USA dollar on terve tänase Euroopa sessiooni olnud tugeva surve all, tingituna üldise riskisentimendi tõusust. Eilne Slovakkia parlamendi EFSF reformi mahahääletamine ei ole täna turgudele negatiivset mõju avaldamas, kuna tõenäoliselt võetakse seadus vastu parlamendi teisel hääletusel, mis võib toimuda juba homme. Täna ütles ka Saksamaa kantsler Angela Merkel, et ta on väga optimistlik selles suhtes, et Slovakkia kiidab lõpuks reformikava heaks.
Prantsusmaa eelarveminister Pecresse teatas täna, et juhul kui Prantsusmaa pankadel tekib likviidsusprobleem, ei toetuta EFSFile, vaid riik tagab ise vajalikud vahendid. Euro on täna teinud võimsa ralli, tõustes USA dollari vastu $1,3815 tasemeni ehk ligi nelja nädala tippudesse.
Täna on arvamust avaldanud ka Inglismaa Keskpanga liige Spencer Dale, kelle sõnul on Suurbritannia majanduse kehvad ajad tingitud välistest teguritest ja et BoE laiendas stiimulprogrammi mahtu tänu kolmanda kvartali madalale kasvule. Lisaks on Dale’i sõnul oodata madalat kasvu ka neljandas kvartalis. Samuti tõi Dale välja, et septembrikuu inflatsiooninäit võib vabalt tõusta aastasel baasil üle 5% piiri. BoE endine liige Andrew Sentance aga kritiseeris omalt poolt keskpanga tegevust, tuues välja, et stiimulprogrammi laiendamine on viga ning et see lisab just inflatsioonilist survet, kuid ei toeta majanduskasvu. GBPUSD on tänasest tippudest küll taandunud, kuid kaupleb sellegi poolest avanemistasemest üle 1% kõrgemal.
Tänasel USA sessioonil on üheks peamiseks kalendripõhiseks sündmuseks Föderaalreservi eelmise kohtumise protokollide avaldamine. Teatavasti tegi Fed eelmisel kohtumisel teatavaks Operation Twist’i, millega tahetakse alandada pikemaajaliste võlakirjade intressimäärasid. Riskisentiment võib täna veelgi tuge saada, kui protokollidest selgub, et keskpank on vajadusel valmis meetmeid veelgi laiendama.
Valuutapaarid kell 16.20:
Risto Sverdlik
Tweet