Valuutaturg: Fookus Euroopa keskpanga intressimäära otsusel - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Valuutaturg: Fookus Euroopa keskpanga intressimäära otsusel

Risto Sverdlik

04.04.2011 13:09

Alanud nädalal saab näha, kas Euroopa keskkpanga liikmete ühemeelsed vihjed intresimäärade tõstmise näol ka realiseeruvad. Turuosalised on igatahes hinnanud 100% tõenäosusega, et keskpank tõstab intressimäärasid vähemalt 25 baaspunkti võrra.

USA dollar

Dollar oli möödunud nädalal jätkuvalt müügisurve all ning lõpetas nädalal madalamal kõikide peamiste valuutade suhtes, v.a Jaapani jeeni, mis on pärast G7 poolset sekkumist tublisti nõrgenenud. USA dollar langes enim toorainebloki valuutade – Austraalia, Uus-Meremaa ja Kanada dollari – vastu. AUDUSD tegi terve nädala uusi ajaloolisi tippe, jõudes reedel 1,0420 tasemeni; USDCAD kaupleb uue nädala alguses aga enam kui kolme aasta põhjades 0,9625 juures; ja NZDUSD on märtsi keskel tehtud kuue kuu põhjadest taastunud ligi 8%.

Siiani on dollari üheks peamiseks languse põhjuseks olnud erinevus Föderaalreservi ja teiste peamiste keskpankade – eelkõige Euroopa ja Inglismaa keskpanga – intressimäärade tõstmise ootustes. G10 riikidest on dollari intressimäär tagant poolt kolmas, mistõttu on USA dollari atraktiivsus teiste kõrgemate tulususega valuutade kõrval sattunud löögi alla ning kuigi viimastel nädalatel on Föderaalreservi liikmete retoorika ülilõdva monetaarpoliitika rakendamise osas pisut muutunud, ei ole see dollarile suutnud tuge pakkuda. Lisaks ei suutnud ka reedel avaldatud positiivne töötururaport (ja eelnevalt avaldatud paranenud makronäitajad) dollari müügisurvet vähendada.

Alanud nädalal on peamise tähelepanu all Föderaalreservi viimase kohtumise protokollide avaldamine, mis võib dollari-paarides tekitada suuremat volatiilsust, kuigi turuosalised on muutust keskpanga liikmete retoorikas juba kindlasti ka arvesse võtmas. Viimasele intressimäära otsusele järgnenud kommentaarides avaldati võimaliku inflatsioonisurve tõusmise üle kerget muret ning toodi välja, et USA majanduse taastumine on tugevnenud. Ühtlasi on turuosaliste ootused Fedi intressimäärade tõstmise osas tõusnud kõrgeimale tasemele alates 2010. aasta juunist.

Fedi protokollide kõrval on selle nädala makrokalender suhteliselt hõre: olulisematest näitajatest avaldatakse veel ISM teenustesektori indeks ja traditsioonilised töötuabiraha taotluste numbrid. Lisaks peavad kõne ka mitmed Fedi liikmed, teiste hulgas esmaspäeva õhtul ka Fedi juht Ben Bernanke.

NYBOT US Dollar Index

Euro

Euroopas saab alanud nädalal olema peamiseks sündmuseks Euroopa keskpanga intressimäära otsus, mille suhtes ollakse finantsturgudel vägagi üksmeelsed: ECB tõstab kõikide eelduste kohaselt intressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra 1,25% peale. ECB liikmed on viimaste nädalate jooksul väga selgelt vihjanud eesolevale kohtumisele planeeritud intressimäärade kergitamise toimumisele, mis on eurole pakkunud väga korraliku tuge.

Euro on alates jaanuarist olnud väga konkreetses tõusutrendis ja intressimäärade tõstmise ootusi ei ole arvestatavalt suutnud varjutada eurotsooni süvenenud võlakriis. Nimelt on viimastel nädalatel korduvalt langetatud nii Portugali, Iirimaa kui ka Kreeka reitinguid. Lisaks on langetaud ka Hispaania ja Portugali pankade reitinguid. Portugali valitsus lagunes laiali, kui parlamendis ei suudetud vastu võtta kärpeprogrammi. Euroala perifeeriariikide võlakirjade tulususte erinevus, võrrelduna Saksamaa võlakirjade tulususega, on järjest laienenud. Ja Iirimaa pankade stressitesti tulemused näitasid, et pankadel on lisakapitali vaja €24 miljardi ulatuses.

Fundamentaalpildi halvenemise valguses on euro tugevus olnud pisut üllatav: euro kaupleb USA dollari suhtes $1,4200 taseme ümber alates märtsikuu keskpaigast, kuid ei ole siiani veel jõudnud novembris tehtud 10 kuu tippu $1,4280 tasemeni. Euro on tugevust näidanud ka naelsterlingi ja Jaapani jeeni vastu, kuid toorainebloki valuutade suhtes on olnud pigem languses.

Selle nädala makronäitajatest avaldatakse esmaspäeval eurotsooni tootjahinnaindeksid; teisipäeval ilmuvad Saksamaa ja eurotsooni PMI teenustesektori indeksid ja eurotsooni jaemüügi tulemused; kolmapäeval tulevad eurotsooni SKT IV kvartali näidud ja Saksamaa tehaste tellimused; neljapäeva peale jääb ECB intressimäära otsus; ja reedel pole ühtegi olulist makronäitajat.

EURUSD

Naelsterling

Naelsterling lõpetas eelmise nädala kõrgemal, olles üleeelmisel nädalal sattunud tugevama surve alla, tingituna Inglismaa keskpanga viimase kohtumise protokollide ja rahandusministri eelarve kava avaldamisest, milledest selgus, et BoE liikmete hulgas ei ole hoiakud otsustaval määral muutunud ja ühtlasi langetati käesoleva aasta majanduskasvu prognoosi. Sarnaselt ECBle on turuosaliste ootused olnud kõrgendatud ka BoE monetaarpoliitika normaliseerimise osas, kuid Suurbritannia majanduslik olukord on nendele ootustele pisut pidurit tõmmanud. Alanud nädalal toimubki BoE intressimäära otsus, kuid ilmselt otsustatakse praegusel kohtumisel jätkata praegusel monetaarpoliitilisel kursil.

Credit Suisse üleöö indeks-swappide alusel on sel nädalal intressimäärade tõstmise tõenäosuseks kõigest 6%, kuid järgmise 12 kuu vältel oodatakse intressimäärade tõstmise 75 baaspunkti võrra. BoE-le valmistab peavalu inflatsioonisurve ja tarbijahinnaindeks peaks lähikuudel tõusma 5% peale.

Suurbritannia makronäitajatest avaldatakse esmaspäeval PMI ehitussektori indeks; teisipäeval ilmuv PMI teenustesektori indeks; kolmapäeval avaldatakse NIESR märtsikuu SKT hinnang; neljapäeval BoE intressimäära ja stiimulprogrammi otsus; ja reedel tootjahinnaindeksid.

GBPUSD

Alanud nädala olulisemad sündmused:

Risto Sverdlik




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon