Kuigi uus nädal algas turgudel negatiivse meeleoluga, siis USA sessiooni alguseks on riskisoov taastunud ja USA indeksite futuurid on hetkel kauplemas keskmiselt 0,35% plusspoolel. See omakorda avaldab survet USA dollarile, mis on hetkel kauplemas madalamal kõikide peamiste valuutade suhtes.
Täna ei ole avaldamisel ühtegi olulist makronäitajat ei Euroopast ega USAst. Küll aga ilmusid Aasia sessioonil Jaapani aprillikuu masinatellimuste andmed, mis kahanesid eelmise kuu suhtes 3,3% ja aastasel baasil 0,2%; oodati vastavalt +1,7% ja +4,9%. Jeen oli varahommikul küll kerge surve all, kuid on päeva peale taastunud ja kaupleb hetkel USA dollari vastu avanemistaseme ¥80,35 juures.
Suurima languse on täna teinud Uus-Meremaa dollar, mis on surve alla sattunud suuresti tänu öösel Uus-Meremaa finantskeskust Christchurchi tabanud kahele maavärinatele. Õnneks ei ole tänaste maavärinate kahjude ulatus võrreldav kõigest paar kuud tagasi täpselt sama piirkonda tabanud maavärinate tagajärgedega, kuid Uus-Meremaa börs lõpetas tänase päeva 0,4% madalamal ja Uus-Meremaa dollar kaupleb hetkel ligi 1% miinuspoolel $0,8130 taseme juures. Tänased sündmused võivad omakorda mõjutada sealse keskpanga intressimäärade tõstmise plaane. Keskpanga juht ütles eelmisel nädalal, et nad tõstsid majanduskasvu prognoose ja ilmselt normaliseeritakse ka monetaarpoliitikat, kuid tänaste sündmuste valguses võib keskpank pigem jätkata majanduse stimuleerimist.
Kuigi euro on hetkel kauplemas USA dollari vastu 0,35% kõrgemal päeva tippude lähedal $1,4393 tasemel, on euroala võlakriisi ümber olukord endiselt pingeline. Portugali 10-aastase võlakirja tulusus kerkis uude tippu alates euro tulekust ja Kreeka, Iirimaa ja Portugali võla kindlustamise hinnad tegid samuti uued tipud. Pingeid on omalt poolt tekitamas ka Euroopa keskpanga juhi ja Saksamaa rahandusministri omavaheline vastuseis, kus Trichet on välistanud ECB poolse heakskiidu Kreeka võla restruktureerimise suhtes ja teiselt poolt nõuab Schauble, et võla restruktureerimine toimuks osaliselt erainvestorite arvelt.
Trichet pidas täna Londonis kõne, kus ta tõi välja, et erinevused euroala riikide majanduste vahel ei ole suuremad, kui seda on USA erinevate osariikide vahel, kuid Trichet lisas, et praegune kriis on näidanud ELi eelarvereeglite nõrkust ja need reeglid vajavad tugevat reformi. Inflatsiooni koha pealt ütles Trichet, et ECB ei tohi lasta toorainete hinnatõusust tingitud inflatsioonisurvel tekitada suuremaid tuleviku inflatsiooniootusi, millega võib kaasneda sekundaarne efekt palkade ja hindade tõusu näol.
Valuutapaarid kell 17.15:
Risto Sverdlik
Tweet