Uus nädal on alanud positiivse meeleoluga, kuigi nädalavahetusel aset leidnud järjekordsel Euroopa tippkohtumisel ei jõutud ühegi konkreetse kokkuleppeni. Teisest küljest oli see teada juba eelmise nädala keskpaigas ja uue kokkuleppe tähtajana on välja käidud alanud nädala kolmapäev. Euroopa pangad on hetkeseisuga andnud nõusoleku kanda Kreeka võlast maha kuni 40%, mis on ligi kaks korda kõrgem kui juulis kokku lepitud 21%. Nädalavahetusel on lendu läinud aga numbrid, mille kohaselt soovivad poliitikud pankadelt kuni 50% suurust Kreeka võla mahakirjutamist. Nädalavahetusel räägiti uudistes ka seda, et hinnanguliselt võib Euroopa pankade rekapitaliseerimiseks vaja minna 108 miljardit eurot.
Aasia sessioonil oli turumeeleolu vägagi optimistlik ja kõik riskantsemad varaklassid said kenasti tuge. Hongkongi börs lõpetas 4,3% kõrgemal, Jaapani Nikkei sulgus 1,9% kõrgemal. Aasia turgude optimism on kandunud ka Euroopasse, kus indeksid kauplevad hetkel 0,4-1,0% plusspoolel ja USA futuurid viitavad hetkel samuti plusspoolel.
Makronäitajatest avaldati öösel Austraalia III kvartali tootjahinnaindeks, mis näitas aastasel baasil 2,7% kasvu, langedes eelmise kuu 3,4% pealt. Austraalia dollar jõudis vastu hommikut uude kuue nädala tippu $1,0422 taseme juurde, kuid on praeguseks hetkeks tippudest veidi taandunud.
Euroopa sessioonil ilmusid Saksamaa ja eurotsooni oktoobrikuu PMI indeksid. Pettumuse valmistas Saksamaa tööstusindeks, mis langes eelmise kuu 50,3 pealt 48,9 punktini – 50 punkti tase on teatavasti piir, mis eraldab tinglikult majanduse langusfaasi tõusufaasist. Teenustesektori indeks tõusis seevastu 49,7 pealt 52,1 punktini. Eurotsooni indeksid tulid kõik alla ootuste ja langesid ka eelmise kuu näitude suhtes. Euro rallis hommikul USA dollari vastu ligi viie nädala tippu $1,3953 tasemeni, kuid on sattunud pärast PMI indeksite avaldamist surve alla ja kaupleb hetkel avanemistaseme suhtes juba 0,15% miinuspoolel $1,3870 juures. Täna on avaldamisel veel eurotsooni augustikuu uute tehasetellimuste näidud ja USA sessioonil Chicago Fedi aktiivsusindeks.
Valuutapaarid kell 11.20:
Risto Sverdlik
Tweet