Nii aktsiaturud kui ka valuutaturud on alates kolmapäevast, kui keskpangad otsustasid koordineeritult pakkuda finantssektorile odavamalt dollarilaene, kaubelnud suhteliselt külgsuunaliselt. Ühest küljest peaks odavama raha pealevool toetama aktsiaturge, kuid teisest küljest saadab see turgudele signaali, et keskpankade hinnangul on maailma majanduse väljavaated niivõrd kehvas seisus, millest tulenevalt on vaja vastav samm astuda.
Täna on samas oluline päev USA makrokalendris, kui kell 15.30 avaldatakse novembrikuu töötururaport, millest tulenevalt on madalam aktiivsus raporti avaldamise eel tavapärane. Ootuste kohaselt lisandus novembris väljaspool põllumajandust 120 000 uut töökohta ja töötusmäär peaks seejuures jääma püsima 9,0% peale. Võttes arvesse kolmapäevast oodatust tugevamat ADP töötururaportit, võib juhtuda, et tänane tegelik näit võib tulla isegi oodatust parem.
Euroopa sessioonil avaldati hommikul Šveitsi oktoobrikuu jaemüügi tulemused, mis näitasid aastasel baasil 0,2% langust, olles langenud eelmisel kuul 1,4%. Suurbritannias ilmusid hommikul PMI ehitussektori indeks, mis ületas küll kergelt ootusi, kuid langes siiski eelmise kuu 53,9 punkti pealt 52,3 peale. Nii Šveitsi frank kui ka naelsterling kauplevad hetkel USA dollari suhtes avanemistaseme juures. Euroopa näitajatest avaldatakse veel päeval eurotsooni tootjahinnaindeksid, mis peaksid ootuste kohaselt langema 20 baaspunkti võrra 5,6% peale (Y/Y).
Euroopa võlakriisi teemal on täna tähelepanu all UK peaministri David Cameroni ja Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy kohtumine ja Saksamaa kantsleri Angela Merkeli parlamendi ees peetav kõne. Nii Sarkozy kui ka Merkel on intensiivselt nõudmas Euroopa Liidu raamlepingute muutmist, eesmärgiga kontsentreerida riikide fiskaalpoliitilised otsused Brüsseli pädevusse. Vastava sisulise kõne pidas Sarkozy eile.
Merkeli tänasest kõnest kostuvad samad seisukohad, mida ta on juba eelnevalt korduvalt rõhutanud: tänase kriisi näol on tegemist riikide võlakriisiga, kuid lisaks ka usalduskriisiga. Merkel rõhutas Euroopa Keskpanga sõltumatuse säilitamise vajalikkust ja lisas ka, et need, kes ei mõista, et ühiseid võlakirju ei saa kasutada hädameetmena, ei mõista kriisi olemust. Merkel tõi ka välja, et Saksamaa põhiseadus ei luba eelarvepoliitika loomise protsessi Euroopa institutsioonile. Euro püsimajäämise suhtes oli Merkel samas optimistlik, öeldes, et euro on tõestanud oma väärtust ja et ühisraha on stabiilne. Peamise punktina tõi kantsler välja, et praegu mitte ainult ei räägita fiskaalliidu loomisest, vaid reaalselt alustatakse protsessi elluviimist.
Valuutapaarid kell 12.10:
Risto Sverdlik
Tweet