Turud on jätkuvalt peamiselt Euroopast tulevate uudiste meelevallas. Alates eilsest õhtust on turusentiment olnud surve all, tingituna suures osas teadetest, mille kohaselt on Prantsusmaa ja Saksamaa jätkuvalt eriarvamusel küsimuses, mis rolli peaks võlakriisi lahendamisel mängima Euroopa Keskpank. Prantsusmaa soov on teha EFSFist „pank“, läbi mille saab päästefond võimendada praeguseid vahendeid kuni 2 triljoni euroni. Saksamaa on samas EFSFi võimendamise vastu. Täna uudistes leviva Euroopa tippkohtumise kava kohaselt loodavad rahandusministrid jõuda lõplikke päästefondi mehhanismide detailideni ja kokkulepeteni novembrikuu lõpuks.
Valuutaturgudel on volatiilsus olnud tänasel kauplemispäeval äärmiselt kõrge. Kui Aasia sessioonil olid kõik „riskivarad“ surve all, siis Euroopa sessioonil sai turusentiment korraliku tõuke kui uudistes levisid kuuldused, et EFSF võib saada õiguse osta riikide võlakirjasid. Vastukaaluks on aga Saksamaa ametnikelt tulnud teated, et EFSFile õiguste andmisele peavad eelnema vastavad debatid. Lisaks ütles rahandusminister Schaeuble, et EFSFi „võimendamist“ ei luba ELi raamlepingud.
Päeva peale on kuulujuttudest tingitud optimism turgudelt taandumas ja euro on oma päevasest tipust $1,3840 tasemelt langenud tagasi miinuspoolele, kaubeldes hetkel üle 100 punkti madalamal. Vahepeal ilmus ka veel uudis, et „Troika“ väljastab Kreekale abipaketi järgmise osamakse kaheksa miljardi euro ulatuses, hoolimata tõsiasjast, et Kreeka pole suutnud kinni pidada eelarvedefitsiidi vähendamise plaanidest ja et senised reformid on osutunud jätkusuutmatuks. Täna avaldati Kreeka finantsnäitajad, mis tulid oodatust veelgi hullemad.
Kogu tänase tsirkuse juures avaldati ka mõned olulised makronäitajad. Saksamaa septembrikuu tootjahinnaindeksid jäid aastasel baasil püsima 5,5% peale. Šveitsi kaubandusbilansi ülejääk tõusis eelmise kuu 760 miljoni CHF pealt 1,85 miljardi CHF peale. Šveitsi frank on täna näitamas korralikku tugevust, rallides nii euro kui USD vastu üle 1%. Suurbritannia septembrikuu jaemüük kasvas oodatud 0,6% asemel 0,4% ja eelmise kuu langus korrigeeriti -0,1% pealt -1,0% peale. Eelmise kuuga võrreldes oli jaemüügi kasv aga oodatust parem. Naelsterling on euroga täna suuremalt jaolt samas rütmis liikunud ja kaupleb hetkel 0,15% miinuspoolel $1,5745 tasemel.
Valuutapaarid kell 16.40:
Risto Sverdlik
Tweet