Pühadejärgsed päevad on turgudel olnud võrdlemisi vaiksed, kuid likviidsuse puudumine andis endast esmakordselt tunda eile, kui euro sattus väga tugeva surve alla, kukkudes täna USA dollari vastu uude 11 kuu põhja $1,2865 tasemeni ja on kõigest mõne punkti kaugusel jaanuaris tehtud põhjadest. Uued selle aasta põhjad tegi euro ka naelsterlingi ja Kanada dollari vastu. See eest langes euro mitmekümne aasta põhja Austraalia dollari suhtes ja Jaapani jeeni vastu tegi euro uue 10 aasta madalaima taseme.
Ühtegi väga konkreetset põhjust euro eilsele ja tänasele langusele pole välja tuua ja tõenäoliselt on langus peamiselt tingitud aastalõpule iseloomulikust madalast käibest, kus liikumised võivad olla äärmiselt volatiilsed. Olulist tuge ei suutnud eile eurole pakkuda ka Itaalia lühiajaliste võlakirjade oksjon, kus müüdi 9 miljardi euro eest 6-kuulise tähtajaga võlga. Täna toimus Itaalia 10-aastase võlakirja oksjon, kus tulusus jäi 6,98% peale vs 7,56% eelmise kuu oksjonil.
Üheks euro äkilise languse põhjuseks võib pidada Euroopa Keskpanga eile avaldatud bilanssi, mis kasvas pärast eelmise nädala laene rekordilise 2,73 triljoni euro peale. Keskpank lootis läbi uue laenuprogrammi leevendada finantssüsteemi likviidsusprobleeme, kuid keskpanga enda andmete kohaselt hoiustasid kommertspangad suurema osa laenurahadest tagasi keskpanga arvele.
Toorained on viimastel päevadel sattunud samuti tugevama surve alla. Kuld on täna langenud uude viie kuu põhja ja tehnilisest küljest vaadatuna on murtud ka kolme aasta tõusva trendikanali põhi. Hõbe on täna kauplemas kolme kuu põhjades. Kulla languse üheks põhjuseks võib pidada Föderaalreservi edasistest stiimulprogrammidest hoidumise retoorikat, millest tulenevalt tugevneb peamise safe-haven vara USA dollari positsioon. Dollar on kahe päeva jooksul tugevnenud kõikide peamiste valuutade suhtes, kuigi täna kaupleb dollar madalamal Jaapani jeeni suhtes.
Makrokalender on täna sisuliselt tühi. Ainsa olulisema näitajana avaldatakse kell 17 USA pooleliolevate kodumüükide andmed. Küll aga on homne makrokalender Euroopa näitajate osas võrdlemisi sündmusterohke. Siiski jääb lõppeva aasta viimaste kauplemispäevade meeleolu kujundama jätkuvalt võlakriisi saaga ja suurima tõenäosusega on antud teema fookuses ka algaval aastal.
Valuutapaarid kell 14.30:
Risto Sverdlik
Tweet