Slovakkia parlament lükkas eilset EFSFi hääletust mitu korda edasi ja lõpuks otsustati päästefondi reformiplaani mitte vastu võtta. Eilne hääletus läheb samas kordamisele ja peaminister on reformi läbimise vahetuskaubana pakkunud enda tagasiastumist, seega miski pole veel läbi ja tõenäoliselt annab reformile lõpuks oma heakskiidu ka Slovakkia parlament. Euro eilne taastumine võttis uudise peale küll hoogu maha, kuid täna on euro liikunud otsesuunas üles ja kaupleb hetkel USA dollari vastu juba üle 1% kõrgemal $1,3780 tasemel.
Eilsetest sündmustest väärib esiletoomist ka USA Senati otsus võtta vastu nn valuutaseadus, millega „karistatakse“ Hiinat valuutakursi manipuleerimise eest. Seadus näeb ette Hiina importkaupadele tollitariifide kehtestamist, mis osade USA poliitikute arvates suurendab kodumaal töökohtade loomise protsessi. Seadus peab samas läbima veel Kongressi vabariiklaste kontrollitava esindajatekoja, kus on vastuseis rahvusvahelist kaubandust häiriva ja kaubandussõda soodustava seaduse suhtes tunduvalt suurem. Hiina vastas omalt poolt kiirelt, et need meetmed ei lahenda USA probleeme ja ainult süvendavad USA ja Hiina kaubandussuhteid ning globaalse majanduskasvu taastumist.
Eile teatas ka ELi, IMFi ja Euroopa Keskpanga ühiskomitee ehk „Troika“, et Kreeka on teinud eelarvepoliitika osas „olulist progressi“ ja seega väljastatakse võlakriisi keskpunktis olevale riigile abipaketi järgmine osamakse 8 miljardi euro ulatuses.
Tänastest makronäitajatest avaldati Aasia sessioonil Austraalia Westpac tarbijausalduse indeks, mis langes eelmise kuu 8,1% pealt 0,4% peale oktoobris. Augustikuu kodulaenude maht langes samas eelmise kuu 1,9% pealt 1,2%, kuigi näit ületas kergelt ootusi. Austraalia dollar on hetkel samuti ülitugevat rallit tegemas, kaubeldes USA dollari vastu 1,7% kõrgemal kolme nädala tippudes $1,0120 taseme juures.
Aasia sessioonil avaldati veel Jaapani masinate tellimused, mis ületasid ootusi tugevalt nii eelmise kuu kui ka aastataguse näidu suhtes. Jeen tõusis USD vastu täna kahe nädala kõrgeimale tasemele, kuid on praeguseks hetkeks taandunud ja kaupleb avanemistaseme suhtes marginaalselt kõrgemal.
Euroopa sessioonil avaldati lõunal Suurbritannia töötururaport, mille kohaselt langes töötuabiraha taotlejate arv eelmise kuu 19 100 pealt 17 500 peale septembris; Claimant töötusmäär jäi seejuures püsima 5,0% paele. Naelsterling on samuti täna hoo sisse saanud ja kaupleb enam kui kolme nädala tipus $1,5755 juures. Lõunal avaldati ka eurotsooni augustikuu tööstustoodangu andmed, mis näitasid oodatud 2,1% asemel koguni 5,3% kasvu ja ka eelmise kuu näit korrigeeriti üles 4,4% peale.
USA dollar on täna sattunud väga tugeva surve alla ja kaupleb hetkel pea kõikide peamiste valuutade vastu üle 1% madalamal. Dollar on Šveitsi frangi vastu langenud 1,2%, Kanada dollari vastu 1,2% ja Uus-Meremaa dollari vastu 1,7%.
Valuutapaarid kell 12.50:
Risto Sverdlik
Tweet