Shutterstock
2015. aastal on autorite sulest tulnud hulganisti huvitavaid investeerimisraamatuid. Mitmed uued ideed on avaldanud mõju sellele, kuidas maailma meie ümber mõtestatakse, ja pakkunud mõtteainet investeerimiseks. Tutvustame LHV raamatukogu kõige värskemaid teoseid, millest võib leida palju huvipakkuvat.
JOHN LEFEVRE
Straight to Hell: True Tales of Deviance, Debauchery, and Billion-Dollar Deals
2015
@GSElevator ehk „jutuajamised Goldman Sachsi liftist” on kurikuulus Twitteri konto, mis on mitu aastat naerutanud oma teravmeelsustega tuhandeid jälgijaid. Konto taga peidab end John LeFevre – mees, kes on suure osa karjäärist veetnud finantsmaailma köögipoolel ning avab seal kogetut nüüd internetis ja ka selles raamatus. LeFevre’i stiili võib pidada üleolevaks – häbi on tema jaoks võõras. Ta räägib asjadest nii, nagu need on ja paistavad.
Raamat sisaldab autori humoorikat ja otsekohest kirjeldust kogemustest maailma finantskeskustes, kus joomingud vahelduvad miljonitehingutega. Need on juhtumised, millest tavaliselt räägitakse vaid anonüümselt. Ambitsioonika ja eduka pealispinna all võivad peituda labasus ja korrapäratus.
Raamatus sisalduvat võiks siiski ka kahtluse alla seada, et ühe inimese kogemuste põhjal ei satuks kogu finantsmaailm kõverpeeglisse. See ei tee aga lugemiskogemust vähem lõbusaks.
BEN S. BERNANKE
The Courage to Act: A Memoir of a Crisis and its Aftermath
2015
Ben Bernanke oli föderaalreservi juht kriitilistel ajahetkedel. Kui ta 2006. aastal USA keskpanga eesotsa asus, oli USA kinnisvaramulli lõhkemiseni jäänud vaid loetud kuud. Sellele järgnes juba laiem finantskriis, mis ähvardas kogu maailma rahanduse kokku kukutada. Tuli tegutseda, ja julgelt.
Raamat toob lugejani huvipakkuva loo inimestest ja sündmustest viimase suure finantskriisi keskmes. Majanduse kokkukukkumine õnnestus ära hoida tänu mõnele julgele juhile – vähemalt Bernanke usub seda. USA majanduse päästmiseks otsiti erinevaid mooduseid ning nähti kurja vaeva. On põnev saada ülevaade kõigest sellest otse allikalt endalt.
GILLIAN ZOE SEGAL
Getting There: A Book of Mentors
2015
Headele nõuannetele on raamaturiiulis ikka ruumi. „Getting There: A Book of Mentors” sisaldab palju head nõu. 30 erineva taustaga liidrit jagavad oma põhimõtteid ja nippe, kuidas eesmärkide poole liikuda. Raamat on mõeldud kõigile ja võib olla inspiratsiooniks igal ajal. Mentorina võib näha inimest, kes on eeskuju ja jagab oma tarkust. Antud juhul saab lugeja tõelistelt tegijatelt teada erinevate raskuste ületamise ja oluliste õppetundide kohta, elutarkusi ja ka tehnilisemat laadi teadmisi karjääri kujundamiseks. Siiski ei ole tegemist vaid staaridega – nimekirjas on ka oma valdkonna tippe, kes on austatud ja edukad, kuid seni vähem tuntud.
Igaühel on katsumusi või küsimusi, kuidas oma eesmärkideni jõuda. See teos vastab küsimustele ausalt, lihtsalt ja huvitavalt. Tee eduni on tavaliselt keeruline, seepärast tuleb häid mentoreid, kui nad õnnestub üles leida, hoida kui silmateri.
RICHARD H THALER
Misbehaving: The Making of Behavioural Economics
2015
Kui üldjuhul peetakse inimese ratsionaalsust majandusteaduse üheks põhieelduseks, siis käitumisökonoomika kohaselt on see vale eeldus. Majandusarengute keskmes on ikkagi inimene, ja inimesele on omane eksida.
