Nädala lõpus toimunud ELi tippkohtumisel tehti võlakriisi osas pigem vähikäik ning üheski olulises küsimuses arvestatavat progressi ei toimunud. Paljude jaoks oli suurimaks hämminguks Portugali finantstervise "stabiilseks" kuulutamine.
USA dollar
Vahelduseks eelnevate nädalate langusele lõpetas USA dollar eelmise nädala enamus valuutade suhtes kõrgemal. Dollari indeks kukkus küll eelmise nädala teisipäeval enam kui 15 kuu põhja 75,50 tasemeni, kuid suutis nädala teisel poolel taastuda ja lõpetas reedese kauplemispäeva 76,50 punkti juures. Uuesti päevakorda sattunud Euroopa võlakriisi temaatika võttis euro rallil pisut hoogu maha ja nädala lõikes suutis dollar euro vastu marginaalselt kallineda. Tunduvalt korralikuma taastumise tegi dollar naelsterlingi vastu, tugevnedes teisipäevasest põhjast üle 2,3%. Dollar taastus vähesel määral ka Šveitsi frangi ja Jaapani jeeni vastu, kuid toorainebloki valuutade vastu kukkus dollar märgatavalt. Nimelt Austraalia dollari tegi USA dollari vastu kõikide aegade tipu, jõudes alanud nädala esmaspäeval $1,0313 tasemeni.
Sel nädalal on peamine USA makronäitaja reedel avaldatav NFP ehk väljaspool põllumajandussektorit loodud töökohtade arv. Veebruarikuu tugev näit (192 tuhat) on ajanud ootused kõrgele ja märtsikuu näiduks oodatakse nüüd 190 tuhandet. Oodatust tunduvalt nõrgem tulemus võib USA dollarile jälle müügisurvet lisada. Lisaks avaldatakse reedel ka märtsikuu töötusmäär, mis peaks vastavalt ootustele jääma püsima 8,9% peale.
Teistest olulisematest makronäitajatest avaldatakse esmaspäeval erakulutuste ja –sissetulekute näidud ning lõpetamata kodumüükide tulemused. Teisipäeval ilmub tarbijausalduse indeks; kolmapäeval ADP tööhõive muutus; neljapäeval ilmuvad traditsiooniliselt töötuabiraha taotluste andmed ja veebruari tehaste tellimuste näidud. Lisaks töötururaportile ilmub reedel ka ISM tootmisindeks. Alanud nädalal peavad igapäevaselt kõne ka Föderaalreservi erinevad liikmed.
NYBOT US Dollar Index
Euro
Euroopa fundamentaalnäitajad halvenesid möödunud nädalal märgatavalt, kuid euro tugevust see väga oluliselt ei kõigutanud. Nädala alguses jõudis euro $1,4250 tasemeni, jäädes kõigest 30 punkti kaugusele novembris tehtud 10 kuu tipust. Euro langes eelmisel nädalal küll Austraalia dollari vastu ligi 3,6%, kuid tugevnes samas naelsterlingi ja Šveitsi frangi suhtes. Jeeni vastu on euro kaubelnud alates G7 poolt korraldatud sekkumisest suhteliselt kitsas vahemikus 114,80 taseme ümber.
Eurole on viimastel nädalatel tuge pakkunud ootused Euroopa keskpanga intressimäärade kergitamise osas ning süvenenud võlakriisi olukord ei ole suutnud euro jalgealust märgatavalt kõigutada. Enim puudutab euroala halvenenud olukord Portugali, keda on juba mitu kuud peetud potentsiaalseks järgmiseks välise finantsabi vajajaks. Siiani on Portugal aga ametlikku abitaotlust suutnud vältida, kuigi riigi võlakirja reitinguid alandati kahe agentuuri poolt; lisaks ei õnnestunud Portugali vähemusvalitsusel vastu võtta kärpekava, mille tulemusena lagunes ka praegune valitsus laiali. Euroala probleemid ei piirdu samas ainult Portugaliga: Iirimaa majandus kahanes IV kvartalis 1,6%, võrrelduna III kvartaliga ning Iirimaa võlakirjade tulusus kerkis üle 10%. Lisaks alandati 30 Hispaania panga reitingut. Uue nädalal alguses teatas S&P ka Portugali pankade reitingute alandamisest.
