Shutterstock
Viimased kaks kuud on turuosalised saanud puhata oma närve ning teha otsuseid rahulikumas meeleolus, mida ühest küljest on toetanud riskide leevenemine arenevate turgude osas aga ka keskpankade toetavad sõnumid. Käesolev nädal tõstab nii Euroopa Keskpanga kui ka Föderaalreservi rahapoliitika taas rambivalgusesse, suurendades volatiilsuse tõusu riski.
Ühendriikides näitab reedel tööturu raport, kui palju töökohti loodi novembris väljaspool põllumajandussektorit. Kuigi seekord prognoosib konsensus oktoobri 271 tuhandega võrreldes tagasihoidlikumat tulemust (200 tuhat), võib piisata isegi madalamast numbrist, et jätta kahe nädala pärast intressimäära tõstmise stsenaarium endiselt lauale. San Francisco FEDi president John Williams argumenteeris oma novembri kõnes, et täistööhõivele lähenevas majanduses on loomulik eeldada ka uute töökohtade loomise kasvu aeglustumist, mis ühel hetkel peaks olema vaid 60-100 tuhat kuus, et hoida ühte sammu kasvava tööjõuga.
Eurotsoonis on viimase kuu jooksul sentimenti paljuski juhtinud ootus, et Euroopa Keskpank kavatseb käesoleva nädala istungil nö vajutada kõvemini gaasipedaali. Kuna eelmisel korral selgus, et -0,2% deposiidimäär pole enam EKP nõukogu liikmete arvates madalaim võimalik tase ning et inflatsiooni tõusu kiirendamiseks kaaluti ka teisi meetodeid, võib ligi kuue nädalaga ca7% kukkunud EUR/USD vahetuskursi näol arvata, et 0,1pp deposiidi intressimäära langetamine ning varade ostuprogrammi suurendamine ja/või tähtaja pikendamine on tänaseks juba hindadesse osaliselt sisse arvestatud, mistõttu oleks EKP-l väga keeruline jääda seekord kätele istuma. Osad usuvad, et EKP on valmis tegema isegi enamat ning välistatud pole ka komplekssemad stsenaariumid, kus kehtima hakkab varade mahust sõltuv mitmetasandiline deposiidimäär.
Euroopa Keskpanga nõukogu otsuse aluseks saavad olema värsked majandusprognoosid, kus ei tohiks senist makrot arvestades olla väga olulisi erinevusi võrreldes septembri prognoosidega, kuid mitmed nõukogu liikmed eesotsas Mario Draghiga on pigem viidanud eksporditurgude tõttu suurenenud negatiivsetele riskidele.
Euroopa majandusnäitajatest jälgitakse eurotsooni novembrikuu esialgset inflatsiooni, mis toitu ja kütust arvestamata peaks püsima 1,1% peal. Aeglustuv naftahinna langus hakkab aga baasefektina toetama üldist inflatsiooni, mis konsensuse arvates kiirenes novembris 0,1% pealt 0,3% peale. Ühtlasi selguvad erasektori novembrikuu lõplikud aktiivsusnäitajad, jäädes üldiselt sarnasele tasemele võrreldes esialgsete hinnangutega ning seetõttu peaksid kinnitama 4,5a kõrgeimat majandusaktiivsust ja töökohtade loomist.
Nädal saab üsna tähtis olema ka musta kulla jaoks. Reedel toimuva OPECi esindajate kohtumise eel on Saudi Araabia öelnud, et toornafta tootmismahtusid võidakse kärpida siis, kui riigid väljaspool OPECit on nõus kaasa minema hinda toetava strateegiaga, kuid seda üksmeelt on hetkel keeruline näha. Kahanenud tõenäosust loeti välja ka eelmise reede uudistest, mis väitsid, et Venemaa ei kavatse toimuvale miitingule saata oma kõige kõrgeimaid ametnikke. Tõenäoliselt jälgitakse väga teravalt ka Saudi Araabia naftaministri kommentaare. Kui juunis oli Ali Al-Naimi nafta toonase turuhinnaga 100% rahul, siis seisukoha muutus ning näiteks viited riigi majandusele tekkinud survele võivad olla märgiks, et turuosa hoidmine ei pruugi tulevikus olla enam OPECi peamiseks eesmärgiks.
Käesoleva nädala tähtsamad majandusnäitajad- ja sündmused koos Bloombergi konsensuse ootustega:
Esmaspäev, 30. november
- Saksamaa inflatsioon (novembri esialgne): 0,1pp tõus 0,3% peale
- USA Chicago töötleva tööstuse PMI (november): 2,2punktine langus 54,0 punki peale
- USA majade pooleliolevate müügitehingute muutus (oktoober): 1,0% kuine kasv pärast -2,3% langust septembris
- USA Dallas FEDi töötleva tööstuse küsitlus (november): 2,7punktine paranemine -10,0 punktile
Teisipäev, 1. detsember
- Hiina töötleva tööstuse PMI: püsib muutumatuna 49,8 punkti peal
- Saksamaa töötute arvu muutus ja töötuse määr (november): -5 tuhat ning töötuse määr püsib 6,4% peal
- Eurotsooni töötleva tööstuse PMI (novembri lõplik): sama, mis esialgne ehk 52,8 punkti
- Suurbritannia töötleva tööstuse PMI (november): 1,9punktine langus 53,6 punkti peale pärast tugevat hüpet oktoobris
- Eurotsooni töötuse määr (oktoober): püsib 10,8% peal
- USA töötleva tööstuse ISM (november): 0,4punktine paranemine 50,5 punkti peale (kõrgeim alates augustist)
Kolmapäev, 2. detsember
- Eurotsooni inflatsioon (novembri esialgne): kütust ja toitu arvestamata püsib 1,1% peal
- USA ADP tööturu küsitlus (november): 190 tuhat uut töökohta vs 182 tuhat oktoobris
- Kanada keskpanga intressimäära otsus: püsib 0,5% peal
- FEDi Beige Book
- FEDi Janet Yellen esineb kõnega
Neljapäev, 3. detsember
- Eurotsooni teenindussektori PMI (novembri lõplik): sama, mis esialgne ehk 54,6 punkti
- Suurbritannia teenindussektori PMI (november): 0,1punktine tõus 55,0 punkti peale
- Eurotsooni jaemüük (oktoober): 0,2% MoM tõus pärast -0,1% langust septembris
- Euroopa Keskpanga intressimäära otsus: deposiidimäär langetatakse 0,1pp võrra -0,3% peale ning QE võimalik suurendamine
- USA esmased töötu abiraha taotlused: 270 tuhat vs 260 tuhat nädal varem
- USA teenindussektori ISM (november): 1,1punktine langus 58,0 punktile (madalaim alates septembrist)
- USA tehaste tellimused (oktoober): 1,4% kasv pärast -1,0% langust septembris
- FEDi Janet Yellen esineb kõnega
Reede, 4. detsember
- Saksamaa tehaste tellimused (oktoober): 1,2% kuine kasv pärast -1,7% langust septembris (YoY -2,5%)
- USA tööturu raport (november): väljaspool põllumajandussektorit loodi 200 tuhat uut töökohta vs 271 tuhat oktoobris, töötuse määr püsib 5,0% peal
- OPECi istung
Tweet