Meie igapäevaseid otsuseid mõjutab peale ratsionaalsuse ka palju muud – eelarvamused, isiklikud hoiakud ja erinevad ideed. Inimlikel möödapanekutel on majandusele ja turgudele tegelikult suur mõju. Kui suudame oma kalduvustega arvestama hakata, annab see tulemuseks paremad otsused.
Psühholoogial on majandusteaduses järjest tähtsam roll ning tegelikult ei tohiks inimlikkusest majanduse analüüsimisel mööda vaadata. Selle raamatu lugemine võib osutuda üllatavalt meeldivaks ajaviiteks, kuid järeldused, mida see pakub, peaksid köitma veel pikalt pärast lugemist.
ANGUS DEATON
The Great Escape: Health, Wealth, and the Origins of Inequality
2015
Me elame ebavõrdses maailmas. Miks on nii, et eksisteerivad arenenud riigid ja arengumaad? Kuigi täna on inimesed keskmiselt tervemad ja rikkamad kui kunagi varem, naudivad mõned heaolu, teised aga jäävad maha. Majandusarenguekspert ja vaesuseuurija Angus Deaton selgitab, miks.
Lugeja saab teada, kuidas erinevused riikide vahel alguse said, kuidas näiteks ravimite areng või puhta vee olemasolu on riikide arengut toetanud ning haiguspuhangud ja näljahäda teisi regioone kahjustanud. Samuti on huvipakkuv, et ka ühe riigi piires kipub tekkima süvenev majanduslik ebavõrdsus.
Deaton pakub välja lahendusi ja paneb kaasa mõtlema, kuidas teha nii, et majanduslikku ebavõrdsust oleks maailmas vähem.
MORTEN JERVEN
Africa: Why Economists Get It Wrong
2015
See on raamat Aafrika maailmajao majandusest ja sealse majanduse uurimisest. Aafrika on suur ja tundmatu ning kinnistunud narratiivi järgi valitsevad seal haigused, vaesus ja majanduslik lootusetus. Kuid see ei pruugi olla õige pilt. Kehvapoolne statistika ja kaheldava väärtusega teooriad kontinendi riikide majandusarengu selgitamisel on andud Aafrika majanduse mõistmiseks halvad eeldused. Jerven püüabki edasi anda tegelikku olukorda Aafrika käekäigust, aga ka minevikust ja võimalustest.
Täna tasub Aafrikat pidada hoopiski tõusulooks – seal on tohutu kasvupotentsiaal, mida on hakatud ka juba realiseerima. Aafrika riigid on suutnud alates 1990. aastatest kiiresti areneda ja kui poleks olnud kahte kaotatud aastakümmet (1970–1980), oleks maailmajao seis teistsugune. Tulevik on paljulubav, sest Jerveni arvates toob areng ja suurenev rikkus ka Mustale Mandrile kaasaegsed institutsioonid ja juhtimise.
GILLIAN TETT
The Silo Effect: The Peril of Expertise and the Promise of Breaking Down Barriers
2015
Süsteemsus ja struktuur on juhtimise olulised kategooriad. Selles raamatus käsitletakse seda, kuidas meie omadus luua funktsionaalseid üksusi (ehk silosid) takistab kaasaja organisatsioonidel oma potentsiaali kasutades innovaatiliselt tegutseda.
Raamat põhineb hulgal elulistel näidetel, kuidas organisatsiooni struktuur mõjutab kollektiivset kommunikatsiooni ja mõtlemist. Kuidas vältida kollektiivset rumalust, märgata riske ja võimalusi ning tunda ära oma nõrkused? Antropoloogilise uuringu kokkuvõttena näitab see teos, kuidas juhtida tiime nii, et kalduvus silode loomisele ei kahandaks tänaste ettevõtete võimekust.
Teisi uusi raamatuid ning kogu valikut näeb LHV raamatukogu leheküljelt.
Tweet