Nädal pärast musta esmaspäeva - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Nädal pärast musta esmaspäeva

Erko Rebane

31.08.2015 08:59

Shutterstock

Investori jaoks, kes juhtus terve nädala turgudelt eemal olema, võis S&P 500 viie päeva peale registreeritud 0,9% tõus jätta mulje positiivsest perioodist, ent see pilt ei saaks tegelikkusest enam kaugem olla.  Meedia poolt mustaks esmaspäevaks kuulutatud päev Hiina aktsiaturul külvas paanikat üle terve maailma, viies S&P 500 indeksi esmaspäeval  -3,6% langusesse ning tingides  teisipäeval täiendava -1,4% kaotuse, mis aga tehti järgneva kolme päeva jooksul võimsa põrkega enam kui tasa, kui Hiina keskpank tõttas intressimäära ja kohustusliku reservimäära langetamisega tuld kustutama ning Ühendriikides seati rahapoliitika normaaliseerimise alustamine septembris kahtluse alla. Sarnast volatiilsust võis kohata ka Euroopas, kus Stoxx 600 indeks lõpetas nädala 0,6% võiduga, sooritades 9,4% ralli möödunud esmaspäeva põhjast.

Allikas: Bloomberg

Ühendriikide aktsiaturud on mõjunud globaalselt ebakindlas keskkonnas investoritele vaimse toena aastaid, kogemata vähemalt 10% korrektsiooni ligi 36 kuud järjest. 24. augustil see piir ületati ja kuigi nädala teises pooles kauplesid aktsiaturud juba märksa kõrgemal, on turu sentimendile tehtud olulist kahju. Kas tegu oli hoiatusega enne suuremat tormi, näitavad järgnevad nädalad, mil investorid otsivad märke stabiilsusest nii turul kui ka majanduses, et taastada kaotatud kindlustunnet.

Alanud nädalasse jääb mitmeid majandusnäitajaid ning sündmusi, mis võivad sentimendile arvestatavat mõju avaldada. Neljapäeval on rambivalguses Euroopa Keskpanga istung, kus nõukogu jääb tõenäoliselt senise  poliitika juurde, kuna eelmisel nädalal avaldatud eurotsooni erasektori krediidikasv jätkas kiirenemist, aktiivsusindeksid viitavad stabiilsele kasvule ning suuremate riikide kindlustunde indeksid ei näita, et Kreeka probleemid oleksid laiemat mõju avaldanud.

Paralleelselt selguvad EKP värsked majandusprognoosid, kus eurotsooni teise kvartali oodatust veidi nõrgema SKP kasvu tõttu võidakse allapoole korrigeerida ka kogu aasta prognoosi ning langetada võidakse ka inflatsiooniootust, kuid need pole tõenäoliselt siiski piisavalt materiaalsed muutused, et kutsuda kaasa  võlakirjade ostude suurendamist.

Ühendriikides jälgitakse nädala lõpus augustikuu tööturu raportit, mis peaks analüütikute konsensuse kohaselt näitama väljaspool põllumajandussektorit juuliga sarnast tulemust (220 tuhat uut töökohta ning töötuse määr püsib 5,3% peal). See hoiaks septembri keskpaigas toimuval Föderaalreservi istungil intressimäära tõstmise võimalust õhus, sest ehkki 1,2% tuuminflatsioon jääb alla keskpanga 2% eesmärgile, siis nädalavahetuse kõnes tõi FEDi asepresident Stanley Fischer välja, et tugevnenud dollari ja energiahinna kaudse mõju tõttu ei pruugi FED inflatsiooni kiirenemist ootama jääda. Reedese tööturu raporti kohta otsitakse vihjeid ADP tööturu küsitlusest (kolmapäeval) ning teenindussektori aktiivsusindeksist (neljapäeval).

