Vahelduseks on finantsturgude tähelepanu pöördumas USA peale, kus kongressi „superkomitee“ ei ole suutnud möödunud kolme kuu jooksul jõuda kokkuleppele USA kasvava võlakoorma piiramise küsimuses. Demokraatide ja vabariiklaste peamiseks vaidlusteemaks on maksusüsteemi reformimine ja kulude vähendamine, millega loodeti kokku hoida 1,2 triljonit dollarit järgmise 10 aasta jooksul (samas ainuüksi lõppeva aasta eelarve puudujääk küündib prognooside kohaselt 1,65 triljoni dollarini). Reutersi artikli kohaselt ei pöörduta teema juurde tagasi tõenäoliselt enne 2013. aastat, kuna järgmisel aastal on nii presidendi kui ka kongressi valimised.
Euroopa võlakriisi olukord on samas jätkuvalt terav ja ka selles küsimuses ei tundu nii pea ühtegi mõistlikku lahendust tulevat. Euroopa Keskpank on järjest enam saamas survet trükimasinate käivitamiseks, et osta otse probleemsete riikide võlakirjasid, kuid keskpank ise on vähemalt hetkel veel kainet meelt säilitamas ja survele mitte järele andmas. Lisaks on sakslased osutamas väga tugevat vastuseisu keskpanga suuremale kaasamisele võlakriisi ohjeldamisel. Riskantsemad valuutad on vastu hommikut sattunud surve alla: euro kaupleb USD vastu avanemistaseme suhtes 0,45% miinuspoolel, samas kui Austraalia dollar kaupleb ligi kuue nädala põhjades $0,9925 juures.
Hispaanias toimusid nädalavahetusel valimised, millega saadeti siiani valitsenud sotsialistid võimult ja asemele valiti parempoolsemate vaadetega Rahvapartei, kellelt loodetakse põhjalike reformide läbiviimist, et päästa Hispaania võlakriisi keerisesse sattumisest. Hispaania võlakirjade tulused pole täna hommikul suuremat reaktsiooni valimistulemustele veel näidanud ja 10-aastase võlakirja tulusus püsib hetkel 6,3% juures.
Lisaks majanduslikele probleemidele on uut hoogu saamas ka geopoliitilised pinged Lähis-Idas ja konkreetsemalt Egiptuses, Süürias ja Jeemenis. Egiptuses toimunud rahutustes on meedia andmetel surma saanud paar inimest ja haavata tuhandeid. Damaskuses sattus raketirünnaku alla valitseva partei hoone. Jeemenis on aga 400 sõjaväelast eiramas sõjaväe käske, tõotades mitte rünnata valitsusevastaseid protestijaid.
Tänane makrokalender on Euroopa sessioonil äärmiselt hõre (ainsa näitajana avaldatakse kell 11 eurotsooni jooksevkonto). USA sessioonil ilmuvad Chicago Fedi aktiivsusindeks ja olemasolevate kodude müüginäidud. Lisaks peab kell 21.30 kõne Fedi liige Lockhart. USA dollar on kõikide probleemide taustal täitmas oma safe-haven staatust ja on hetkeseisuga tugevnemas kõikide peamiste valuutade suhtes, v.a Jaapani jeeni, mis kaupleb dollari vastu marginaalselt kõrgemal ¥76,81 taseme juures.
Valuutapaarid kell 10.20:
Risto Sverdlik
Tweet