Shutterstock
Kuigi pärast USA esimese kvartali negatiivset majanduskasvu olid paljud veendunud, et tegu oli külmast ilmast tingitud negatiivse efektiga ning teises kvartalis peaks majandus näitama selle võrra tugevamat minekut, suutis aasta teise neljandiku kasv ikkagi ootusi ületada. Ilmselt aitas see leevendada kahtlusi ka pessimistide seas, kes arvasid, et esimese kvartali languse lükkamine ilma kraesse võib maskeerida USA majanduse arvatust kehvemat seisu.
Bureau of Economic Analysis andmete kohaselt näitas USA majandus teises kvartalis aasta baasile viiduna 4% kasvu, mis ületas 3,2% suurust ootust. Nagu arvata oli, siis võrreldes eelneva perioodiga suutsid pea kõik SKP komponendid näidata paranemise märke, vaid impordi kasv avaldas üleüldisele numbrile negatiivset mõju. Eriti tugeva panuse majanduskasvu andsid varude suurenemine (1,66 protsendipunkti), isiklike kulutuste kasv (1,69 protsendipunkti) ning eksport (1,23 protsendipunkti). Allolevalt on ka toodud graafik erinevate komponentide panusest SKP kasvu.
Allikas: Bureau of Economic Analysis
Nagu ikka sisaldas raport ka eelmiste perioodide kasvu revideerimisi. Nii näiteks korrigeeriti esimese kvartali annualiseeritud 2,9% langus ümber 2,1% kukkumiseks, mis lisaks positiivsele üllatusele näitab ka teise kvartali oodatust paremat numbrit veelgi tugevamas valguses. Lisaks tehti korrigeerimisi alates 2011. aasta esimesest kvartalist alates, et arvestada täiendava informatsiooniga. Seetõttu langetati 2011. aasta SKP kasvu 0,2 protsendipunkti, 2012. aasta SKP näit muutus 0,5 protsendipunkti võrra madalamaks ning 2013. aastal kasvas majandus arvatust 0,3 protsendipunkti kiiremini. Pikaajalisele trendile see olulist jälge ei jätnud, kui 2010. aasta neljandast kvartalist kuni käesoleva aasta esimese kvartalini oli keskmiseks aastaseks majanduskasvuks 1,8% ehk samal tasemel kui ilma korrigeerimisteta.
Põhjust optimismiks justkui oleks, eelkõige tänu esimese kvartali languse korrigeerimisele ning teise kvartali tugevale näidule, kuid pikemas perspektiivis vaadatuna olulist kiirenemist SKP kasvus pole toimunud. Seetõttu hoiatavadki mitmed väljaanded ja eksperdid, et turuosalised ei tähtsustaks üle palju kajastust saanud 4%-list kasvunumbrit. Esiteks, on tegu esimese kvartali madalalt baasilt arvutatud näitajaga. Teiseks, nagu esimese kvartali numbrist näha, siis esialgne kasvu hinnang on üsna volatiilne näitaja ehk lõppnäit võib esialgsest üsna palju erineda.
Allolevalt on toodud joonis, kus majanduskasvu näitaja on arvutatud võrreldes möödunud aasta sama perioodiga. Graafikult on hästi näha, et kuigi teises kvartalis toimus oluline majanduskasvu paranemine esimese kvartaliga võrreldes, siis suures plaanis on majanduskasv endiselt üsna kitsas koridoris, mis on püsinud viimased neli aastat. Eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes kasvas majandus 2,4%. Ühtlasi toovad analüütikud välja, et 2014. aasta esimeses pooles on majandus kasvanud kõigest 1%.
Allikas: Bureau of Economic Analysis
Võib-olla kõige murettekitavam asjaolu avaldatud raportis oli eluasemete investeeringute kasvutempo kahanemine 0,9% peale võrreldes aastataguse perioodiga. 2013. aasta teises kvartalis näitasid antud investeeringud 15,2% suurust kasvu. Mõnevõrra pakub leevendust asjaolu, et antud investeeringud moodustavad kõigest 3,2% SKPst, kuid selleks, et majanduskasv kiireneks oleks vaja ka antud sektori panust. Samuti tasub SKP raportist välja tuua isiklike kulutuste deflaatori, mis on Föderaalreservi eelistatud näitaja inflatsiooni tarbeks. Kuigi kvartaalses võrdluses tegi antud näitaja hüppe 1,2% pealt 2% peale (mis on ka Fedi sihtmärk), siis aastataguste tasemetega võrreldes oli kiirenemine 1,2% pealt 1,5% peale.
Tweet