Aasias võib globaalsete turgude jaoks komistuskiviks või hirmude leevendajaks osutuda Hiina töötleva tööstuse augustikuu ametlik PMI (teisipäeval).  Kuna 20. augustil avaldatud Caixini/Markiti koostatud töötleva tööstuse esialgne PMI kukkus 0,7 punkti võrra 47,1 punktile, mis märkis ligi kuue ja poole aasta madalaimat taset, on põhjust oodata sarnases suunas liikumist ka Hiina valitsuse kogutud statistikas. Viimane on harilikult siiski sõltumatu küsitlusega võrreldes vähem volatiilsem, kuna osa võtvate firmade arv on kaks korda suurem ning väidetavalt on see kaldu ka suuremate ettevõtete kasuks.  Üsna oluline saab olema ka Hiina teenindussektori aktiivsusindeks, mis on erinevalt töötlevast tööstusest viidanud viimasel kahel kuul aktiivsuse kasvu kiirenemisele.

Käesoleva nädala olulisemad majandusnäitajad koos Bloombergi konsensuse ootusega:

Esmaspäev, 31. august

  • Eurotsooni inflatsioon (august): energiat ja toitu arvestamata oodatakse inflatsiooni aeglustumist 0,1pp võrra 0,9% peale
  • Saksamaa jaemüük (juuli): 1,1% kuine kasv pärast -2,3% langust juunis (YoY 1,7%)
  • USA Chicago töötleva tööstuse PMI (august): 0,2punktine langus 54,5 punkti peale
  • USA Dallas FEDi töötleva tööstuse küsitlus (august): -3,8 punkti vs -4,6 punkti juulis

Teisipäev, 1. september

  • Hiina töötleva tööstuse ametlik PMI (august): 49,7 vs 50,0 juulis (kolme aasta madalaim tase)
  • Hiina teenindussektori PMI (august)
  • Eurotsooni töötleva tööstuse PMI (augusti lõplik): sama, mis esialgne ja juuliski (52,4)
  • Suurbritannia töötleva tööstuse PMI (august): 0,1punktine kasv 52,0 punkti peal
  • Saksamaa tööturu statistika (august): töötute arvu vähenemine nelja tuhande võrra (juulis kasvas 9 tuhande võrra) ning töötuse määr püsib 6,4% peal
  • USA töötleva tööstuse ISM indeks (august): 0,2punktine langus 52,5 punkti peale (madalaim alates aprillist)
  • USA automüük (august): annualiseeritult 17,3 miljonit vs 17,46 miljonit juulis

Kolmapäev, 2. september

  • USA ADP tööturu küsitlus (august): erasektoris loodi kokku 200 tuhat töökohta (juulis 185 tuhat)
  • USA tehaste tellimused (juuli): 0,9% kuine kasv pärast 1,8% tõusu juunis
  • USA FEDi Beige Book

Neljapäev, 3. september

  • Rootsi keskpanga intressimäära otsus: püsib -0,35% peal
  • Eurotsooni teenindussektori PMI (augusti lõplik): sama, mis esialgne ehk 54,3 punkti (juulis 54,0)
  • Eurotsooni jaemüük (juuli): 0,5% kuine paranemine pärast -0,6% langust juunis (aastatagusega võrreldes 2,0% kasv)
  • Suurbritannia teenindussektori PMI (august): 0,3punktine tõus 57,7 punkti peale
  • Euroopa Keskpanga intressimäära otsus ja värsked majandusprognoosid
  • USA esmased töötu abiraha taotlused: 275 tuhat vs 271 tuhat nädal varem
  • USA teenindussektori ISM (august): 1,9punktine langus 58,4 punkti peale pärast väga tugevat hüpet juulis

Reede, 4. september

  • Prantsusmaa tarbijate kindlustunde indeks (august): 1punktine tõus 94 punkti peale (indeks on antud taseme lähedal püsinud sisuliselt aasta algusest alates)
  • Saksamaa tehaste tellimused (juuli): -0,6% MoM langus pärast 2,0% kasvu juunis
  • USA tööturu raport (august): väljaspool põllumajandussektorit loodi 220 tuhat töökohta (juulis 215 tuhat) ning töötuse määr püsib 5,3% peal

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon