Shutterstock
Kui Warren Buffett parasjagu ei maga, ei söö või ei mängi bridži, on ta hõivatud lugemisega. Seda ei ole raske mõista, et teiste kirjatükid, alates päevauudistest ja lõpetades mitmesajaleheküljeliste raamatutega, annavad võimaluse õppida kõike uut, laiendada maailmavaadet ning arendada mõttevõimet ja suhtlusoskust.
Ka investeerimisel lugemist unarusse jättes riskime kiire põlemisega, sest esiteks ei oskaks me kinni haarata võimalustest ning teiseks saaksime õppida vaid enda vigadest, mis võib osutuda väga kulukaks. Arenemiseks investori ja kauplejana pakume seekord raamatuid, mis tutvustavad lähemalt sotsiaalmeediaäri, õpetavad kinnisvara müüma ja avavad rahamaailma psühholoogilise poole.
NICK BILTON
Verisulis Twitter. Tõsilugu rahast, võimust, sõprusest ja reetmisest
2016
Twitter on ettevõttena kahtlemata muljetavaldav, kasvatades müügitulu viie aastaga nullist 2,2 miljardi dollarini. Kuid aktsia on liikunud allamäge, kuna teed suuremate massideni pole suudetud leida. Huvi vähenemine peegeldab ettevõtte raskust oma rolli määratlemisel konkurentsitihedas sotsiaalmeediaäris. Võimalikud põhjused torkavad kiiresti silma, kui lugeda The New York Timesi ajakirjaniku Nick Biltoni raamatut, milles autor jutustab loo Twitteri asutanud nelja sõbra peadpööritavast edust, kuulsusejanust ja kurbadest tagajärgedest, mida rahamaailm inimsuhetele tihti põhjustab.
Twitteri näide tõestab, kui tähtsat rolli kannab firma ette rakendatud tugev ja üksmeelne juhtkond, kes suudab motiveerida töötajaid ja panna neid kindla eesmärgi nimel meeskonnana tööle. Kui aga asutajad hakkavad kontrolli saavutamiseks teineteisele nugasid selga lööma, ähmastub siht ja kustub ka investorite lootus helgemale tulevikule.
DAVE GRAY
The Connected Company
2014
Sotsiaalmeedia suurim võlu on see, et saame ühe nupuvajutusega koondada enda ümber kõik sõbrad ja tuttavad, ükskõik kus keegi parasjagu ka ei viibiks. Nõnda on sündinud võimas kommuun, kuhu kaasatakse ka järjest rohkem ettevõtteid.
Tänu digitaalse suhetevõrgustiku kasvule on saanud mõiste „klient on kuningas” uue tähenduse, sest ühe rahulolematu tarbija lugu võib kiiresti eskaleeruda kümnete, sadade või tuhandete inimeste protestiks. Täpselt samamoodi võivad kliendid võimendada positiivset sõnumit viisil ja mahus, mida varem poleks uneski suutnud uskuda.
Dave Gray on kirjutanud põhjaliku käsiraamatu erineva astme juhtidele selgitamaks, kuidas kasutada tehnoloogiat ettevõtte kui sotsiaalse terviku loomiseks ja edasiviimiseks.
MATTHEW SCHIFRIN
The Warren Buffetts Next Door
2010
Poeriiulitelt leiab suure hulga raamatuid, mis kajastavad Warren Buffetti tegemisi ning tema investeerimispõhimõtteid. Ja kuigi ka käesoleva teose pealkirjas ilutseb legendaarse investori nimi, keskendutakse siin erinevatest eluvaldkondadest pärit inimestele, kes näitavad, et igaüks meist võib piisava töö ja vaevaga edukalt investeerimismaailma murda.
Matthew Schifrin on teinud intervjuu kümne üksikinvestoriga, kes lähenevad turgudele oma nurga alt, kasutades mitte ainult Warren Buffetti eeskujul väärtuspõhist investeerimist, vaid ka tehnilist kauplemist ning kvant- ja makromajanduslikku analüüsi.
Kuigi suurem osa neist demonstreerib oma oskusi virtuaalportfelli tootlustele tuginedes, võib sellele vaatamata raamatust leida kasulikke soovitusi ja mõtteid, kuidas reaalse raha kasvatamiseks sobivaid ettevõtteid leida ning milliseid allikaid kasutada.
WILLIAM ROBINSON
Trading Up: Financial Markets, Essential Strategies
2014
Kes on oma haridusteel kokku puutunud mikro- ja makroökonoomikaga, peaks olema nõudluse ja pakkumise mudeliga samuti tuttav. Tegelikult on need kaks kõverat kauplemise puhul ühed tähtsamad elemendid, sest nõudluse ja pakkumise baasil kujuneb alusvara turuhind. Kui oskad lugeda ostjate ja müüjate jõudude vahekorda, suudad tõenäoliselt ära määrata ka selle, millises suunas on hind liikumas.
