Shutterstock
Eelmisesse nädalasse mahtus mitmeid olulisi majandusnäitajaid eesotsas Ühendriikide novembrikuu tööturu raporti, Hiina ja eurotsooni erasektori aktiivsusindeksitega, kuid ükski neist ei andnud põhjust arvata, et globaalse majanduse väljavaates oleks muutunud midagi nõnda kardinaalselt, mis kutsuks esile aktsiaturgude 3-4% kukkumise. Kuid tõenäoliselt on igale turuosalisele tänaseks selge, et kui puudub makromajanduslik või geopoliitiline katalüsaator, seisavad tõukejõu taga tavaliselt keskpangad.
Euroopa aktsiaturgude üle kolme kuu suurimast langusest ei olnud neljapäeval raske välja lugeda pettumust, kui Euroopa Keskpanga otsus langetada deposiidi intressimäära sügavamale miinusesse, pikendada võlakirjade ostuprogrammi kuue kuu võrra 2017.a märtsini ning reinvesteerida aeguvatest instrumentidest laekuvat raha polnud piisavalt mastaapne.
Mario Draghi võttis päev pärast EKP istungit ülesandeks veelkord toonitada, et kokkuvõttes pakub keskpank eurotsooni majandusele nende sammude näol 680 miljardi euro ulatuses täiendavat likviidsust ning et vajadusel ollakse valmis programmi mahtusid tõstma. Ebatraditsiooniliste meetmetega on keskpangad pakkumas tuge reaalmajandusele mitmel pool maailmas, sh varasemalt ka Ühendriikides, kuid ühe kõrvalmõjuna luuakse tugevamaid sidemeid ka investoritega, kes vaatavad rahatrükkijate poole iga kord kui midagi on valesti ning tihti ka järjest suuremate ootustega.
Kui Euroopa Keskpank kavatseb veel aastaid lõdva rahapoliitikaga jätkata, aitab teistpidises suunas liikuv Föderaalreserv näidata, kuidas antud eksperiment lõppeb ning kui kaugele intressimäära kergitamisega üldse jõutakse, ilma et turuosalistel ei tekiks väiksematki kõhklust majandusliku väljavaate pärast, mis sunniks küsivad pilgud uuesti keskpanga poole pöörama.
Käesolevat nädalat võib lugeda vahenädalaks enne kui Föderaalreservi rahapoliitikat koordineeriv komitee koguneb 15-16. detsembril toimuvale istungile. Selle eel pole jäänud enam väga määravaid majandusnäitajaid, mis võiksid sundida intressimäära tõstmist edasi lükkama. Teatavat rolli võib mängida reedel avalikustatav novembrikuu jaemüük, kuna tarbimine moodustab ligi kaks kolmandikku USA majandusest ning jaemüük annab hea ülevaate tarbijate käitumisest.
Ka Euroopas jääb jooksva nädala majandusuudiste valik üsna kesiseks, kui tähtsamatest näitajatest väärivad mainimist Saksamaa ja Prantsusmaa oktoobrikuu tööstustoodangu muutused, mis esimesel juhul peaks taastuma osaliselt septembri langusest ning Prantsusmaal jääma üsna marginaalse languse juurde. Inglise keskpank jätab suure tõenäosusega intressimäära 0,5% peale ning seda eeldatavalt jätkuvalt ühe vastuhäälega, kuna pärast novembri istungit pole majanduses olulisi muutusi olnud.
Aasia poolel peaks Jaapani kolmanda kvartali SKP revideerimine likvideerima -0,2% kvartaalse languse, mis tähendaks seda, et päikesetõusumaal õnnestus tehniliselt vältida majandussurutist ehk sisemajanduse kogutoodangu langust kahe kvartali jagu. Teisipäeval loodavad analüütikud näha Hiina kaubandusstatistikas paranemise tendentsi nii ekspordis kui ka impordis.
Käesoleva nädala tähtsamad majandusnäitajad koos Bloombergi küsitletud analüütikute ootustega:
Esmaspäev, 7. detsember
- Saksamaa tööstustoodang (oktoober): 0,7% kuine kasv pärast -1,1% langust septembris (YoY 0,5%)
Teisipäev, 8. detsember
- Jaapani kolmanda kvartali lõplik SKP: -0,2% kvartaalne langus revideeritakse 0,0% muutuseks
- Hiina kaubandusstatistika (november): ekspordi langus peaks aeglustuma -6,9% pealt -5,0% peale ning impordi puhul -18,8% pealt -11,9% peale
- Eurotsooni kolmanda kvartali revideeritud SKP: kvartaalne muutus püsib 0,3% peal, YoY 1,6%
- Suurbritannia tööstustoodang (oktoober): 0,1% kuine kasv pärast -0,2% langust septembris (YoY 1,2%)
- USA väikeettevõtete kindlustunde indeks (november): 96,4 vs 96,1 oktoobris (kõrgeim alates maist)
- USA JOLTS tööturu küsitlus (oktoober): 5,54 miljonit täitmata töökohta (5,5526 mln septembris)
Kolmapäev, 9. detsember
- Hiina inflatsioon (november): tarbijahinnaindeksi kasv peaks kiirenema 0,1pp võrra 1,4%ni, tootjahinnaindeksi aastane langus aga süvenema 0,1pp võrra -6,0% peale
Neljapäev, 10. detsember
- Prantsusmaa inflatsioon (november): 0,1pp kiirenemine 0,2% peale
- Prantsusmaa tööstustoodang (oktoober): -0,1% MoM langus pärast 0,1% kasvu septembris (YoY 2,5%)
- Inglismaa keskpanga intressimäära otsus: püsib -0,5% peal
- USA möödunud nädala esmased töötu abiraha taotlused: 268 tuhat vs 269 tuhat nädal varem
Reede, 11. detsember
- Saksamaa inflatsioon (novembri lõplik): oodatakse sama, mis esialgne näit ehk YoY 0,4%
- USA jaemüük (november): kütust ja autosid arvestamata oodatakse 0,3% kuist kasvu pärast 0,3% suurenemist oktoobris
- USA Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks (detsember): 0,7punktine tõus 92,0 punkti peale (liikumine tagasi tsükli tipu suunas, mis oli jaanuaris 98,1 punktil)
Tweet