USA töötuse määra tõus võib olla positiivne märk - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

USA töötuse määra tõus võib olla positiivne märk

Erko Rebane

04.08.2014 13:38

Shutterstock

Ühendriikides on kriisijärgselt taasloodud miljoneid töökohtasid, kuid töötuse määra langus 10%lt 6,2%ni pole tulenenud ainult tõigast, et inimesed on leidnud endale tööd, vaid ka sellest, et osad lõid tööotsingutele lootusetusest käega ning nad ei läinud enam statistikas töötute arvu kalkuleerimisel arvesse. Kui mitteaktiivne osa ühiskonnast hakkab uuesti tööd otsima, võib sellest välja lugeda julgustavaid märke tööturu paranenud võimaluste kohta.

USA tööjõu statistikaameti kohaselt loodi juulis väljaspool põllumajandussektorit netos 209 tuhat töökohta. Antud näitaja osutus nõrgemaks kui juuni 298 tuhat ja analüütikute prognoositud 230 tuhat aga sellegipoolest on see järjekordseks viiteks tööturu aeglasele, kuid stabiilsele taastumisele, mida illustreerib hästi fakt, et esimest korda alates 1997.a on Ühendriikides loodud kuus kuud järjest üle 200 tuhande töökoha ühes kuus.

Allikas: Bloomberg

Ametikohti loodi juulis üsna laiapõhjaliselt. Kõige rohkem tekkis positsioone äriteenuste vallas (47 tuhat), ehituses lisandus 22 tuhat töökohta, töötlevas tööstuses 28 tuhat, jaemüügis 27 tuhat, tervishoius 25 tuhat ja majutuse ning vaba aja vallas 21 tuhat.

Lisandunud töökohtadest hoolimata tõusis töötuse määr juulis 0,1 protsendipunkti võrra 6,2% peale, mis johtus pigem tööjõus osalemise määra kerkimisest kümnendiku võrra 62,9% peale. Tööjõus osalemise määr näitab kui suur osa elanikkonnast aktiivselt ühiskonnas osaleb, st need kes töötavad ja ka need, kes on töötud aga otsivad võimalust leiba teenida.

USA tööjõus osalemise määr (%)

Allikas: Bloomberg

Majanduskriis muutis arvestatava osa ühiskonnast mitteaktiivseks, kellest osad otsustasid ennast ülikooli täiendama minna, teised valisid varase pensioni aga väga palju tekkis neidki, kes loobusid tööotsingutest, sest pingutus ei kandnud vilja. Inimeste arv, kes ei otsinud tööd aga siiski tahtsid töökohta, ulatus juulis 6,62 miljonini.

Kui tööjõus osalemise määr tõuseb ja samal ajal ka töötuse määr, siis töötute arvu suurenemine võib olla positiivseks uudiseks eelkõige selle prisma läbi, et järelikult on tööturu tingimused muutunud mõnevõrra atraktiivsemaks, mis meelitab inimesi uuesti tööotsingutele naasma.

Teisalt võib see tagasi hoida ka FEDi, kes siiani on üsna selgelt viitamas intressimäärade tõstmisele järgmise aasta esimeses pooles. FED pelgab eelkõige palgatõusust johtuvat üldise hinnatõusu kiirenemist aga kui järjest rohkem tuleb inimesi tagasi tööle, leiavad ka tööandjad endale hõlpsamini töökäsi, ilma et peaks hakkama neid üksteise võidu konkurentidelt rahapakkidega meelitama.

Juulis püsis ameeriklaste keskmine tunnipalk sisuliselt muutumatuna 24,45 dollaril, samas kui analüütikud ootasid 0,2% kasvu. Aastatagusega võrreldes suurenes töötasu nominaalselt 2,0%, mõnevõrra kiiremini kui juunis registreeritud 1,9% aga nagu graafikult näha, siis antud tempo juures on see seisnud juba pikemat aega.

USA keskmise tunnipalga aastane nominaalne muutus (%)

Allikas: Bloomberg

Ootamatu palgatõusu surve võib lähiajal ära hoiad lisaks fakt, et juulis püsis osalise tööajaga inimeste osakaal muutumatuna 7,5 miljonil, ehkki need inimesed sooviksid täistööajaga kohta. See näitab, et firmad leiavad jätkuvalt endale sobivat personali madalamate kulude juures.

Kokkuvõttes on USA tööturu kohta töötuse määra alusel ühest ja selget pilti mõnevõrra keeruline maalida. Eeltoodud põhjustel leiab USA Föderaalreserv, et tööjõud on riigis hetkel märkimisväärselt alarakendatud, teised argumenteerivad aga tarbijate kindlustunde küsitlustele tuginedes, et tegelikult võidakse loomulikule töötuse määrale olla lähemal kui üldiselt arvatakse. Sestap on üheks võtmeindikaatoriks palgakasv, mis peaks näitama kõige paremini, kui lihtne või raske on tööandjal sobivaid töökäsi leida. Juuli statistika kindlustas pigem selle leeri seljatagust, kes usub, et FEDil pole intressimäärade tõstmisega kiiret aga pole kahtlustki, et teema jääb kirgi kütma edaspidigi. Fookus langeb uuesti tööturule ja FEDi tegevusele juba 20. augustil, mil avaldatakse rahapoliitika juhtimisega tegeleva komitee eelmise istungi protokoll ning päev hiljem on keskpanga juhil Janet Yellenil võimalik oma nägemust põhjalikumalt lahti seletada iga-aastasel Jackson Hole’i konverentsil.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon