Tänase päeva olulisim sündmus valuutaturgudel on kahtlemata Šveitsi keskpanga väga agressiivne sekkumine Šveitsi frangi nõrgestamiseks. Nimelt teatas keskpank täna, et nad on seadnud frangi vahetuskursiks euro suhtes 1,20 ja plaanivad selle saavutamiseks osta „piiramatus koguses“ teisi valuutasid (eeldatavasti eurosid.) Päevasiseselt langes frank euro vastu ligi 10% ja kauplebki hetkel veidi kõrgemal 1,20 tasemest. Kõikide teiste peamiste valuutade vastu on frangi langus jäänud orienteeruvalt 9% juurde.
Šveitsi keskpanga (SNB) tegevus on samas varju jätnud mitmed teised olulised sündmused. Tänasel Aasia sessioonil toimus Austraalia keskpanga kohtumine, kus otsustati jätta intressimäärad ootuspäraselt üheksandat järjestikkust kuud muutmata 4,75% peale. Keskpank avaldas otsusega kaasnenud kommentaarides küll muret viimase aja finantsturgude volatiilsuse ja maailmamajanduse väljavaadete üle, kuid praegune monetaarpoliitiline suund on nende hinnangul sobilik. Austraalia dollar on USD vastu kauplemas hetkel 0,35% madalamal, jõudes täna dollari vastu ligi nädala madalaimale tasemele $1,0488 juures.
Euroopas on võlakriis samas endiselt süvenemas. Saksamaa kantsler Angela Merkel ja rahandusminister Schaeuble teatasid täna, et Kreeka ei saa sel kuul abipaketist järgmise osamakset, kui ei suudeta täita ettekirjutatud tingimusi. Soome on omalt poolt jätkuvalt nõudmas tagatist oma osaluse katmiseks. Närviline õhkkond pakkus tuge Saksamaa võlakirjadele, samas kui Kreeka 2-aastase võlakirja tulusus tõusis kõikide aegade rekordini 53,2% tasemeni.
Tänastest Euroopa makronäitajatest avaldati eurotsooni II kvartali esialgne SKT näit, mis tuli eelmise kvartaliga võrreldes vastavalt ootustele 0,2% ja aastases lõikes jäi oodatud 1,7 protsendile 10 baaspunktiga alla. Oluliselt kehvemad tulid aga Saksamaa juulikuu tehastetellimused, mis näitasid eelmise kuuga võrreldes 2,8% langust (oodati -1,5%) ja aastasel baasil oli kasv oodatud 9,8% asemel 8,7%. Kuigi SNB tänane samm viis euro päeval dollari vastu ligi 1,3% plusspoolele, on euro sattunud uuesti surve alla ja kaupleb hetkel kahe kuu põhjades allpool $1,40 taset.
Tänane praktiliselt ainus positiivne makronäitaja tuli USAst, kus avaldati augustikuu ISM teenustesektori indeks, mis tõusis eelmise kuu 52,7 pealt 53,3 punktini augustis, kuigi oodati langust 51,0 punktini. USA dollar on hetkeseisuga kauplemas kõrgemal kõikide peamiste valuutade suhtes; dollari indeks ise kaupleb avanemistaseme suhtes 1,03% kõrgemal.
Valuutapaarid kell 19.15:
Risto Sverdlik
Tweet