades ühtlasi ka ootusi. Võttes arvesse, et eile avaldati Hiina veebruari kaubandusbilanss, mis tuli üllatuslikult $7,3 miljardilise puudujäägiga, on suurenev inflatsioonisurve Hiina keskpanga jaoks paras peavalu. Hiina kaubandusbilansi puudujääk on avaldamas survet Austraalia dollarile ning ka teistele riskantsematele valuutadele. Austraalia dollarile on sel nädalal survet avaldamas ka Austraalia enda negatiivsed makronäitajad, eesotsas kehva töötururaporti ning tarbijausalduse indeksiga. Austraalia dollar on viimasest kuuest päevast langenud USA dollari vastu viiel ning eilne 1-protsendine langus oli kõige suurem. Hetkel on AUDUSD kauplemas marginaalselt kõrgemal $1,0010 juures.
Turusentimendile on negatiivset mõju avaldamas ka rahutuste lained Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, kus olukord muutub järjest tõsisemaks. Liibüas võimust kinni klammerdunud juhi Muammar Gaddafi poeg teatas eile, et nad ei kavatse võimust loobuda ning USA ega NATO sekkumine ei lase neid samuti häirida. Lisaks algasid eile protestiaktsioonid ka Saudi Araabias, kus võimud on võtnud samuti äärmiselt jäiga hoiaku ning lubanud kõik rahutused jõuga laiali ajada.
Tänastest makronäitajast avaldati veel Saksamaa tarbijahinnaindeks, mis tuli eelmise kuu suhtes vastavalt ootustele 0,5%, kuid aastasel baasil tuli oodatud 2,0% asemel 2,1%. Euro on praeguse seisuga kergelt taastumas terve nädala kestnud langusest ning kaupleb hetkel 0,25% kõrgemal $1,3830 juures. Euroopa sessioonil avaldatakse veel Suurbritannia tootjahinnaindeksid.
USA sessioonil ilmub Kanada veebruari töötururaport ning USA jaemüügi tulemused ja Michigani ülikooli usaldusindeks.
Valuutapaarid kell 11.00:
Risto Sverdlik
Tweet