William Robinsoni raamat tutvustab nii alustajatele kui ka edasijõudnutele erinevaid tuletisinstrumente ning aitab mõista, kuidas tõlgendada sentimenti ja juhtida riske, et saada kauplemise põnevas maailmas edukaks.
ALICE SCHROEDER
The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
2009
Kas teadsid, et Warren Buffetti karjäär algas juba siis, kui ta 10 aasta vanuselt kohtus New Yorgi börsi liikmega, kes talle rahamaailma tutvustas? Kas teadsid, et juba teismelisena oli ta kuu sissetulek suurem kui tema õpetajatel ning et 80 protsenti oma ajast veedab ta kontoris lugedes?
Warren Buffetti regulaarsed kirjad oma aktsionäridele ja sõnavõtud meedias aitavad olla kursis ikooni seisu jõudnud investori turunägemusega ja investeerimisotsustega, kuid käesoleva raamatu avaldamiseni oli tema isikliku elu kohta vähe teada.
Alice Schroederi enam kui 800 leheküljele mahutatud biograafia Warren Buffetti elust aitab paremini mõista, milline eluhoiak, väärtuspõhimõtted ja filosoofia aitasid mehel ärimaailma redelist edukalt üles ronida.
TÕNU TOOMPARK
Kuidas müüa kinnisvara?
2015
Pole oluline, kas soovid müüa oma ühetoalist korterit kesklinnas või villat poolsaare tipus, eesmärk on alati saada kõrgeimat võimalikku hinda. Kui me pole just kinnisvarainvestorid, puutume elu jooksul kodu müümisega vähe kokku ning ei pruugi seetõttu hoomata kõikvõimalikke nippe, mis aitavad ostjaid edukamalt leida ja müügihinda mõjutada, ega teada, milliseid juriidilisi ja maksualaseid detaile ühe kinnisvaraobjekti müük hõlmab.
Kellele meeldib end vähegi Eesti kinnisvarauudistega kursis hoida, on tõenäoliselt tuttav ka adaur.ee leheküljega ja Tõnu Toomparki nimega. Pikaajalisele kogemusele tuginedes haarab Tõnu Toompark käsiraamatus kinni lugeja käest ning juhatab ta läbi müügiprotsessi, alustades päris algusest ehk müügivajaduse selgitamisest ning lõpetades valduse üleandmise ja maksude maksmisega.
JOHN COATES
Kui koerast saab hunt
2014
Interneti ning infotehnoloogia võidukäik on olnud suureks abiks investoritele, kes ei pea börside jälgimiseks või tehingute tegemiseks enam isegi lauaarvuti taga istuma. Teisalt võib siin aga peituda põhjus, miks jaeinvestorite väärtpaberiportfellide tootlus kipub alla jääma turgude omale. Tänu lihtsustunud juurdepääsule manööverdatakse oma raha börsidel rohkem ringi, et kasumi maksimeerimiseks paremini võimalusi tabada, avades aga paraku end seeläbi ka rohkem psühholoogilisele survele ja eksimisele.
Käitumuslik rahandus on majanduses suhteliselt uus haru, mis üritab neuroteadusele ja psühholoogiale tuginedes selgitada majanduses ja finantsturgudel nähtusi, mida klassikaline teooria ei suuda. Oma panuse annab John Coates, kes endise derivatiivikauplejana ning nüüd tunnustatud teadlasena tõestab, kuidas füsioloogia meie otsustamisvõimet erinevates olukordades mõjutab.
Raamat aitab mõista, miks võidud ja kaotused ei pruugi alati sõltuda strateegiavalikust.
VACLAV KLAUS
Europe: The Shattering of Illusions
2013
Suurem poliitiline ja majanduslik integreeritus ei ole Tšehhi endise presidendi Vaclav Klausi arvates Euroopa jaoks õige tee, sest sellest saab demokraatia lagunemise viimane faas. Tema sõnul peaks Euroopa Liit liikuma hoopis vastupidises suunas, taastades liikmesmaade suveräänsuse.
Oma raamatus analüüsib Klaus Euroopa muutumist viimaste aastakümnete jooksul ning leiab, et Euroopa Liidu tänase vormi taga seisab poliitikute jaoks avanenud võimalus põgeneda vastutuse eest kodumaa valijate ees. Euroopa üliriigi loomise suunas liikudes jätavad liikmesriigid hüvasti demokraatiaga, mis aga on ohtlik ja ebastabiilne tee.
LHV raamatukogu võimaldab huvilistel tutvuda investeerimis- ja ettevõtlusalase kirjandusega, aga ka lugeda ajakirja Investeeri kõiki numbreid. Kui teil on soov raamatuid laenutada, peaksite olema LHV Panga või LHV Varahalduse klient.
Infot raamatukogu kohta saab telefonil 6 800 400 või klienditugi@lhv.ee ning kogu valik on nähtav ka veebis. Raamatukogu on avatud E–R 9–19.
Tweet