Tänane päev on möödunud suuremate liikumisteta, kuigi päeva jooksul on toimunud nii mõnigi põnevam sündmus ja areng. Alustades negatiivsete uudistega, siis Hispaania tänase lühiajaliste võlakirjade oksjoni võib lugeda täielikult läbikukkunuks: 3-kuuliste võlakirjade tulusus tõusis eelmise kuu oksjoni 2,3% pealt 5,1% juurde tänasel oksjonil. 6-kuuliste võlakirjade tulusus tõusis 3,3% pealt 5,2% peale. Tänased intressimäärad meelitasid Kokku müüdi võlakirju ligi 3 miljardi euro eest. Hispaania 10-aastase võlakirja tulusus on täna kergelt tõusnud, olles hetkel endiselt vägagi ohtlikul tasemel 6,56% juures.
Kui nii mõnigi Euroopa riigi juht loodab, eesotsas Suurbritannia peaministri David Cameroniga, et Euroopa Keskpank tuleb võlakriisis kontinendile appi oma trükipressiga, siis Saksamaalt on täna tulnud jätkuvad kinnitused, et keskpangalt pole mõtet (vähemalt hetkel veel) abi loota. Angela Merkeli partei finantsküsimuste eestkõneleja ütles, et Saksamaal pole ühtegi „bazookat“ varrukast võtta ja jäädakse praeguste plaanide ehk eelarvekärbete ja kokkuhoiumeetme juurde, mille hulka kuuluvad ka pankade rekapitaliseerimine ja Kreeka võla mahakirjutamine. Pikemas perspektiivis tahetakse muuta ELi alusleppeid, et suurendada Brüsseli kontrolli riikide eelarvepoliitika üle. Seda seisukohta kinnitas omalt poolt täna ka Angela Merkel ise.
Kreeka olukorrast nii palju, et riigi uus peaminister Lucas Papademos ütles täna pärast eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeriga kohtumist, et kui Kreeka abirahapaketi järgmist osamakset ei saa, lõppeb riigil raha üheksa päevaga otsa, mis tähendab, et ei suudeta maksta ka 2,3 miljardi euro ulatuses aeguvaid võlakirjasid.
Makronäitajatest avaldati täna Suurbritannia fiskaalraport, mille kohaselt oli riigi eelarveülejääk oktoobris 600 miljonit naelsterlingit, samas kui avaliku sektori võlatase kasvas 3,4 miljardi GBP võrra. Naelsterling langes täna uude kuue nädala põhja $1,5585 tasemeni.
USAs oli tähelepanu all III kvartali parandatud SKT tulemuste avaldamine, mille aastapõhine näit tuli oodatud 2,5% asemel 2,0%. Eratarbimine kasvas samal perioodil 2,3%, jäädes oodatule 10 baaspunkti võrra alla. Kui turusentiment oli terve Euroopa sessiooni vaikselt paranenud, siis STK tulemuste peale sattusid kõik „riskivaluutad“ korraliku müügisurve alla. USA dollar kaupleb hetkeseisuga erisuunaliselt, olles Jaapani jeeni, naelsterlingi ja Uus-Meremaa dollari vastu marginaalselt tugevnenud, kuid ülejäänud valuutade suhtes kaupleb madalamal.
Valuutapaarid kell 17.05:
Risto Sverdlik
Tweet