Euroalale mõjub negatiivselt ka eelmise nädala lõpus toimunud ELi tippkohtumine, kus ei suudetud ühtegi edasiviivat otsust vastu võtta ja Portugali osas pigistati lihtsalt silm kinni, öeldes, et Portugali olukord on „stabiilne“. Iirimaa ei ole jätkuvalt nõus tõstma oma ettevõtete tulumaksumäära, et saada ELi ja IMFi päästepaketile soodsamaid intressimäärasid. Ja Angela Merkel nõudis omalt poolt Saksamaa osakaalu vähendamist uues Euroopa kriisifondis.
Euro lähituleviku saatus sõltub seega suuresti üldisest turusentimendist, mille nõrgenemise korral võib euro oma eelmiste nädalate võite tagasi anda. Intressimäärade tõstmise ootused on omalt poolt eurole jätkuvalt tuge pakkumas ning ECB liikmete signaalid on olnud suhteliselt ühepoolsed, mistõttu võib juba aprillis oodata esimest sammu monetaarpoliitika normaliseerimise suunas.
Alanud nädalal on toimumas ka mitmeid olulisi sündmusi ja makronäitajate avaldamisi. Makronäitajatest avaldatakse esmaspäeval Saksamaa tarbijahinnaindeksid; teisipäeval ilmuvad eurotsooni ärikliima- ja tarbijausalduse indeksid; kolmapäeval avaldatakse Saksamaa töötururaport ja eurotsooni THI hinnang; reedesse jäävad Saksamaa jaemüügi tulemused, eurotsooni töötusmäära ja Saksamaa ning eurotsooni PMI tootmisindeksite avaldamine. Muude sündmuste kõrval saab tähelepanu all olema ka Iirimaa pankade stressitesti tulemused.
EURUSD
Naelsterling
Möödunud nädalal avaldatud Inglismaa keskpanga viimase kohtumise protokollid ja rahandusministri poolt tutvustatud Suurbritannia eelarvekava saatis naelsterlingi tugeva müügisurve alla. BoE protokollidest selgus, et monetaarpoliitika normaliseerimise pooldajate hulka ei olnud uusi liikmeid lisandunud – hääled jagunesid endiselt 6-3 praegusel kursil jätkamise poolt. Seda hoolimata sellest, et UK inflatsioonimäär tõusis veebruaris üle ootuste 4,4% peale, mis on ühtlasi 28 kuu kõrgeim tase. Keskpanga retoorika on jäänud suhteliselt samaks, tuues peamise hinnanguna välja, et praegune terav hinnatõus on ajutise iseloomuga. Eelarvekavast lisas naelsterlingile enim survet majanduskasvu prognooside alandamine. Lisaks valmistasid pettumuse ka veebruari jaemüügi tulemused, mis näitasid eelmise kuu suhtes 1,0% langust.
Lisaks Suurbritannia üldise makropildi halvenemisele on naelsterlingile survet avaldamas ka langus intressimäärade tõstmise ootuste osas, mis on siiani naelsterlingile enim tuge pakkunud. Turuosaliste ootuste kohaselt tõstab BoE intressimäärasid varasema maikuu asemel alles augustis. Omalt poolt raskendab majapidamiste olukorda sotsiaalmaksumäära tõstmine ning palgataseme langetamine, kust maalt 40-protsendist maksumäära arvestama hakatakse.
Alanud nädalal avaldatakse teisipäeval IV kvartali lõplikud SKT näidud, jooksevkonto puudujääk, tarbijakrediidi muutus, kinnisvaralaenude taotluste ja kinnisvaratagatisel võetud laenude andmed. Kolmapäeval avaldatakse CBI müügiraport. Neljapäeval ilmuvad GfK tarbijausalduse indeks ja muutused üleriigilistes majahindades. Nädala lõpetab reedel avaldatav PMI tootmisindeks.
GBPUSD
Alanud nädala olulisemad sündmused:
Risto Sverdlik
Tweet