Tulenevalt turuosaliste arusaamisest, et reedel lõppenud Euroopa tippkohtumine ei olnud nii konstruktiivne kui loodeti ja võlakriisi lahenduste välja töötamine ning rakendamine võtab arvatust tunduvalt kauem aega. Euroopa aktsiaturud lõpetasid taandunud riskisentimendi tingimustes 1,8-3,35% miinuspoolel ja USA indeksid lõpetasid 1,3-1,5% punases. Valuutaturgudel oli euro suurima surve all, langedes naelsterlingi vastu 10 kuu põhjadesse ja USA dollari vastu enam kui kahe kuu madalaima taseme $1,3160 juurde.
Eile kaitses Suurbritannia peaminister David Cameron parlamendi ees oma otsust hääletada Euroopa Liidu aluslepingute muutmise vastu, millega saaks Brüssel suurema otsustusõiguse liikmesriikide eelarvete üle. Cameroni sõnul ei vastanud kokkuleppe sisu Suurbritannia huvidele. Peaminister lisas, et ta on rõõmus, et Suurbritannia ei ole eurotsooni liige ja ei kavatse kunagi ka eurot kasutusele võtta ega loobuda rahvuslikust suveräänsusest nagu ülejäänud ELi riigid on seda praegu tegemas.
Aasia sessioonil näitasid riskivarad kergeid taastumise märke, kuid enne Euroopa turgude avanemist on riskisentiment sattunud taaskord tugeva müügisurve alla. Euroopa võlakriisi arengute kõrval on turgudele täna mõju avaldamas ka mõned olulised kalendripõhised sündmused.
Euroopa sessioonil avaldatakse Suurbritannia novembrikuu tarbijahinnaindeks (kell 11.30), mis peaks ootuste kohaselt langema aastasel baasil 20 baaspunkti võrra 4,8% peale. Keskpäeval avaldatakse Saksamaa ja eurotsooni ZEW majandussentimendi indeksid, mis peaksid ootuste kohaselt langema eelmise kuu näitude suhtes.
USA sessioonil ilmuvad kell 15.30 novembrikuu jaemüügi näidud ja kell 21.15 teeb Föderaalreserv teatavaks oma selle kuu intressimäära otsuse, mis jääb kõikide eelduste kohaselt püsima rekordmadala taseme 0-0,25% juurde. USA dollar on hetkel kauplemas kõikide peamiste valuutade suhtes avanemistasemete juures.
Valuutapaarid kell 9.40:
Risto Sverdlik
Tweet