Kuigi euro kukkus kolmapäeval USA dollari suhtes uude 16 kuu põhja, moodustades hinnagraafikul nö topeltpõhja, on euro teinud paari päevaga kena taastumise, olles täna jõudnud dollari vastu $1,2808 tasemeni ehk kolmapäevasest põhjast $1,2660 tasemelt +1,7% tõusu. Eurole pakkusid eile tuge edukad Itaalia ja Hispaania võlakirja oksjonid ja võrdlemisi optimistliku väljavaatega Euroopa Keskpanga (ECB) juhi Mario Draghi kommentaarid. Oma osa mängib euro taastumises kindlasti ka aasta lõpus rekordiliste tasemeteni tõusnud lühikeste positsioonide katmine.
ECB jättis küll eilsel kohtumisel intressimäärad muutmata 1% peale, kuid Draghi kommentaarid otsusejärgsel pressikonverentsil olid need, mis pakkusid riskantsematele varaklassidele tuge. Esiteks ütles Draghi, et tema hinnangul võib majandusolukorra halvenemine olla eurotsoonis saavutanud põhja. Teiseks lisas keskpanga juht, et mõned nädalad tagasi käivitatud laenuprogramm (LTRO) on olnud edukas ja kolmanda olulise punktina tõi Draghi välja, et Euroopa finantssüsteem suudab vältida likviidsuslõksu sattumist.
Valitsuste võlakirjade ostmise teemal jäi Draghi truuks oma varasemale seisukohale, mille kohaselt pole see hea idee ja selle asemel kutsub riigijuhte oma probleeme iseseisvalt lahendama. Inflatsiooniohtu pole Draghi sõnul hetkel samuti näha, kuigi ECB bilanss kerkis aastalõpu seisuga rekordilise 2,73 triljoni euro peale, olles ühtlasi kõikidest keskpankadest suurim. Siiani pole keskpanga poolt süsteemi lisatud raha samas majandusse veel jõudnud, kuna kommertspangad on suures otsustanud omavahel laenamise asemel paigutada raha keskpanga enda hoiusele, mille maht tegi eilse seisuga taaskord uue rekordi 490 miljardi euro juures.
ECB kõrval tegi oma intressimäära ja stiimulprogrammi mahu otsuse ka Inglismaa keskpank, mis jättis vastavalt ootustele intressimäära muutmata 0,5% peale ja stiimulprogrammi mahu 275 miljardi naelsterlingi peale. Naelsterlingi liikumised olid eile suhteliselt tagasihoidlikud, kuid USD vastu kaupleb naelsterling hetkel 0,3% kõrgemal.
Täna avaldatakse Suurbritannias detsembrikuu tootjahinnaindeksid (kell 11.30) ja eurotsooni novembrikuu kaubandusbilanss (kell 12). USA sessioonil avaldatakse kell 15.30 USA kaubandusbilanss ja kell 16.55 Michigani ülikooli usaldusindeks. Lisaks peavad Fedi liikmetest kõne Lacker ja Charles Evans.
Valuutapaarid kell 10.25:
Risto Sverdlik
Tweet