Reede lõppes USA dollari jaoks vägagi positiivselt toonil, kui hetkel sisuliselt ainsana safe-haven staatust omav valuuta tugevnes oma kõikide peamiste konkurentide vastu. Dollar sai tuge reedel avaldatud suhteliselt korralikest tööturunäitajatest, mille kohaselt lisandus novembris 120 000 uut töökohta ja töötusmäär langes seejuures 40 baaspunkti võrra 8,6% peale.
Alanud nädalal on peamise tähelepanu all Euroopa liidrite tippkohtumine, kust oodatakse konkreetseid samme võlakriisi ohjamiseks. Turuosalised on hetkel niigi meelestatud negatiivselt eurotsooni probleemide suhtes ja võimetus tulla selle nädala tippkohtumisel lagedale tegevuskavaga lisab kõikide eelduste kohaselt teadmatust ja negatiivset sentimenti veelgi. Siiani pole suudetud reaalselt probleemide põhjustega tegeleda, vaid on üritatud siluda ainult tagajärgi.
Selle nädala kohtumine omab väga kriitilist tähtsust. Sisuliselt on eurotsoon hetkel teelahkmes, kus tuleb valida kahe suuna vahel: suuremat sorti võlgade vähendamine või nn eurotsooniülese fiskaalföderalismi kehtestamine. Tõenäoliselt liigutakse viimase idee suunas, mida on viimastel nädalatel propageerinud ja mille vajalikkust on rõhutanud mitmed poliitikud, eesotsas Angela Merkeli ja Nicolas Sarkozyga. See ei tähistaks küll kohest kriisi lõppu, küll aga oleks see esimene olukorda stabiliseeriv samm võlakriisi lahendamise suunal.
Tänastest sündmustest väärib tähelepanu Merkeli ja Sarkozy kohtumine, kus räägitav aitab ilmselt näidata suunda nädala lõpu tippkohtumise sisule ja sellele, kas on lootust, et reaalselt ka mingisugusele kokkuleppele jõutakse.
Ka makrokalendris on mõned olulised sündmused. Aasia sessioonil avaldati Austraalia AiG PMI teenustesektori indeks, mis langes eelmise kuu 48,8 pealt 47,7 punktini novembris. TD Securities inflatsiooninäit langes poole protsendipunkti võrra 2,1% peale (Y/Y). Hommikul ilmuvad ka Saksamaa, eurotsooni ja Suurbritannia lõplikud PMI teenustesektori indeksid. Lisaks avaldatakse eurotsooni oktoobrikuu jaemüügi tulemused. USA sessioonil ilmuvad oktoobrikuu tehastetellimuste näidud ja ISM teenustesektori indeks.
Uus nädal on valuutaturgudel alanud suhteliselt vaikselt, kuid soodsalt riskivaluutadele, mis on USA dollari suhtes näitamas tugevnemist. Euro ja Kanada dollar kaupleb hetkel ligi 0,3% ning Austraalia dollar ja naelsterling kaupleb ligi 0,23% kõrgemal. Jaapani jeen ja Šveitsi frank kauplevad avanemistasemete lähedal. Riskisentimenti on osaliselt toetamas ka Itaalia uue peaministri Mario Monti nädalavahetusel esitatud plaan riigi võlataseme vähendamiseks.
Valuutapaarid kell 9.25:
Risto Sverdlik
Tweet