Euroopa liidrite poolt täna öösel vastu võetud kokkulepped võlakriisi ohjeldamisel on turgudesse süstinud suures koguses optimismi. Mured kriisi võimaliku levimise suhtes teistesse probleemsetesse riikidesse on hetkel taandunud, millest tulenevalt on tänased aktsiaturud tegemas korralikku rallit. Euroopa indeksid kauplevad hetkeseisuga kuni 6,5% kõrgemal ja USA turud avanesid samuti tugevalt plusspoolel.
Tippkohtumisel lepiti kokku järgmistes punktides: erasektor kannab maha 50% Kreeka võla nominaalsest väärtusest ja Kreeka võlatase proovitakse seeläbi saada 2020. aastaks 120% peale SKTst. Lisaks väljastatakse Kreekale järgmise aasta alguses uus 130 miljardi euro suurune abipakett. Teise punktina otsustati võimendada EFSFi maht ligi ühe triljoni euroni, mida kasutatakse probleemsete riikide võlakirjade kindlustamiseks. Kolmandaks peavad Euroopa pangad tõstma omakapitalimäära järgmise aasta juuniks 9% peale. Euroopa Keskpank jääb EFSFi võimendamisest esialgu vähemalt kõrvale, kuid loodetakse, et keskpank jätkab võlakirjade ostmist.
Täna on võimsa ralli teinud kõik „riskantsemad“ valuutad ja USA dollar on ühtlasi suurimaks kukkujaks. Rallit on vedamas Austraalia dollar, mis on USD vastu täna tõusnud juba 2,7% ja kaupleb $1,0675 tasemel. Üle 2% on tõusnud ka Uus-Meremaa dollar. Uue seitsme nädala tipu on USD vastu teinud Šveitsi frank, mis kaupleb avanemistaseme suhtes 1,75% kõrgemal. Jaapani jeen on samuti dollari vastu tuge saanud, jõudes juba uude rekordilisse tippu ¥75,68 tasemel. Euro tegi dollari vastu täna enam kui seitsme nädala tipu $1,4145 juures ja kaupleb hetkel üle 1,5% kõrgemal.
Makronäitajatest avaldati täna eurotsooni oktoobrikuu ärikliima indeks, mis langes eelmise kuu -0,06 pealt -0,18 punktini, tulles veidi parem oodatud -0,2 punktist. USA SKT tulemused on jäänud täielikult Euroopa arengute varju, kuigi tugev näit on kindlasti omalt poolt tänasele riskirallile kaasa aidanud: USA majandus kasvas aastasel baasil III kvartalis 2,5%, tõustes eelmise kvartali 1,3% pealt. Tänane näit vastas ka turuosaliste ootustele. Eratarbimine kasvas samal perioodil 2,4%, paranedes samuti võrrelduna eelmise kvartali +0,7% näiduga.
Valuutapaarid kell 17.00:
Risto Sverdlik
Tweet