Täna lõppeval G20 kohtumisel ei suudetud järjekordselt midagi konkreetset välja pakkuda ega ühtegi otsest plaani tutvustada, mis peaks tagama Euroopa võlakriisi laienemise Kreekast teistesse probleemsetesse riikidesse, eesotsas Itaalia ja Hispaaniaga. Saksamaa kantsler Angela Merkeli sõnul ei ole veel konkreetset kokkulepet, kuidas suurendada IMFi vahendeid, kuid üldises plaanis suudeti IMFi ja EFSFi vahel jõuda üksmeelele, et suunata valuutafondi varad EFSFi. G20 tänases ametlikus pressiteates toodi väga üldsõnaliselt välja, et nad tervitavad eelmisel nädalal Euroopa liidrite poolt paika pandud plaane võlakriisiga toimetulemiseks.
Kreeka parlamendis leiab täna aset peaminister Papandreou usaldushääletus, mille lõpptulemus ei olegi väga määrav, sest praegune valitsus laguneb tõenäoliselt varem või hiljem nagunii koost. Papandreou ise käis välja variandi, et ta on nõus tagasi astuma, juhul kui usaldushääletus saab olema edukas.
Olulisemad sündmused leidsid aset hoopis Itaalias, kus 10-aastase võlakirja tulusus tegi täna uue euroaja tipu 6,404% juures, hoolimata sellest, et Euroopa Keskpank on terve nädala jooksul Itaalia võlga kokku ostnud. Erinevus Itaalia ja Saksamaa võlakirjade tulususte vahel on samuti täna laienenud 4,57% peale. Itaalia valitsus lubab turgude rahustamiseks IMFil jälgida reformide täideviimist. Lisaks oli IMF pakkunud Itaaliale laenu 44 miljardi euro ulatuses, kuid see pakkumine lükati tagasi.
Euro oli päeval enne USA turgude avanemist suhteliselt stabiilne ja kauples kolme päeva kõrgeimal tasemel $1,3870 juures. Kuid tulemusteta lõppenud G20 kohtumine viis turud omakorda surve alla ja euro langes 1,3712 tasemeni ja kaupleb hetkel avanemistasemest poole protsendi võrra madalamal $1,3755 juures. Euroopa makronäitajatest avaldati täna Itaalia, Prantsusmaa, Saksamaa ja terve eurotsooni PMI teenustesektori indeksid, mis tulid kõik allpool ootusi. Eurotsooni septembrikuu tootjahinnaindeks jäi aastasel baasil püsima 5,8% peale.
TÄna avaldati Kanada ja USA töötururaportid. Kanada raport valmistas päris suure pettumuse ja viis ühtlasi Kanada dollari tugeva surve alla. Kuigi Kanadas oodati 15 000 töökoha lisandumist, näitasid tänased andmed, et selle asemel hoopis kadus majandusest 54 000 töökohta ja langus tulenes täistööajaga töökohtade arvelt. Töötusmäär tõusis seevastu 20 baaspunkti võrra 7,3% peale.
USA töötururaport ei olnud samuti kiita. Väljaspool põllumajandussektorit lisandus septembris oodatud 95 000 asemel 80 000 uut töökohta, kuid eelmise kuu näit korrigeeriti üles 158 000 peale. Töötusmäär langes seejuures 0,1 protsendipunkti võrra 9,0% peale. USA dollar on täna tõusnud kõikide peamiste valuutade vastu, tugevnedes kõige rohkem Šveitsi frangi ja Kanada dollari suhtes (1,2%). USD on arvestatava tõusu teinud ka Austraalia dollari vastu (0,6%).
Valuutapaarid kell 18.10:
Risto Sverdlik
Tweet