Euro on viimastel päevadel kergelt taastumas oma eelnevate nädalate tugevast langusest. Esmaspäeval tehtud seitsme kuu põhjadest $1,3500 tasemelt on euro praeguseks hetkeks tõusnud ligi 2% ja kaupleb 1,3765 juures. Euro on sel nädalal saanud tuge peamiselt lootustest, et Euroopa liidrid suudavad midagi välja mõelda, et võlakriisi levimist ohjes hoida ja et ka Kreeka maksejõuetuse vältimiseks leitakse lahendus (kuigi häid lahendusi siin ilmselgelt pole).
Saksamaa ja Prantsusmaa eilne kinnitus, et Kreeka jääb eurotsooni liikmeks ja Euroopa komisjoni presidendi Barroso avaldatud toetus eurovõlakirjade ideele, on pingeid Euroopas mõnevõrra leevendamas. Teisest küljest on Kreeka maksejõuetuse suur tõenäousus, Itaalia reitingu võimalik alandamine ja Euroopa pangandussektori nõrkus endiselt eurole survet avaldamas.
Täna satub ka Hispaania teravdatud tähelepanu alla, kui toimub võlakirja oksjon, millega Hispaania loodab koguda kuni neli miljardit eurot. Fitch alandas eile viie Hispaania regiooni reitingut, tuues välja fiskaalolukorra ägeda halvenemise. Itaalia selle nädala alguses toimunud võlakirja oksjon oli vägagi ebaõnnestunud, kui 5-aastaste võlakirjade eest peab valitsus maksma keskmiselt 5,6% ehk euroaja kõrgeim tase ja nõudlus Itaalia võla järele langes samuti märkimisväärselt.
Täna avaldati Šveitsi II kvartali tööstustoodangu andmed, mis näitasid eelmise kvartaliga võrreldes 3,6% kasvu (oodati +3,0%) ja aastane kasv tuli 2,3% (oodati +2,7%). Lisaks tegi täna oma intressimäära otsuse Šveitsi keskpank, mis jättis intressimäärad vastavalt ootustele 0% peale. Šveitsi frank on pärast eelmise nädala ülisuurt langust jäänud suhteliselt stabiilseks nii euro kui ka USA dollari vastu.
Valuutapaarid kell 11.45:
Risto Sverdlik
Tweet