Shutterstock
Investeerimismaailma üheks oluliseks lüliks on analüütikud, kelle igapäevaseks ülesandeks on erinevate objektide seas lahata ka ettevõtteid, lammutada nad paberil tükkideks lahti, uurida tuleviku potentsiaali ning selle põhjal järeldada, kas tegu on antud turuhinna juures hea või halva ostuga. Kui suurt lisaväärtust võiksid aktsiasoovitused investoritele tegelikult pakkuda?
Investori jaoks on oluline meelde jätta, et analüütiku „osta“, „hoia“ või „müü“ soovitust ei saa käsitleda absoluutse tõena, kuna ka nemad võivad ootustes eksida. Mustalt ja valgelt ei tasu müügipoolel tegutsevate analüütikute tööd käsitleda ka seetõttu, et nende objektiivsus võib olla mõjutatud erinevatest teguritest. Näiteks kui analüütik peab hindama ettevõtet X ning tema tööandja omab selle firma aktsiaid või on muul viisil äriliselt seotud, võib analüütik tunda survet kalduda hinnangus optimistlikuma stsenaariumi kasuks.
Huvide konflikti risk aga ei tähenda, et soovitustel poleks mingit väärtust, sest ühest küljest annavad need võimaluse ettevõtet ja tööstusharu sügavuti tundma õppida ning teada saada nurgatagustest, milleni iseseivalt firma aruannet lugedes ei pruugi jõuda. Teisalt näitab ajalugu, et tugeva ostusoovitusega aktsiad käituvad tõepoolest keskmisest turust paremini ning seega pakuvad investoritele võimalust saavutada ka paremat tootlust.
Kui sõeluda S&P 500 indeksi nimekirjast välja ettevõtted, mille puhul on analüütikute ostusoovituste osakaal hetkel kõige suurem, moodustavad TOP25 järgmised firmad:
Koostades Bloombergi abil portfelli, millesse on koondatud vaid tugevaima ostusoovitustega ettevõtted (nimekirja ülemisest otsast 5%) ning mida automaatselt iga kvartal vastavatel tingimustel uuendatakse (kui analüütikud muutuksid mõne firma suhtes pessimistlikumaks ning nimekirja enam ei mahuks, asendatakse see uuega), näeme et alates kriisi põhjast ehk 2009.a 9. märtsist oleks antud strateegia baasil kasvanud portfell 17. juuni 2015 seisuga 325,1 % ehk rohkem kui võrdluseks valitud S&P 500 indeksi 207,2%.
Allikas: Bloomberg
Sama strateegia lõi võrdlusindeksit ka eelmisel pulliturul (2002 oktoober -2007 oktoober), kuigi tootluste vahe oli väiksem (portfelli kumulatiivne tootlus 162,1% ja S&P 500 indeksi tootlus 120,6%).
Investeerimisel on oluline, et ei lähtuta ainult teiste soovitustest, vaid tutvutakse ise finantsnäitajatega, viiakse läbi analüüs ning tehakse järeldus, kas konkreetne ettevõte ikka väärib seda raha või mitte. Analüütikute töö võiks olla toetavaks sisendiks ning üldjuhul näitab ajalugu, et need firmad, mida konsensus kõige tugevamalt osta soovitab, väärivad investori tähelepanu.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Tweet