Shutterstock
Saudi Araabia kiiresti kasvav rahvastik viitab suurenevale nõudlusele meditsiini järele. Kuigi riiklikke investeeringuid tervishoidu suurendatakse, on sektoril veel palju arenemisruumi.
Investeeringud sektorisse kasvavad, kuid arenemisruumi on palju
Saudi Araabia on kiire rahvastikukasvu ja eluviisist tingitud terviseriskide tõttu tervishoiusektorisse investeeringuid suurendamas. Ehitatakse uusi haiglaid ning investeeritakse haiglaseadmetesse ja ravimitesse. Kulutused tervishoiusektorile on kümne aastaga enam kui kolmekordistunud, kuid sellest hoolimata on tervishoiukulud Saudi Araabias inimese kohta ($808) madalamad kui näiteks maailmas ($1048), Euroopa Liidus ($3458), Eestis ($1072) ja ka enamikes Lähis-Ida Koostöö Nõukogu riikides.
Pikaajaline kasvutrend on kindlasti olemas. Kui hetkel moodustavad Saudi Araabias üle 65-aastased inimesed umbes 3 protsenti rahvastikust, siis Deutsche Banki analüüsi andmetel kahekordistub see osakaal juba 2030. aastaks.
Erasektor algusfaasis, kuid kasvatab turuosa
Kogu Saudi tervishoiusektorit domineerib avalik sektor, mis moodustab kaks kolmandikku riigi tervishoiukuludest. Ka on Saudi Araabia 370-st haiglatest kaks kolmandikku riiklikud. Kuid järjest enam eelistatakse erahaiglaid, kuna sealsed järjekorrad on lühemad, teenusevalik laiem ja kvaliteet kõrgem.
Farmaatsiasektoris on huvitav olukord. Domineerib erasektor, mis moodustab 65 protsenti kogu ravimikulutustest, ning turuliidriteks on suured rahvusvahelised ettevõtted GlaxoSmithKline, Pfizer ja J&J. Kuigi Saudi 27 kohaliku ravimitootja turuosa ulatub vaid 18 protsendini, võidavad ettevõtted neile soodsast ärikeskkonnast. Näiteks on uute toodete turuleviimise protsess kohalikel ravimitootjatel lihtsam kui välisettevõtetel.
Börsil vaid 5 tervishoiusektori ettevõtet
Vaatamata asjaolule, et haiglaid ja farmaatsiaettevõtteid on riigis palju, leiame börsilt vaid 5 ettevõtet, mille turuväärtus kokku on 7,1 miljardit eurot. Kuigi Saudi Araabia börsil kaubeldavad tervishoiusektori aktsiad moodustavad vaid 1,4 protsenti kogu Saudi Araabia börsist, on nende turuväärtus suurem kui kolmel Baltikumi börsil kokku (6,2 miljardit eurot).
Al Hammadi
1985. aastal asutatud ettevõte, mis omab ja haldab erahaiglaid Saudi pealinnas Riyadhis. Portfellis 3 haiglat, millest 1 on ehitusfaasis.
Mouwasat
Ettevõtte põhitegevusteks on haiglate ja apteekide haldamine Saudi Araabias. Asutati 1975. aastal ja portfellis 5 haiglat.
Dallah Hospitals
1987. aastal asutatud ettevõte, mille põhitegevusteks on haiglate haldamine ja ravimite edasimüümine Saudi Araabias. Portfellis 4 haiglat, millest 2 on ehitusfaasis.
National Medical Care Company
Ettevõtte põhitegevusteks on haiglate haldamine ja ravimite edasimüümine. Asutati 2003. aastal, portfellis 2 haiglat.
Spimaco
Umbes 10-protsendilise turuosaga farmaatsiaettevõte, mis toodab, arendab ja müüb ravimeid. Asutatud 1986. aastal ja tooteportfell sisaldab üle 70 erineva ravimi.
Saudi Araabia tervishoiusektor on investoritele 5 aasta perspektiivis väga head tootlust pakkunud. Kõige enam on tõusnud Mouwasat’i aktsia ja kõige vähem National Medical Care Company’i aktsia (vastavalt 385 ja 166 protsenti). Lisaks on kõik 5 ettevõtet suutnud ka Saudi Araabia börsiindeksit märkimisväärselt lüüa.
Allan Gaidunko, LHV Pärsia Lahe Fondi nooremanalüütik
www.persiangulffund.com
www.lhv.ee/lahefond
LHV Pärsia Lahe Fondi foorum LHV Finantsportaalis
LHV Pärsia Lahe Fond investeerib Araabia Ühendemiraatide, Katari, Saudi Araabia, Omaani, Kuveidi ja Bahreini börsil noteeritud ettevõtetesse. Investeerimisfondi eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet fondi järgmiste perioodide tootluste kohta. Esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või kõrvalteenusena. Tutvu fondi prospekti ja lihtsustatud prospektiga ning küsi lisainfot www.lhv.ee/lahefond
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Tweet