Shutterstock
Enne kui laekuma hakkavad Brexiti hääletuse järgsed esimesed ettevaatavad majandusnäitajad, on sobiv aeg suunata tähelepanu vahelduseks ettevõtetele, et teada saada, kuidas möödus teine kvartal erinevates sektorites tegutsevate USA firmade jaoks ning mida räägitakse teise poolaasta kohta.
Teise kvartali tulemuste hooajale minnakse vastu tuttava stsenaariumi kohaselt, kus analüütikud on viimastel kuudel oma ootusi allapoole korrigeerinud ning muutnud märgi tabamise lihtsamaks. Kui märtsi lõpus oodati S&P 500 firmade teise kvartali aktsiakasum -2,8% langust, siis 8. juuli seisuga oli prognoos toodud -5,6% peale. Ka esimeses kvartalis kardeti aktsiakasumi -9,3% kukkumist, kuid tegelikult suutis 72% ettevõtetest lüüa analüütikute ootust ning koondkasumi languseks kujunes -6,7%.
Üheks oluliseks faktoriks languse taga on energiasektor, mille kasum peaks osutuma ligi 80% väiksemaks võrreldes 2015.a teise kvartaliga. Viimast arvestamata kahaneks aktsiakasum ülejäänud üheksas sektoris -2,1% ning müügitulu näitaks -0,7% languse asemel 2,2% kasvu, millega kujuneks tempo isegi pisut hoogsamaks esimese kvartali 1,4%ga võrreldes.
Allikas: Factset
Kuna järgnevatel kvartalitel oodatakse S&P 500 ettevõtete müügitulu ja aktsiakasumi taastumist, kuulatakse tulemuste hooaja raames suurema huviga seda, milliseks hindavad juhtkonnad globaalse majanduse lähiaja väljavaadet, Brexiti mõju ning kas kulude poolel leidub veel ruumi negatiivsete mõjudega võitlemiseks. Kokku avaldab sel nädalal oma lõppenud kvartali aruanded 26 S&P 500 firmat, teiste seas Alcoa, CSX, Delta Airlines, JPMorgan, Citigroup ja Wells Fargo.
Ettevõtete tulemuste kõrval väärivad äramärkimist siiski ka mõned makromajanduslikud näitajad, mille raskuskese jääb nädala teise poolde. Reedel peaks Hiina juunikuu jaemüügi, tööstustoodangu ja kapitaliinvesteeringute kasvutempo näitama edasist aeglustumist, kuid analüütikute kohaselt ei ole põhjust eeldada dramaatilisi muutuseid ning kokkuvõttes peaks see tähendama, et teises kvartalis kasvas riigi majandus 6,6% võrreldes mullu sama ajaga ehk 0,1pp võrra aeglasemalt kui esimeses kvartalis.
SKPd mõõdab Hiina statistikaamet uue standardi alusel, mis võtab uurimis- ja arendustöö kulusid kogutoodangus paremini arvesse. Selle tulemusel osutus Hiina eelmise aasta SKP 879,8 miljardi jüaani (119 miljardi euro) ehk 1,3% võrra suuremaks, kuid reaalkasv eelneva aastaga võrreldes jäi 6,9% peale.
Ühendriikides toovad juunikuu jaemüügi statistika ning Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks fookusesse majanduse peamise kasvuveduri ehk tarbija tervise ning motivatsiooni kulutada. Analüütikute konsensuse kohaselt jätkus autosid ja kütust arvestamata juunis jaemüügi stabiilne 0,3% kuine kasv ning kindlustunde indeksi järgi ei oodata murrangulisi muutuseid ka juulis.
Käesoleva nädala tähtsamad majandusuudised ja ettevõtete tulemused:
Esmaspäev, 11. juuli
- USA tööturu tingimuste indeks (juuni): 4,8punktine tõus 0,0 punktile (kõrgeim alates detsembrist)
- Ettevõtete tulemused: Alcoa
Teisipäev, 12. juuli
- USA väikefirmade kindlustunde indeks (juuni): 0,2punktine tõus 94,0 punktile (parim alates detsembrist)
- USA JOLTS tööturu küsitlus (mai)
Kolmapäev, 13. juuli
- Hiina kaubandusstatistika (juuni): ekspordi languseks oodatakse -5,0% (-4,1% mais), import peaks kahanema -6,2% (-0,4% mais)
- Eurotsooni tööstustoodang (mai): -0,8% kuine langus pärast 1,1% kasvu aprillis (YoY 1,3%)
- FEDi Beige Book
- Ettevõtete tulemused: CSX, YUM! Brands
Neljapäev, 14. juuli
- Inglise keskpanga intressimäära otsus: 25baaspunktine langetamine 0,25% peale, varade ostuprogrammi maht püsib 375 miljardil naelal
- USA esmased töötu abiraha taotlused:265 tuhat vs 254 tuhat nädal varem
- USA tootjahinnaindeks (juuni): energiat ja toitu arvestamata aeglustub aastane kasv 0,2pp võrra 1,0% peale
- Ettevõtete tulemused: BlackRock, Delta Air Lines, JPMorgan Chase, Progressive
Reede, 15. juuli
- Hiina tööstustoodang (juuni): kasvu 0,1pp aeglustumine 5,9% peale
- Hiina jaemüük (juuni): 0,1pp aeglustumine 9,9% peale
- Hiina investeeringud fikseeritud varadesse (juuni): YTD 9,4% vs 9,6% mais
- Hiina teise kvartali SKP: 6,6% vs 6,7% esimeses kvartalis
- USA jaemüük (juuni): autosid ja kütust arvestamata oodatakse 0,3% kuist kasvu (0,3% mais)
- USA inflatsioon (juuni): tuuminflatsioon püsib 2,2% peal
- USA NY FEDi töötleva tööstuse küsitlus (juuli): ühepunktine langus 5,0 punktile
- USA tööstustoodang (juuni): 0,2% kuine kasv pärast -0,4% langust mais
- USA Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks (juuli): 0,5punktine langus 93,0 punktile (madalaim alates aprillist)
- Ettevõtete tulemused: Citigroup, PNC, Wells Fargo, U.S. Bancorp
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Tweet