LHV investeerimismeeskond on pööranud tähelepanu Hiina majanduse jahtumisele juba alates 2013. aastast. Oleme teinud mitu aastat põhjalikku analüüsi, et eristada Hiina majanduse jahenemisest kasu saavad pikaajalised võitjad kaotajatest.
Seetõttu oleme juba pikemat aega vältinud Hiinaga seotud investeeringuid – Hiinaga seotud arenguriike ja toormesektorit ning rahvusvahelisi ettevõtteid, kes saavad olulist müügitulu arenguriikidest. Vastupidiselt oleme investeeringud positsioneerinud nii, et lõigata kasu Hiina ja arenguriikide nõrkusest ning toormeturu trendimuutustest läbi lääneriikide tarbija oluliselt paranenud ostuvõime.
Jahenemise olulisus
Et Hiina tänastest probleemidest paremini aru saada, tuleb alustada eelmise kümnendi trendide analüüsimisest. Hiina tegi möödunud kümnendil väga suuri investeeringuid kinnisvarasse ja infrastruktuuri – kõige selle jaoks ehitati globaalselt üles tohutu toorme, materjalide ja muude vajaminevate kaupade tootmisvõimsus. Pole ka vähem oluline, et investeeringute kasvu finantseeriti suuresti läbi laenukoormuse kasvu.
Tänaseks võib väita, et Hiina senine kasvumudel on ennast ammendanud ja laenutasemed jõudnud punkti, kust vana kasvumudeliga enam edasi ei liiguta.
Hiina investeeringute kasv tõstis toormeturgudel järsult hindasid, kuna maailma suurima rahvaarvuga riigi kiirelt kasvav nõudlus toorme järele oli ka turu-osaliste endi jaoks üllatus. Toormehindade tõusust võitsid enim sellised riigid nagu Austraalia, Venemaa, Brasiilia ja mitmed teised Ladina-Ameerika riigid ning ka naftat eksportivad OPEC-i riigid. Samas tähendas see toormeid importivate riikide jaoks, kelleks olid pea kõik ülejäänud arenenud riigid, järsku ostujõu langust kõrge inflatsiooni läbi.
Toormehindade järsu tõusu tõttu hakkasid tootjad tegema suuri investeeringuid tootmismahtude suurendamiseks – optimistlikult Hiina majanduskasvu oodates. Paraku hakkas umbes viis aastat tagasi Hiina investeeringute tasuvus kahanema ja majanduskasv jahtuma. 2011. aastast alates on mitmetel toormeturgudel esinenud ülepakkumist, mis on ühtlasi survestanud toormehindasid. Viimase kahe aasta jooksul on ülepakkumisest tingitud hinnalangus aina süvenenud.
Hiina valitsus on sõnastanud oma eesmärgi suunata majanduse struktuur investeeringutelt rohkem tarbimispõhiseks. Eks see on ka paratamatu, sest ühelgi riigil pole lõputult võimalik teid ja sildu ehitada. Kuna Hiina tarbib hetkeseisuga endiselt umbes 50 protsenti maailma rauamaagist, vasest jne, tähendab sealsete investeeringute koomaletõmbamine meie hinnangul lähiaastatel üha suuremaid probleeme riikidele, kes on viimasel kümnendil Hiina kasvust oluliselt kasu saanud.
Positiivne arenenud riikide jaoks?
Vastus peitub majanduse struktuuris. Hiina investeeringuid ja arenguriikide tarbimist võib vaadata kui mündi kahte eri poolt. Mündi ühel poolel on Hiina investeeringud, mis määravad toormehindade suuna (mida rohkem investeeringuid, seda kõrgemad toormehinnad). Teisel pool on aga tarbimine arenenud riikides, kus toormehinnad sisendhindadena on ostujõu jaoks samuti väga olulised (mida kõrgemad toormehinnad, seda väiksem ostujõud). Arenenud riikide tarbimise maht on 30 triljonit dollarit, Hiina investeeringute maht aga 5 triljonit dollarit aastas (graafik 2). Näiteks ei ole pea ühelgi arenenud riigil Hiina-suunalise ekspordi osakaal üle 10 protsendi SKP-st. Kõige kõrgem on see Jaapanis, aga ka jaapanlaste jaoks on olulisemad turud lääneriikides. Euroopa suurim eksportija Saksamaa ekspordib Hiinasse 5 protsenti SKP-st. Seega on USA, Euroopa ja Jaapani ettevõtete jaoks kordades olulisem lääneriikide tarbija käitumine kui Hiina kapitaliinvesteeringute tulevik.
Kuigi Hiina investeeringute kasvu ja toormehindade vahel on olnud selgelt positiivne seos (graafik 1), on toormehinnad tugevasti seotud ka sissetulekutega arenenud riikides. Langevad toormehinnad suurendavad arenenud riikides sissetulekuid, ja kuna majandused on tugevalt tarbijale suunatud, on mõju majandusele tervikuna tugevalt positiivne. See kaalub üles ka Hiina investeeringute jahenemise negatiivse mõju, sest tegu on ennekõike kohaliku, mitte globaalse mõjuga.
Hiina majanduse jahenemine ja toormehindade langus on arenguriikide aktsiaturge viimastel aastatel olulisel määral survestanud (graafik 4). Eelmise kümnendi tugev kapitali sissevool, mis oli tingitud kõrgetest toormehindadest ja Hiina investeeringute buumist, on tänaseks asendunud kapitali suure väljavooluga. NN Investment Partnersi analüütikute hinnangul on arenevatelt turgudelt ainuüksi viimase aastaga välja voolanud triljon dollarit.
Kui eelmisel kümnendil arvati, et arenguriigid on globaalse kasvu vedur ja väljaspool neid turge toimub stagnatsioon, siis täna on pilt pigem vastupidine. Arenguriikide kiire kasvu taga peitsid end tugevad struktuursed puudujäägid, mis majanduse tõusufaasis ei paistnud silma. Arenguriikide tarbimisbuum polnud paljude riikide jaoks midagi muud kui toormeturgude tõusulainel toimunud laenuralli, millega strukturaalset muutust majanduses ei kaasnenud.
Toormehinnad soosivad tarbimist
Langevad toormehinnad on tagurpidi keeranud eelmise kümnendi trendid, millest peaks võitjana väljuma lääneriikide tarbija, kelle ostujõud vähenes olulisel määral tänu arenguriikide ülespuhutud inflatsioonile. Hiina viimase kümnendi kiiret kasvu võib seetõttu ka vaadata kui kõrgendatud maksukoormat lääneriikide tarbijale, kuid trendide muutudes võib see asenduda maksusoodustusega.
Ajal, mil arenguriigid on selgelt raskustes, on lääneriikide tarbija aktiivsus kasvamas. Euroopas on automüügi kasv teinud mitme aasta tipud, samuti on USA-s uute autode müügi näitajad kümne aasta parimad. Samal ajal on automüük Hiinas hakanud sel aastal langema.
Tugevust näitavad selgelt enamik lääneriikide sisetarbijale suunatud teenuseid ja tooteid. USA näitel on kasvamas nii elamuehitus kui ka ehitustegevus laiemalt. Tööpakkumiste arv on viimase 14 aasta tippudel ning tööpuudus langenud väga madalale tasemele.
Madalate toormehindade mõju paistab tarbimispõhises majanduses selgelt ja positiivselt tarbimist elavdavat.
Kaius Kiivramees
LHV privaatpanganduse portfellihaldur
Artikkel ilmus LHV ajakirjas Investeeri nr 4/2015
Tweet